Wiadomości RCS – co to jest? Jak działa czat RCS?

12.01.2024 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Wiadomości RCS – co to jest? Jak działa czat RCS?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Technologia RCS pomału staje się standardem wiadomości tekstowych. Obsługiwana jest przez coraz większą liczbę urządzeń oraz operatorów. Czy to oznacza, że SMS-y niebawem odejdą w niepamięć? Niekoniecznie. Wyjaśniamy co to jest czat RCS i czym wiadomość RCS różni się od zwykłego SMS-a.

Co to jest RCS?

RCS (Rich Communication Services) to nowoczesny, bardziej rozbudowany system komunikacji. Oferuje znacznie więcej niż standardowe wiadomości SMS i MMS. Otrzymujemy komunikator internetowy bazujący na numerze telefonu.

Ten następca klasycznych SMS-ów został stworzony we współpracy Google z operatorami i producentami urządzeń. Jednak nie od razu zastąpi tradycyjne wiadomości SMS.

czat rcs - co to jest?

SMS-y znane są nam od lat 90. i ich popularność wcale nie spada. Wiele osób przyzwyczaiło się do tej formy wysyłania wiadomości. Jednak nie da się ukryć, że nie do końca jest to forma, jakiej można oczekiwać w dzisiejszych czasach. Wymagania użytkowników rosną, a SMS-y nie mają gifów jak WhatsApp i inne popularne komunikatory, brakuje szyfrowania wiadomości i możliwości tworzenia czatów grupowych. Obecnie mnóstwo osób potrzebuje znacznie więcej niż te 160 znaków.

I tu wkracza właśnie RCS. Jednak trzeba pamiętać, że chcąc korzystać z jego funkcji, wszyscy uczestnicy rozmowy muszą mieć włączone czaty RCS. W przeciwnym wypadku, wiadomości mogą być wysyłane jako zwykły SMS lub MMS.

Najważniejsze zalety RCS

Dlaczego RCS jest lepszy od zwykłego SMS-a? Oto lista zalet nowocześniejszego rozwiązania:

 • możliwość wysyłania znacznie dłuższych wiadomości
 • wysyłanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości nie jest problemem, podobnie w przypadku filmów, nagrań i innych większych plików (nawet do 100 MB)
 • wysyłanie wiadomości przez mobilną transmisję danych oraz Wi-Fi
 • tworzenie czatów grupowych
 • możliwość tworzenia przycisków interaktywnych
 • powiadomienia, że ktoś odczytał lub odebrał wiadomość
 • powiadomienia, że ktoś pisze wiadomość
 • szyfrowanie end-to-end
 • brak dodatkowych opłat

Czy wiadomości RCS są darmowe?

Zapewne wielu zastanawia się, czy RCS jest darmowy. RCS nie generuje dodatkowych opłat, bo wszystko przesyłane jest przez Wi-Fi lub mobilną transmisję danych. Zatem płacąc rachunek za Internet lub telefon masz możliwość korzystania z RCS.

Można również uniknąć opłat i połączyć się z darmową siecią Wi-Fi. Wówczas nie zapłacisz ani grosza za Internet, w tym za korzystanie z czatu RCS.

RCS - następca SMS

Czy wiadomości RCS są bezpieczne?

Wiadomości Google wyposażono w szyfrowanie end-to-end, podobnie jak komunikatory typu Telegram. W efekcie rozmowy pozostają prywatne, a osoby trzecie nie mają do nich dostępu. Oprócz tego, użytkownicy RCS mogą cieszyć się dobrą ochroną przed spamem i oszustwami.

Bezpieczeństwo przed oszustami podszywającymi się pod znane firmy zapewnia oficjalna weryfikacja dużych nadawców biznesowych.

To oznacza, że wiadomość od kuriera będzie podpisana nazwą firmy i będziesz wiedzieć, czy to naprawdę jest kurier. Zatem od razu rozpoznasz oszustwa polegające na podszywaniu się pod kogoś i wyłudzaniu pieniędzy.

Jakie telefony obsługują wiadomości RCS?

Każdy nowy telefon z Androidem obsługuje wiadomości RCS. Jednak w starszych modelach może brakować tej usługi. Co wtedy?

 1. Zacznij od upewnienia się, że masz zaktualizowanego Androida.
 2. Jeżeli masz dwie karty SIM sprawdź, czy karta używana do Internetu jest ustawiona jako domyślna do dzwonienia.
 3. Pobierz i zainstaluj Wiadomości Google lub inną aplikację obsługującą RCS, następnie ustaw ją jako domyślną.
 4. Otwórz aplikację i wejdź w ustawienia.
 5. Jeżeli usługi czatu RCS są dostępne dla tego urządzenia, zobaczysz suwak, który musisz włączyć.

Jak włączyć RCS w telefonie z Androidem?

Zastanawiasz się, jak włączyć RCS w telefonie? Jeżeli korzystasz z nowszego modelu telefonu możliwe, że już korzystasz z tego standardu, tylko o tym nie wiesz. Czat RCS to nie oddzielna aplikacja, którą trzeba pobrać i zainstalować. Do działania wykorzystuje standardową apkę Androida do obsługi SMS-ów i MMS-ów. Producenci telefonów, operatorzy oraz oczywiście Google, zadbali o płynne i bezproblemowe przejście na nowy system. Jeżeli urządzenia nadawcy i odbiorcy wiadomości obsługują RCS, aplikacja do obsługi wiadomości tekstowych automatycznie wykorzysta ten protokół zamiast SMS-a. Zwróć uwagę, że informacja o RCS widoczna jest w polu wprowadzania tekstu, albo przy dymku z wiadomością.

wiadomości RCS

Jak włączyć RCS w Wiadomościach Google?

Włączanie i wyłączanie czatów RCS w Wiadomościach Google jest bardzo proste. Trzeba wykonać następujące kroki:

 1. Otwórz Wiadomości na urządzeniu.
 2. W prawym górnym rogu kliknij swoje zdjęcie profilowe i wybierz Ustawienia aplikacji Wiadomości.
 3. Kliknij Czaty RCS.
 4. Włącz lub wyłącz Czaty RCS. Możesz również ustawić poszczególne opcje czatów, jak potwierdzenia odczytu czy automatyczne pobieranie plików.

Czy RCS w iPhone jest dostępny?

Wiadomości RCS nie są jeszcze dostępne na iPhone, ale pojawiła się zapowiedź, że ma to ulec zmianie pod koniec 2024 roku. Warto jednak dodać, że telefony Apple mają swój własny odpowiednik w postaci komunikatora iMessage. Jest on dostępny wyłącznie dla urządzeń Apple i rozwijany już od wielu lat. W przeciwieństwie do RCS, nie był powoli wprowadzany przez producentów urządzeń i operatorów.

Od dawna każdy iPhone ma preinstalowaną aplikację iMessage, która oferuje niemal to samo co RCS, jednak w wersji maksymalnie uproszczonej.

Dodatkowo, iMessage nie zastępuje tradycyjnych SMS-ów, a z nimi współpracuje. Wyróżnia się też lepszą integracją z innymi aplikacjami i usługami Apple.

Może Cię zainteresować:

Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.