Search icon

Cyber Monday 2022 – co to jest i kiedy wypada?

29.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Cyber Monday 2022 – co to jest i kiedy wypada?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Oprócz dobrze już wszystkim znanego Black Friday, które wszystkim kojarzy się z szaleństwem zakupowym w sklepach stacjonarnych i internetowych, od niedawna mamy do czynienia również z innym „świętem” pod nazwą Cyber Monday. Cieszy się ono w naszym kraju coraz większą popularnością. Jednak co oznacza ten termin i skąd się w ogóle wziął Cyber Monday? Odpowiedź na te pytania uzyskasz w poniższym materiale.

Co to jest Cyber Monday?

Tłumacząc nazwę Cyber Monday na język polski, uzyskamy określenie Cyfrowy Poniedziałek. To święto zakupowe wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i przypada w pierwszy poniedziałek po Święcie Dziękczynienia. Od kilku lat przekonują się do niego również nasi rodacy. Choć Cyber Poniedziałek powinien obowiązywać tylko w Internecie, to jednak przenosi się również do sklepów stacjonarnych. Wielu sprzedawców wywiesza informacje na swoich witrynach o możliwości zakupu w niższej cenie, właśnie w ramach tego święta.

Hasła Cyber Monday pierwszy raz użyto w 2005 roku, kiedy to sklepy internetowe w Stanach Zjednoczonych ogłosiły wielkie wyprzedaże.

Rozwiązanie szybko rozpowszechniło się także na stronach działających pod domenami innymi niż amerykańskie. Już po kilku latach, kwoty osiągane przez sieci sklepów internetowych zaczęły osiągać astronomiczne wielkości. A z każdym kolejnym rokiem przychody są coraz większe.

W Polsce pierwszy raz pojawiło się w 2016 roku i coraz więcej sklepów internetowych przyłącza się do tej akcji. Niedługo może być to święto na miarę Black Friday.

Kiedy wypada Cyber Monday 2022?

Święto zakupowe Cyber Monday przypada w pierwszy poniedziałek po Święcie Dziękczynienia, a jednocześnie po innym zakupowym wydarzeniu, czyli Black Friday.

Cyber Monday 2022 wypada 28 listopada.

Dlatego każda osoba, chcąca upolować wybrany asortyment w niższej cenie, powinna wpisać tę datę do kalendarza. Takie okazje są świetnym pretekstem do zrobienia zakupów na święta.

Promocje Cyber Monday

Podczas Cyber Monday w Stanach Zjednoczonych, klienci najczęściej kupują ubrania i buty. W Polsce do najczęściej kupowanych produktów można zaliczyć te same produkty co w USA, ale można do tego dodać jeszcze kosmetyki i perfumy.

Z badań PMR wynika, że największą grupę robiącą zakupy podczas w Cyber Poniedziałek są kobiety.

Święto to jest najchętniej obchodzone przez mieszkańców większych miast – powyżej 500 tys. mieszkańców. Do najbardziej przecenianych produktów można zaliczyć: elektronikę, odzież, obuwie, sprzęt RTV i AGD, gry komputerowe, książki i akcesoria.

cyber monday

Czym różni się Cyber Monday od Black Friday?

Oba święta różnią się od siebie przede wszystkim tym, że szaleństwo zakupowe podczas Black Friday odbywa się w sklepach stacjonarnych i internetowych. Cyber Poniedziałek powinno odbywać się w Internecie, jednakże wiele sklepów stacjonarnych, z okazji tego „święta”, zaprasza klientów do skorzystania z możliwości zakupu towaru w niższej cenie. Specyfika tych świąt zaczyna się pod tym względem trochę zacierać.

W przypadku Cyfrowego Poniedziałku możesz zrobić zakupy wygodnie, w zaciszu swojego domu, nie musząc stać w kolejkach. A podczas składania zamówienia, często nie trzeba płacić za dostawę.

Obniżki cen podczas Black Friday i Cyber Monday są właściwie takie same i sięgają od 20 do nawet 80%.

Cyber Poniedziałek – czy warto?

Cała odpowiedź mogłaby się zamknąć w jednym, jednoznacznym słowie – tak, ale przytoczmy kilka argumentów dla jasności:

  • wyjątkowe obniżki cen – pierwszy i najważniejszy powód, mamy okazję kupić produkty nawet kilkadziesiąt procent taniej
  • dogodny termin, gwarancja dostawy przed Świętami – początek grudnia to czas, kiedy spora liczba osób zaczyna zastanawiać się nad wyborem prezentów pod choinkę. Cyber Monday jest okazją do zrobienia świątecznych sprawunków odpowiednio wcześnie, więc będziemy mieć pewność, że paczka zdąży dotrzeć na czas przed Świętami
  • kupisz więcej, wydasz mniej – obniżki cen i wszelkiego rodzaju promocje pozwolą również ograniczyć koszty. Kupując więcej wydamy de facto znacznie mniej, niż w przypadku pozostawiania tego na ostatnią chwilę, kiedy ceny znów wzrosną
  • trafione prezenty – kolejnym argumentem jest także możliwość sprawienia bliskiej osobie znacznie więcej radości i obdarowanie jej czymś bardziej wyszukanym niż wciąż szalenie popularnym upominkiem „ostatniej szansy” w postaci eleganckiego krawata czy zestawu skarpetek. Wcześniej zaplanowane zakupy to większa szansa na trafny prezent.

Robiąc zakupy w dużych, cieszących się zaufaniem i wysoką renomą sklepach, można też wykorzystać tę okazję do zapisania się na newsletter. Wszystko po to, aby odpowiednio wcześniej być informowanym o nadchodzących promocjach i obniżkach cenowych. Nasze cenne dane osobowe również będą w pełni bezpieczne i wykorzystane wyłącznie do komunikacji, na którą wyrazimy zgodę.

Cyber Monday 2022

Cyber Monday w Komputronik.pl

Będąc jednym z liderów rynku e-commerce, sklep Komputronik.pl rzecz jasna także bierze udział w tym święcie zakupów. Zaczynający się w Czarny Piątek (a część ofert startuje nawet w czwartek wieczorem) weekend zakupów, ma swoją kulminację właśnie w Cyfrowy Poniedziałek. Każdy kto czeka więc na najlepsze ceny i propozycje, ma szeroki wybór co i kiedy będzie chciał kupić.

Wyniki Cyber Monday w poprzednich latach pokazały, że największym zainteresowaniem cieszyły się produkty małego AGD, laptopy, smartfony i komputery PC. Nie jest to zaskoczeniem, wiedząc, że obniżki sięgały aż 82 procent.

Miało to także wpływ na skalę ruchu na stronie internetowej sklepu Komputronik.pl, który wzrósł o 150 procent. Oczywiście nasze serwery były na to przygotowane, więc obyło się bez żadnych problemów i każdy mógł zrobić zakupy bez problemu, co jest kluczowe dla komfortu klientów i przekłada się na zaufanie coraz większej ich grupy.

nano google news

W tym roku także nie zabraknie wyjątkowych obniżek i promocji, do których wykorzystania zachęcamy już teraz.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.