Touchpad nie działa – co zrobić i jak naprawić? Poradnik

Touchpad to panel dotykowy umieszczony w laptopie, który służy do przesuwania kursora na ekranie komputera. Problem pojawia się wówczas, gdy touchpad nie działa, co skutkuje trudnościami w uruchomieniu niektórych funkcji. Dlaczego touchpad może nie działać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w niniejszym artykule.
- Dlaczego touchpad może nie działać?
- Najlepsze porady, które mogą pomóc gdy touchpad nie działa
- Wyłączony touchpad w systemie – częsty błąd
- Naprawa touchpada – samodzielna czy serwisowa?
Dlaczego touchpad może nie działać?
Sytuacja, w której nie działa touchpad może być niemiłym zaskoczeniem, ponieważ wielu użytkowników laptopów nie posiada dodatkowej myszki. W efekcie obsługa komputera staje się znacznie trudniejsza. Co może być zatem przyczyną tego, że nie działa touchpad w laptopie?
Musisz wiedzieć, że powodów może być kilka, a trwałe uszkodzenie panelu dotykowego występuje naprawdę sporadycznie.
Zdecydowanie częściej można spotkać się z sytuacją, w której touchpad zostanie przypadkowo wyłączony lub przestanie działać z powodu posiadania starej wersji sterowników. Touchpad w laptopie nie działa również wtedy, gdy zostanie on zainfekowany wirusem siejącym spustoszenie w oprogramowaniu.
Najlepsze porady, które mogą pomóc gdy touchpad nie działa
Co zrobić kiedy touchpad nie działa? Wiele w tym przypadku zależy od przyczyny usterki, ponieważ jeżeli było nią zalanie, czy upadek sprzętu można domyślać się, że panel dotykowy nie działa wskutek uszkodzenia mechanicznego. Jeżeli nic takiego nie miało miejsca, a touchpad nie działa bez widocznej przyczyny (lub działa w niekontrolowany sposób) warto podjąć próbę jego naprawy poprzez:
1. Włączenie i wyłączenie touchpada – jak wyłączyć touchpad w laptopie? W przypadku większości modeli można to zrobić, wciskając jednocześnie klawisz FN oraz F6. FN jest bowiem klawiszem funkcyjnym, który włącza funkcje innych klawiszy, np. pozwalając zrobić zrzut ekranu. Touchpad można wyłączyć również korzystają z paska zadań w Windows, na ścieżce: ustawienia → urządzenia → mysz i płytka dotykowa → dodatkowe opcje myszy → wyłącz.
2. Zaktualizowanie sterowników – bardzo często kursor nie działa w laptopie ze względu na nieaktualne sterowniki, w związku z czym wymagana jest ich aktualizacja. Innym problemem może być zainstalowanie sterowników dla innego urządzenia (np. kamery internetowej), które mogą „gryźć się” ze sterownikami touchpada, uniemożliwiając tym samym jego prawidłowe działanie.
3. Zresetowanie BIOS-u do ustawień domyślnych – ustawienia touchpada zapisane są w BIOS-ie, co sprawia, że jego reset może przywrócić sprawność działania panelu dotykowego. Ścieżka wygląda wówczas następująco: BIOS → Main → Touchpad → zapisz ustawienia + restart.
4. Zresetowanie komputera – jedno z najprostszych rozwiązań, które jednak nie wyróżnia się dużą skutecznością. Ponowne uruchomienie sprzętu jest często stosowane, ponieważ pozwala naprawić niektóre błędy w działaniu systemu.
5. Odświeżenie systemu operacyjnego – w nowych wersjach systemu (np. Windows 10) można to zrobić bez utraty danych.
Wyłączony touchpad w systemie – częsty błąd
W trakcie korzystania z laptopa touchpad nagle przestaje działać? W większości przypadku wina leży po Twojej stronie, ponieważ przez przypadek go wyłączyłeś (poprzez nieumyślne naciśnięcie kombinacji klawiszy). Pozostaje więc pytanie: jak włączyć touchpad w laptopie?
Jak wspomniano w poprzednim akapicie, najprostszym sposobem jest jednoczesne naciśnięcie klawiszy FN oraz F6 (w niektórych modelach może to być F7 lub F8). Gdy nie działa kursor w laptopie można również podjąć próbę jego włączenia z poziomu Panelu Sterowania, który umożliwia także odinstalowywanie programów. Jak to zrobić? Po wejściu do Panelu Sterowania należy otworzyć zakładkę Urządzenia, a następnie Mysz. Z listy dostępnych urządzeń trzeba wybrać touchpada, a następnie przejść do jego ustawień. W tym momencie pozostaje tylko wybrać opcję Włącz/Uaktywnij.
Naprawa touchpada – samodzielna czy serwisowa?
W sytuacji, gdy nie działa dotyk w laptopie, należy go naprawić, co pozwoli przywrócić pełną funkcjonalność sprzętu. Czy można zrobić to samodzielnie, czy trzeba oddać urządzenie do serwisu? Wszystko zależy od przyczyny awarii, co sprawia, że pierwszym krokiem powinna być próba samodzielnej naprawy. W tym celu warto działać według wskazówek zamieszczonych w poprzednich akapitach, które podpowiadają jak włączyć kursor w laptopie. Jeżeli nie przyniesie to poprawy możesz zacząć podejrzewać, że zablokowana myszka w laptopie wynika z awarii mechanicznej touchpada.
Konieczna w takiej sytuacji może być wymiana touchpada na nowy, którą również można zrobić samodzielnie, np. korzystając z internetowych poradników, czy tutoriali. Warto jednak mieć świadomość, że wymaga to ostrożności oraz precyzji, ponieważ touchpad jest podłączony do płyty głównej. Jej przypadkowe uszkodzenie może oznacza znacznie poważniejszą awarię sprzętu.
W wielu przypadkach wiąże się to z koniecznością wymiany na nowy. W związku z tym, gdy kursor w laptopie nie działa, a rozwiązania systemowe nie przynoszą poprawy, najlepszym rozwiązaniem wydaje się oddanie sprzętu do serwisu. Fachowcy zdiagnozują problem, a w przypadku konieczności wymiany touchpada uczynią to z najwyższą starannością, udzielając gwarancji na prawidłowe działanie urządzenia.
Podsumowując należy stwierdzić, że sytuacja, której touchpad nie działa nie oznacza natychmiastowej konieczności oddawania laptopa do serwisu. Znacznie częściej kursor nie funkcjonuje ze względu na przypadkowe wyłączenie, czy błędy w sterownikach, niż trwałą awarię touchpada.
Może Cię zainteresować: