Fuchsia OS – czy to następca Androida?

14.01.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Fuchsia OS – czy to następca Androida?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Android cieszy się obecnie ogromną popularnością i wielu osobom trudno wyobrazić sobie rynek mobilny bez tego systemu operacyjnego. Od kilku lat pojawiają się jednak sygnały sugerujące, że Google planuje duże zmiany, a wręcz rewolucję i nowy projekt o nazwie Fuchsia OS.

O co chodzi i czy faktycznie zanosi się na to, że smartfony oraz tablety, a właściwie ich wnętrza, zaczną wyglądać zupełnie inaczej niż obecnie, a także oferować inne funkcje? A może z tej chmury spadnie mały deszcz? Na obecną chwilę mamy do czynienia z dużą liczbą znaków zapytania i wątpliwości. Mimo tego spróbowaliśmy przynajmniej niektóre kwestie odrobinę Wam przybliżyć.

Co to jest Fuchsia OS?

Na początek wypada oddać głos samemu producentowi. I chociaż Google póki co jest niezwykle oszczędne w informacjach, Fuchsia OS doczekał się dedykowanej strony internetowej, na której można znaleźć krótki opis tego projektu.

„Fuchsia to projekt open source mający na celu stworzenie systemu operacyjnego klasy produkcyjnej, w którym priorytetem są bezpieczeństwo, możliwość łatwych aktualizacji i wydajność. Fuchsia to podstawa dla programistów, dzięki której mogą tworzyć trwałe produkty i doświadczenia dostępne na szerokiej gamie urządzeń.”

Z racji tego, że strona ta powstała z myślą o deweloperach, to dla większości użytkowników nie znajduje się tam nic interesującego. Niektóre treści będą wręcz niezrozumiałe.

Warto jednak wspomnieć o czymś innym.System Fuchsia OS od samego początku jest tworzy przez Google, ale od pewnego czasu w pracach aktywnie uczestniczy również Samsung. To daje poważne podstawy, by sądzić, że Fuchsia OS to pomysł nie tylko dla Internetu Rzeczy, ale również urządzeń mobilnych (laptopach, tabletach i smartfonach). Co więcej, wedle niektórych źródeł branżowych Samsung podjął już decyzję i jest przekonany, że za kilka lat przesiądzie się z Androida na Fuchsia OS właśnie.

Czym różni się Fuchsia od Androida?

Wprawdzie Google otacza całość gęstą mgłą tajemniczości, ale chyba najważniejsza różnica pomiędzy systemami Fuchsia OS i Android jest już znana. Pierwszy bazuje na autorskim jądrze Zircon (pochodzącym od Little Kernel), podczas gdy drugi korzysta z jądra Linuxa.

Możliwe, że celem Google jest ujednolicenie ekosystemu, ponieważ system Fuchsia OS może zastąpić nie tylko Androida, ale również Chrome OS, a dodatkowo działać także na urządzeniach zaliczanych do IoT (Internet of Things, Internet Rzeczy).

Na obecnym etapie nie sposób opisać różnic w wyglądzie pomiędzy obydwoma systemami. Chociaż takowe bez wątpienia będą, to dokładnie przyjrzymy się im dopiero po oficjalnej premierze Fuchsia OS. Jeśli pierwotne założenia nie uległy zmianie i nie ulegną w kolejnych miesiącach, interfejs użytkownika powinien być bardzo minimalistyczny. Fuchsia OS ma cechować się też lepszą wydajnością i wyeliminować problemy z aktualizacjami, jakich doświadczają obecnie posiadacze smartfonów z Androidem.

system Fuchsia OS

Co z aplikacjami ze sklepu Google Play?

Czy w związku z tym można spodziewać się tych samych aplikacji? Nie zostało to oficjalnie wyjaśnione, ale trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniami, iż brak obsługi aplikacji Google i innych ze sklepu Google Play były dla twórców strzałem w kolano. Wręcz niemożliwe byłoby bowiem przekonać użytkowników do nowego systemu, w którym nie mogliby korzystać z ulubionych aplikacji.

Od strony technicznej, potwierdzenia obsługi androidowych aplikacji można doszukiwać się we wzmiankach na temat środowiska Android Runtime, jakie ma znaleźć się w kodzie Fuchsia OS.

Jak Huawei radzi sobie bez sklepu Google Play?
AppGallery
Huawei AppGallery – co to jest? Lista aplikacji App Gallery

Czy system Fuchsia jest już dostępny?

Zainteresowani omawianym projektem mogliby już teraz chcieć go przetestować na swoim smartfonie. Takiej możliwości jednak nie ma. Owszem, testy trwają, ale póki co zajmują się nimi w obozach Google, Samsung oraz deweloperzy.

Użytkownicy otrzymali jedynie opcję sprawdzenia systemu na akcesoriach smart home i to też nie wszystkich, a wyłącznie na wybranych, np. Google Nest Hub.

Czy Fuchsia OS zastąpi Androida?

Pewności mieć nie można, bo oficjalnie takie stwierdzenie ze strony Google nie padło. Wiele wskazuje jednak na to, że docelowo Google Fuchsia OS faktycznie zastąpi Androida. Nie ma przy tym wątpliwości, że jest to wciąż melodia dość odległej przyszłości. Nie należy wyczekiwać takiej premiery w ciągu najbliższych dwóch, a może nawet trzech lat.

Może Cię zainteresować:

Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.