Czat RCS – co to jest? Jak działa RCS?

20.06.2025 |
| Clock Przeczytasz w 6 minut
Czat RCS – co to jest? Jak działa RCS?
Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Czy zauważyłeś kiedyś w swojej aplikacji do wiadomości na Androidzie komunikat o „funkcjach czatu”? Jeśli tak, to miałeś już do czynienia z RCS. Czat RCS (Rich Communication Services) to nowoczesny standard komunikacji mobilnej, zaprojektowany jako bezpośredni następca wysłużonych wiadomości SMS i MMS. W praktyce oznacza to, że domyślna aplikacja do obsługi wiadomości w Twoim telefonie zyskuje funkcje, które do tej pory kojarzyły się głównie z komunikatorami internetowymi, takimi jak WhatsApp, Messenger czy iMessage.

Co to jest RCS?

Technologia RCS (Rich Communication Services) została opracowana przez stowarzyszenie GSMA i jest aktywnie promowana przez Google, które zintegrowało ją ze swoją aplikacją „Wiadomości” na systemie Android. Celem RCS jest unowocześnienie podstawowej formy komunikacji tekstowej i uczynienie jej bogatszą, bardziej interaktywną i bezpieczniejszą. Czat RCS oferuje znacznie więcej niż standardowe wiadomości SMS i MMS.

czat rcs - co to jest?

SMS-y znane są nam od lat 90. i ich popularność wcale nie spada. Wiele osób przyzwyczaiło się do tej formy wysyłania wiadomości. Jednak nie da się ukryć, że nie do końca jest to forma, jakiej można oczekiwać w dzisiejszych czasach. Wymagania użytkowników rosną, a SMS-y nie mają gifów jak WhatsApp i inne popularne komunikatory, brakuje szyfrowania wiadomości i możliwości tworzenia czatów grupowych. Obecnie mnóstwo osób potrzebuje znacznie więcej niż te 160 znaków.

Aby w pełni korzystać z funkcji RCS, wszyscy uczestnicy rozmowy muszą mieć włączone czaty RCS. W przeciwnym wypadku, wiadomości mogą być wysyłane jako zwykły SMS lub MMS.

Najważniejsze funkcje i zalety czatu RCS

RCS zamienia prostą aplikację SMS w potężne narzędzie do komunikacji. Oto najważniejsze funkcje, które oferuje ten standard:

  • Wysyłanie zdjęć i wideo w wysokiej rozdzielczości – koniec z rozpikselowanymi zdjęciami wysyłanymi przez MMS. RCS pozwala na przesyłanie multimediów w oryginalnej, wysokiej jakości, bez kompresji (nawet do 100 MB).
  • Udostępnianie plików – standard RCS umożliwia łatwe przesyłanie plików (np. dokumentów PDF).
  • Potwierdzenia odczytu i wskaźniki pisania – czat RCS informuje Cię, czy wiadomość została dostarczona i odczytana przez odbiorcę. Widzisz również, kiedy ktoś jest w trakcie pisania odpowiedzi (wskaźnik pisania w postaci trzech kropek).
  • Brak limitu znaków – zapomnij o dzieleniu dłuższych wiadomości na kilka SMS-ów. W czacie RCS nie ma ograniczeń co do długości tekstu.
  • Zaawansowane czaty grupowe – możesz tworzyć rozmowy grupowe, nadawać im nazwy, a także dodawać i usuwać uczestników w trakcie konwersacji – tak samo jak w popularnych komunikatorach.
  • Udostępnianie lokalizacji – RCS ma funkcję dzielenia się lokalizacją w czasie rzeczywistym.
  • Komunikacja przez internet – w przeciwieństwie do SMS, które korzystają z sieci komórkowej, czat RCS działa przez Wi-Fi lub dane mobilne.
  • Brak dodatkowych opłat – nie jest pobierana opłata za wysyłanie wiadomości, jest to rozliczane z pakietu internetowego lub bezpłatnie jeśli korzystamy z WiFi.
  • Szyfrowanie end-to-end – wiadomości są dostępne wyłącznie dla nadawcy i odbiorcy i nikt inny nie może ich odczytać.

Jak włączyć RCS w Wiadomościach Google?

Włączanie i wyłączanie czatów RCS w Wiadomościach Google jest bardzo proste. Trzeba wykonać następujące kroki:

  1. Otwórz Wiadomości na urządzeniu.
  2. Kliknij swoje zdjęcie profilowe i wybierz Ustawienia aplikacji Wiadomości.
  3. Kliknij Czaty RCS.
  4. Włącz lub wyłącz Czaty RCS.

Możesz również ustawić poszczególne opcje czatów, jak potwierdzenia odczytu czy automatyczne pobieranie plików.

Jakie telefony obsługują wiadomości RCS?

Każdy nowy telefon z Androidem obsługuje wiadomości RCS. Jednak w starszych modelach może brakować tej usługi. Co wtedy?

  1. Zacznij od upewnienia się, że masz zaktualizowanego Androida.
  2. Jeżeli masz dwie karty SIM sprawdź, czy karta używana do Internetu jest ustawiona jako domyślna do dzwonienia.
  3. Pobierz i zainstaluj Wiadomości Google lub inną aplikację obsługującą RCS, następnie ustaw ją jako domyślną.
  4. Otwórz aplikację i wejdź w ustawienia.
  5. Jeżeli usługi czatu RCS są dostępne dla tego urządzenia, zobaczysz suwak, który musisz włączyć.

Czy RCS w iPhone jest dostępny?

Wiadomości RCS przez długi czas nie były dostępne na iPhone, głównie z powodu tego, że telefony Apple mają swój własny odpowiednik w postaci komunikatora iMessage. Jest on dostępny wyłącznie dla urządzeń Apple i rozwijany już od wielu lat. W przeciwieństwie do RCS, nie był powoli wprowadzany przez producentów urządzeń i operatorów. Od dawna każdy iPhone ma preinstalowaną aplikację iMessage, która oferuje niemal to samo co RCS, jednak w wersji maksymalnie uproszczonej. Dodatkowo, iMessage nie zastępuje tradycyjnych SMS-ów, a z nimi współpracuje. Wyróżnia się też lepszą integracją z innymi aplikacjami i usługami Apple.

Od premiery iOS 18 wiadomości RCS są dostępne również na iPhone (chociaż w Polsce jest to mocno ograniczone).

Aby korzystać z wiadomości RCS na iPhone’ie, potrzebujesz systemu iOS 18 oraz planu taryfowego na przesyłanie wiadomości tekstowych u operatora, który obsługuje wiadomości RCS. Usługa RCS jest świadczona przez operatora, więc dostępność zależy od wsparcia ze strony konkretnej sieci komórkowe.

W Polsce niestety na ten moment jedynie T-Mobile i Orange deklarują prace nad wdrożeniem tego rozwiązania. Plus i Play nie potwierdzili, aby RCS na iPhone miał być w najbliższym czasie dostępny dla telefonów Apple.

Jeśli jednak ta opcja się pojawi, to aby włączyć RCS na iPhone należy:

  • Wejść w Ustawienia
  • Wybrać opcję Wiadomości
  • Wejść w zakładkę Wiadomości RCS
  • Wybrać opcję Włącz lub wyłącz Wiadomości RCS.
wiadomości RCS

Jak RCS wypada na tle popularnych komunikatorów (iMessage, WhatsApp)?

Funkcjonalnie RCS bardzo przypomina to, co oferują iMessage od Apple czy WhatsApp. Umożliwia wysyłanie multimediów, czaty grupowe i pokazuje status wiadomości. Gdzie leży więc różnica?

  • RCS to standard, a nie aplikacja – WhatsApp i Messenger to zamknięte platformy należące do firmy Meta. iMessage działa wyłącznie na urządzeniach Apple. RCS to otwarty standard wspierany przez operatorów komórkowych i producentów telefonów na czele z Google. Jego celem jest stanie się uniwersalnym protokołem komunikacyjnym wbudowanym w system operacyjny, a nie oddzielną aplikacją, którą trzeba instalować.
  • Integracja z systemem – czat RCS jest zintegrowany z domyślną aplikacją „Wiadomości” na Androidzie. Nie wymaga zakładania osobnego konta ani logowania. Jeśli masz numer telefonu, możesz korzystać z RCS (o ile Twój operator i odbiorca go wspierają).

Celem Google jest uczynienie z RCS bezpośredniej odpowiedzi na iMessage, tworząc spójny i zaawansowany system komunikacji dla wszystkich użytkowników Androida, a od niedawna również dla posiadaczy iPhone.

Czy wiadomości RCS są darmowe?

Zapewne wielu zastanawia się, czy RCS jest darmowy. RCS nie generuje dodatkowych opłat, bo wszystko przesyłane jest przez Wi-Fi lub mobilną transmisję danych. Zatem płacąc rachunek za Internet lub telefon masz możliwość korzystania z RCS.

Można również uniknąć opłat i połączyć się z darmową siecią Wi-Fi. Wówczas nie zapłacisz ani grosza za Internet, w tym za korzystanie z czatu RCS.

RCS - następca SMS

Czy wiadomości RCS są bezpieczne?

Wiadomości RCS wyposażono w szyfrowanie end-to-end, podobnie jak komunikatory typu Telegram. Oznacza to, że wszystkie Twoje konwersacje – zarówno indywidualne, jak i grupowe – są w pełni zabezpieczone. Tylko Ty i Twoi rozmówcy macie dostęp do treści wiadomości. Nikt inny, włącznie z Google, Twoim operatorem komórkowym czy organami ścigania, nie jest w stanie ich odczytać. To ogromny skok w porównaniu do całkowicie niezaszyfrowanych i łatwych do przechwycenia wiadomości SMS.

Oprócz tego, użytkownicy RCS mogą cieszyć się dobrą ochroną przed spamem i oszustwami.

Bezpieczeństwo przed oszustami podszywającymi się pod znane firmy zapewnia oficjalna weryfikacja dużych nadawców biznesowych.

To oznacza, że wiadomość od kuriera będzie podpisana nazwą firmy i będziesz wiedzieć, czy to naprawdę jest kurier. Zatem od razu rozpoznasz oszustwa polegające na podszywaniu się pod kogoś i wyłudzaniu pieniędzy.

Podsumowanie zalet i wad czatu RCS

Czy warto już dziś korzystać z czatu RCS? Zdecydowanie tak. Podsumujmy jego kluczowe cechy.

Zalety czatu RCS

  • Nowoczesne funkcje znane z komunikatorów (potwierdzenia, wskaźniki pisania).
  • Przesyłanie zdjęć i filmów w wysokiej jakości.
  • Pełne szyfrowanie end-to-end zapewniające prywatność.
  • Integracja z systemową aplikacją – nie trzeba instalować niczego dodatkowego.
  • Brak limitu znaków.

Wady czatu RCS

  • Wymaga połączenia z internetem (Wi-Fi lub dane mobilne).
  • Dostępność zależy od wsparcia operatora komórkowego.
  • Aby w pełni działał, obie strony konwersacji muszą mieć włączony RCS.
  • Nie jest jeszcze tak uniwersalny jak SMS, który działa na każdym telefonie.

Mimo kilku wyzwań, RCS to bez wątpienia przyszłość komunikacji mobilnej. To standard, który kończy erę przestarzałego SMS-a, oferując w zamian bezpieczną, bogatą i intuicyjną platformę do rozmów na miarę naszych czasów.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrej herbaty i świeżych ciekawostek ze świata nowych technologii. Coraz głębiej wgryza się w świat aplikacji mobilnych i trendów mobile, śledząc to, co ważne – zanim stanie się modne.