Czy aplikacje randkowe są bezpieczne? Jest sporo zagrożeń
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z aplikacji randkowych, które skutecznie zastąpiły zadanie poszukiwania miłości np. na imprezie. Kilka lat temu rynek podbiła popularna aplikacja Tinder, z której do dziś korzystają tysiące użytkowników. Na zwiększenie popularności aplikacji randkowych wpłynął lockdown, który zmusił nas właściwie tylko do kontaktów w formie cyfrowej. Jednak czy szukanie partnera przez Internet jest bezpiecznym rozwiązaniem? Na co powinniśmy uważać w szczególności?
Spis treści:
- Dlaczego aplikacje randkowe są tak popularne?
- Czy aplikacje randkowe są bezpieczne?
- Szantaże oraz kradzieże danych
- Ataki hakerskie na portale randkowe
- Handel kryptowalutami – popularne oszustwo na portalach randkowych
- Jak aplikacje randkowe chronią użytkowników?
- Jak być bezpiecznym korzystając z aplikacji randkowej?
Dlaczego aplikacje randkowe są tak popularne?
Nie ulega wątpliwości, że aplikacje randkowe praktycznie całkiem przejęły kontrolę nad nawiązywaniem miłosnych relacji.
Dziś rzadko można spotkać osobę, która w ogóle nie słyszała o jakiejkolwiek aplikacji randkowej. A jeśli szukasz portalu do nawiązywania relacji, możesz zapoznać się z ich listą w poniższym artykule.
Czy aplikacje randkowe są bezpieczne?
Ile osób korzystających z popularnych aplikacji randkowych zastanawia się nad swoim bezpieczeństwem? W poszukiwaniu relacji można zapomnieć, że można być narażonym na:
- Szantaż
- Kradzież danych
- Catfishing
- Ataki hakerskie
- Oszustwa np. wyłudzenia na handel kryptowalutami
Szantaże oraz kradzieże danych na portalach randkowych
Sextortion
Szantaż poprzez aplikację randkową posiada swoją nazwę – sextortion. Sextortion polega na udawaniu przez oszusta zainteresowania drugą osobą, aby zdobyć jej zaufanie a w konsekwencji pozyskać jej nagie zdjęcia lub filmy. Jeśli jakakolwiek osoba trafi na tego typu szantażystę, wiadomo jak skończy się ta historia.
Przestępcy działający w ten sposób doskonale zdają sobie sprawę, że taka forma oszustwa jest dla nich bardzo opłacalna, ponieważ wiele osób od razu zapłaci, aby uniknąć kompromitacji.
Kradzież danych
Użytkownicy aplikacji randkowych są również narażeni na kradzież ich danych np. poprzez fałszywe linki wysyłane przez rozmówcę. Wówczas klikając dany link może on zainstalować na naszym komputerze wirusa lub inny, szkodliwy program, dzięki któremu zdobędzie nasze dane do logowania np. na portalu randkowym, czy do konta bankowego.
Catfishing
Polega na budowaniu fałszywego wizerunku w internecie. Może polegać zarówno na ukrywaniu negatywnych informacji o danej osobie, wyolbrzymianie zalet, jak i tworzenie zupełnie nowej osobowości, która w rzeczywistości nie istnieje.
Ataki hakerskie na portale randkowe – konsekwencje dla użytkowników
Historia zna wiele przykładów, które pokazują, że hakerzy nie omijają portali randkowych, co kończy się negatywnymi konsekwencjami dla użytkowników.
Wyciek danych z portalu AshleyMadison.com
Jednym z przykładów jest portal AshleyMadison.com, gdzie doszło do wykradnięcia około 40 mln danych użytkowników i treści ich konwersacji. Sytuacja miała miejsce w 2015 roku i doprowadziła do ujawnienia nie tylko danych, ale także preferencji seksualnych użytkowników. Motywacją do ujawnienia informacji miała być kara za niemoralne zachowania klientów, ponieważ serwis ten miał ułatwiać “skok w bok”.
Wyciek danych z portalu MeetMindful
Do wycieku danych doszło również w przypadku portalu MeetMindful, gdzie ujawniono dane około 2 mln użytkowników. Na jaw wyszły wszystkie najbardziej wrażliwe informacje takie jak: imię, nazwisko, e-mial, numer telefonu, data urodzenia a nawet miejsce zamieszkania. Motywacja ujawnienia danych nie jest znana.
Handel kryptowalutami – popularne oszustwo na portalach randkowych
Warto też wspomnieć o tym, że cyberprzestępcy korzystają z coraz bardziej kreatywnych metod wyłudzania pieniędzy. W ostatnim czasie dochodzi do zakładania fałszywych profili na portalach randkowych, dzięki którym mogą posyłać swoim ofiarom linki ze złośliwym oprogramowaniem. Chodzi o handel kryptowalutami.
Po nawiązaniu znajomości przestępca wysyła link, dzięki któremu można zainstalować aplikację Binance. Użytkownik inwestuje dzięki niej małą kwotę a wypłaca pieniądze z zyskiem. Wówczas zachęcany jest do wpłacenia większej inwestycji, a kiedy to zrobi zostaje zablokowany. Cyberprzestępcy zarabiają w ten sposób miliony dolarów.
Jak aplikacje randkowe chronią użytkowników?
Jednym z nich jest znany serwis – Sympatia.pl, gdzie każde logowanie zabezpieczane jest połączeniem zaszyfrowanym SSL, więc nasze dane nie trafią w niepowołane ręce. Tę samą metodę stosują inne, popularne aplikacje randkowe np. eDarling.
Wiele serwisów randkowych umożliwia kontakt z obsługą klienta, jeśli przydarzy nam się niepożądana sytuacja. Niektóre portale wyposażają się w nowoczesne narzędzia, dzięki którym są w stanie rozpoznać spamming i przestrzec innych użytkowników, którzy mieli kontakt z oszustem, przed jego działaniem.
Wśród metod, które stosują portale randkowe, aby ich użytkownicy mogli poczuć się bezpiecznie, można wymienić również blokowanie wiadomości od osób, z którymi nie chcemy rozmawiać. Bezpieczeństwo ma zapewnić także przejrzysty i prosty w odbiorze regulamin i polityka prywatności – zawsze warto się z nimi zapoznać.
Tinder wprowadził przycisk alarmujący policję
Serwis Tinder wpadł na genialny pomysł ochrony swoich użytkowników i rozpoczął współpracę z Noonlight, dzięki czemu randkowicze, mogą udostępniać informacje z kim, kiedy i gdzie mają się spotkać.
Jak być bezpiecznym korzystając z aplikacji randkowej?
Podczas korzystania z serwisów randkowych, warto wziąć pod uwagę poniższe rady:
- Inwestycja w VPN – dzięki niemu adres IP komputera nie będzie wyśledzony np. przez cyberprzestępców. Nikt nie dowie się, gdzie znajduje się komputer użytkownika.
- Absolutnie nie warto dzielić się z innymi użytkownikami swoimi danymi np. numerem telefonu, mailem, adresem domowym, ani zdjęciami i filmami, zwłaszcza o zabarwieniu erotycznym. Ujawnienie takich informacji może być opłakane w skutkach.
- Nie klikajmy podejrzanych linków, ponieważ mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, dzięki któremu przestępca przechwyci nasze dane do logowania np. do konta bankowego.
- Najlepiej korzystać z portali randkowych, które oferują dwuskładnikowe uwierzytelnianie.
- Warto używać bardzo złożonych haseł do swojego konta.
- Jeśli rozmówca jest według nas podejrzany, skontaktujmy się z obsługą klienta portalu.
Mogą Cię zainteresować:
- Co zamiast Tindera? Najpopularniejsze aplikacje randkowe 2022
- Portal randkowy Badoo – jak działa i czy warto zakładać konto?
- Intymne zdjęcia a internetowy szantaż. Co to jest sextortion i jakie przybiera formy?
- Co to jest phishing? Jak chronić się przed wyłudzeniem danych?
- Co to jest VPN? Dlaczego warto ukrywać adres IP komputera?