Jak sprawdzić czas spędzony przed ekranem telefonu? Poradnik iPhone i Android

17.07.2022 |
| Clock Przeczytasz w 6 minut
Jak sprawdzić czas spędzony przed ekranem telefonu? Poradnik iPhone i Android
Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu

Bez telefonu jak bez ręki. Dowody na słuszność tego twierdzenia możemy znaleźć w najnowszych badaniach, przeprowadzonych przez firmę Asurion, które świetnie obrazują, jak często sięgamy po smartfona. Zdrowo jest jednak zachować umiar, a czas spędzony przed ekranem i użycie telefonu stale monitorować.

Ile czasu ludzie spędzają w telefonie?

Zaraz po przebudzeniu i chwilę przed zaśnięciem. Podczas przerwy w pracy, w czasie obiadu, odpoczywając na kanapie, a nawet w toalecie. Po smartfony sięgamy coraz częściej, a czas spędzony w telefonie mierzymy już nie w minutach, a godzinach. Wydaje się to absurdalne, bo jeśli dołożyć do tego czas potrzebny na sen i czas poświęcony na pracę lub naukę, niewiele z tego zostaje nam na realne życie. A dane są przerażające.

Z badania przeprowadzonego przez FHEHealth wynika, że osoby dorosłe spędzają przed ekranem smartfona średnio od 3 do 5 godzin dziennie.

Do podobnych wniosków można dojść, patrząc na raport opublikowany przez RescueTime – średnio 3 godziny i 15 minut z przysłowiowym nosem w telefonie.

czas spędzony na telefonie Android i iOS

Portal reviews.org przeprowadził ankietę, z której wynika, że Amerykanie sprawdzają telefon około 344 razy w ciągu dnia. Aż 74% ankietowanych odpowiedziało, że nie może wyjść z domu bez uczucia niepokoju, spowodowanego brakiem smartfona w kieszeni.

Wyniki badań wypadają jeszcze gorzej, jeśli spojrzeć na czas pandemii i panujących wówczas lockdownów. eMarketer pokazuje, że czas spędzony przed ekranem w tamtym okresie praktycznie się podwoił, co widać w szczególności wśród dzieci i młodzieży.

Jak na to odpowiedzieć? Najlepiej kontrolując, ile uwagi każdego dnia poświęcamy smartfonom. I na całe szczęście – mamy do tego odpowiednie narzędzia. A zatem jak sprawdzić czas spędzony na telefonie?

Czas przed ekranem iPhone – jak sprawdzić?

Producenci smartfonów wdrożyli w systemy narzędzia, które pozwalają kontrolować czas przed ekranem. iPhone nie jest tu wyjątkiem. Do dyspozycji użytkownika jest specjalna apka, dzięki której można monitorować bieżące użycie telefonu.

Czas przed ekranem - iPhone

Dostaniemy się do niej z poziomu ustawień, po wejściu w zakładkę Czas przed ekranem. Domyślnie funkcja jest wyłączona, ale wystarczy kliknąć Włącz czas przed ekranem i wybrać, czy z telefonu korzysta dziecko, czy jest to dorosły użytkownik. Od tego momentu mamy dostęp do wszystkich funkcji.

Czas przed ekranem w iPhone – co to daje?

  • Tygodniowe raporty o czasie spędzonym przed ekranem.
  • Możliwość ustawienia harmonogramu spędzania czasu bez ekranu oraz codzienne limity czasu dla wybranych aplikacji.
  • Opcję ograniczania treści i prywatności – m.in. to blokada nieodpowiednich treści, zakupów czy pobierania plików.
  • Kod czasu przed ekranem. iPhone w ten sposób pozwala ustalić kod zabezpieczający ustawienia czasu przed ekranem, aby nikt nie mógł nimi manipulować i wprowadzać zmian. To funkcja szczególnie istotna z punktu widzenia rodzica.
czas przed ekranem - statystki

Kod czasu przed ekranem w iPhone

Skupmy się przez chwilę na tej funkcji, bo skorzystają z niej głównie rodzice. Raz ustawiony kod jest bardzo dobrym zabezpieczeniem, bo zmienić go wcale nie jest tak łatwo. Zarządzać kodem i zmieniać ustawienia czasu przed ekranem można bezpośrednio z telefonu, na który nakładamy blokadę albo z poziomu chmury rodzinnej. Wystarczy wejść w Ustawienia – Czas przed ekranem – Profil – zmień kod czasu lub wyłącz kod czasu. W ten sposób możemy pozwolić dziecku dłużej pograć w gry albo sufrować w sieci. Decyzyjny głos należy jednak do rodzica. Dziecko nie może samodzielnie manipulować ograniczeniami nałożonymi przez rodzica (o ile nie zna kodu – to oczywiste).

Jak wyłączyć Czas przed ekranem w iPhone?

Zastanawiasz się, jak usunąć tryb Czas przed ekranem i wyłączyć tę funkcję w iPhone? Wystarczy wejść w: Ustawienia – Czas przed ekranem – Wyłącz Czas przed ekranem.

jak wyłączyć czas przed ekranem w iPhone

Jeśli masz ustawiony kod czasu, będzie trzeba go wpisać i potwierdzić operację.

Jak sprawdzić czas spędzony na telefonie z Androidem?

Podobną funkcję, czyli mierzenie czasu przed ekranem, ma Android. Aplikacja jest od razu dostępna w przypadku systemu Android 9 i wyższego. Posiadacze smartfonów ze starszym oprogramowaniem mogą ją bez problemu pobrać ze Sklepu Play.

Niezależnie od tego, czy chcesz kontrolować czas przed ekranem w Xiaomi, Samsungu czy Oppo, każdy z telefonów pracujących pod kontrolą Androida ma tę aplikację wbudowaną. Najczęściej nazywa się Cyfrowa Równowaga, ale można spotkać się też z Cyfrowym Dobrostanem czy Higieną Cyfrową. Niemniej, zawsze mowa o tej samej apce.

czas przed ekranem - android

Do funkcji dostaniesz się z poziomu ustawień i zakładki Cyfrowa Równowaga.

Czas spędzony na telefonie Android – jakie dane pokazuje i jakie ma funkcje?

  • Czas przed ekranem dla danego dnia i całego tygodnia.
czas na telefonie - statystyki dzienne i tygodniowe
  • Łączna liczba odblokowań smartfona w danym dniu i tygodniu.
użycie telefonu Android - ilość odblokować smartfona
  • Możliwość ustawienia limitu czasu na korzystanie z urządzenia przy włączonym ekranie.
limit czasu spędzanego przed ekranem
  • Ograniczenia dla poszczególnych aplikacji i limit ich użycia.
ograniczenia aplikacji
  • Czas bez telefonu, czyli możliwość zaplanowania czasu bez korzystania ze smartfona.
zaplanuj czas bez telefonu
  • Możliwość ustawienia kodu dostępu do trybu Cyfrowej Równowagi – wszystko działa na bardzo zbliżonej zasadzie do funkcji omawianej wcześniej w kontekście iPhone.

Jak wyłączyć Cyfrową Równowagę?

Jeśli nie chcesz już dłużej monitorować aktywności w telefonie i czasu spędzanego przed ekranem, możesz tę funkcję wyłączyć. Wystarczy, że wejdziesz w Ustawienia – Cyfrowa Równowaga – Wyłącz tryb Cyfrowej Równowagi. Jeśli ustawiono wcześniej kod dostępu, przed wyłączeniem Cyfrowej Równowagi trzeba będzie go podać.

Dlaczego warto wiedzieć, ile czasu spędzamy na telefonie?

Smartfon to taki przysłowiowy czasopożeracz. Często sięgamy po niego bez wyraźniej potrzeby i utykamy na godzinę, przeglądając portale społecznościowe czy filmy na YT. Co gorsza, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, ile godzin dziennie faktycznie spędza ze smartfonem, a brak kontroli i umiaru może szybko prowadzić do uzależnienia od telefonu, czyli fonoholizmu.

Dlaczego warto kontrolować czas przed ekranem?

Monitorowanie czasu spędzonego przed ekranem przede wszystkim sprzyja samokontroli.

Jeśli zbyt wiele uwagi poświęcamy rozrywce, zobaczymy to w aplikacji. Łatwo też porównamy, ile czasu poświęcamy na pracę, kontakt z bliskimi czy współpracownikami, a ile na przeglądanie sieci. Smartfon jest dzisiaj bardzo potrzebnym urządzeniem i nikt tego nie powinien kwestionować. Grunt to zachować umiar i zdrowy rozsądek – w tym właśnie pomagają aplikacje.

Aplikacje do monitorowania czasu przed ekranem smartfona

Być może wbudowane aplikacje nie są dla Ciebie wystarczające? Nie musisz się na nie skazywać. Czas przed ekranem możesz monitorować za pomocą aplikacji pobieranych na telefon. Wypróbuj nasze propozycje.

Kontroluj czas spędzony na telefonie w aplikacji OffScreen

offcreen

Prosta w obsłudze aplikacji z przyjemnym i czytelnym interfejsem. Pozwala śledzić czas przed ekranem, wyznaczać dzienne limity i sprawdzić, na co poświęcamy najwięcej czasu. Oprócz tego ma wbudowane trzy tryby skupienia, które ułatwiają koncentrację na bieżących zadaniach.

Sprawdź użycie telefonu w aplikacji StayFree – Stay Focused

stayfree - stay focused

Coś dla Androidowców, czyli bogata w funkcje i możliwości aplikacja do kontrolowania czasu spędzonego na telefonie. Pokazuje, ile czasu spędzasz na smartfonie, a jednocześnie pomaga skupić się, ograniczając niepotrzebne korzystanie z aplikacji.

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.