Funkcja „Czas przed ekranem iPhone” działa niepoprawnie (dzieci – nie mówcie rodzicom)

02.08.2023 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Funkcja „Czas przed ekranem iPhone” działa niepoprawnie (dzieci – nie mówcie rodzicom)
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Podczas jednej z aktualizacji oprogramowania iPhone, pojawił się w nim nietypowy błąd. Część użytkowników zapewne bardzo się ucieszyło z nieprawidłowego działania funkcji. Chodzi bowiem o poprawność informacji w funkcji „Czas przed ekranem”.

„Czas przed ekranem” w iPhone nie był dobrze liczony

Opcja „Czas przed ekranem” może zostać wykorzystana jako kontrola rodzicielska. Ustawiamy limit czasu, kiedy użytkownik może spędzić na korzystaniu ze smartfona (gry, aplikacje). Po przekroczeniu tego limitu dalsze używanie telefonu do aplikacji i gier nie powinno być możliwe. Działo się jednak inaczej, ponieważ funkcja działała niewłaściwie.

Błędne działanie funkcji pozwalało używać telefonu dłużej, niż wynosił ustalony limit.

Oczywiście, w tej sytuacji wiele osób mogło być bardzo zadowolonych z pojawienia się błędu. Mowa oczywiście o użytkownikach, głównie dzieciach i nastolatkach, którym rodzice nałożyli takie ograniczenie.

Apple wypowiedziało się na ten temat na łamach The Wall Street Journal. Przedstawiciel firmy poinformował tam, że niektórzy użytkownicy mogą mieć problem z działaniem funkcji „Czas przed ekranem”. Polega na samoczynnym resetowaniu się ustawionego wcześniej limitu czasowego. Jednocześnie Apple zapewniło, że pracuje już nad usunięciem błędu.

Dzieci zachwycone, rodzice – nie

Złe naliczanie czasu lub niepoprawne działanie funkcji ucieszyło dzieci. Zupełnie inne zdanie na ten temat mają natomiast ich rodzice i opiekunowie. Nic dziwnego – liczyli na to, że skutecznie ograniczą możliwość korzystania z telefonu.

iPhone

Wygląda na to, że problem został już usunięty przez Apple u większości użytkowników. Może jednak wciąż występować na urządzeniach z zainstalowanym systemem operacyjnym iOS 17 (wersja beta). Gdy Apple udostępni finalną wersję tego systemu, błąd nie powinien już występować.

Kontrola rodzicielska jest coraz częściej wykorzystywana przez rodziców

„Czas przed ekranem” może posłużyć do ograniczenia dzieciom wielogodzinnego korzystania ze smartfona. Właściciele smartfonów z systemem Android mogą natomiast skorzystać z aplikacji Family Link. Możliwe jest też zainstalowanie podobnie działającego oprogramowania innych firm.

Dzięki kontroli rodzicielskiej rodzice mogą m.in.:

  • ustawić limit czasu na korzystanie ze smartfona
  • ustawić godziny, w których dziecko może używać telefonu
  • ustalać limity dla poszczególnych aplikacji i gier
  • wyrażać zgodę (lub nie) na instalację nowych aplikacji i gier
  • zablokować możliwość samodzielnych płatności, zakupów w grach i aplikacjach
  • wyświetlić lokalizację telefonu dziecka, włączyć na nim dźwięk
  • zablokować i odblokować telefon
  • sprawdzić, jak długo dziecko korzystało ze smartfona i poszczególnych gier i aplikacji

Może zainteresują Cię także inne artykuły

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.