Cena Google Pixel 8a będzie wyższa. Czy warto czekać na premierę?

17.03.2024 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Cena Google Pixel 8a będzie wyższa. Czy warto czekać na premierę?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Google Pixel 7a to doskonały telefon w swojej cenie. Za około 2000 złotych klienci dostawali smartfon z bardzo dobrym aparatem, niezłą wydajnością i – przede wszystkim – doskonałym oprogramowaniem. Ciężko więc powiedzieć, dlaczego model ten nie został rynkowym hitem sprzedaży. Być może zawiniła dość skomplikowana dystrybucja, czy właściwie brak jakichkolwiek działań marketingowych. Tak czy inaczej – w 2024 roku zobaczymy kolejny model. Co zaoferuje Google Pixel 8a? Jaka może być jego data premiery?

Zbliża się premiera Google Pixel 8a

Premiera Google Pixel 7a odbyła się 10 maja 2023 roku, wcześniejsza generacja została natomiast pokazana 11 maja 2022. Możemy więc przypuszczać, że w podobnym okresie poznamy również najnowszego Pixela 8a.

Prawdopodobna data premiery Google Pixel 8a to maj 2024.

Konferencja o nazwie Google I/O odbyłaby się więc niemal w połowie między debiutem Google Pixel 8 (październik 2023) a pojawieniem się na rynku kolejnej generacji. Debiut Google Pixeli 9 prawdopodobnie znów odbędzie się w ostatnim kwartale roku.

Być może premiera Google Pixel 8a odbędzie się równocześnie z innymi urządzeniami – nowym zegarkiem, tabletem lub składanym Google Pixel Open 2.

Pod względem specyfikacji najnowszy Pixel 8a będzie z pewnością mocno nawiązywał do tegorocznych, „pełnoprawnych” Pixeli 8.

Google Pixel 8a
Google Pixel 8a

Czego spodziewać się po Google Pixel 8a?

Polityka Google w kwestii modeli z literką „a” na końcu nazwy jest dość powtarzalna. Modele mogą przypominać Samsungi z dopiskiem „FE”. Mamy więc tę samą stylistykę, co w topowych modelach. Zapewne Google Pixel 8a dostanie też najnowszy procesor – Google Tensor G3. Wydajność może być nieco niższa, niż we flagowcach, ze względu na użycie 8 GB RAM, być może nieco wolniejszych pamięci.

Podstawowy model zapewne dostanie 128 GB pamięci na dane. Dostępny też będzie wariant 256 GB.

Na pierwszych grafikach, których źródłem jest Abhishak Yadev, widzimy znajomą bryłę urządzenia. Gdzieś już widziałem ten kolor – bardzo przypomina jedną z wersji Pixela 7a. Różni się jednak poprzeczny pasek skrywający aparaty fotograficzne i lampa LED. To prawdopodobnie ostatni model z takim designem, w kolejnych Pixelach 9-tej generacji zamiast poprzecznego, metalowego pasa zobaczymy najpewniej kształt przypominający „kapsułkę”.

Google Pixel 8a
Google Pixel 8a

Pod względem wymiarów niewiele zmieni się jednak względem poprzednika. Wymiary Pixela 8a to – według nieoficjalnych źródeł – 152.1 x 72.6 x 8.9mm. Różne źródła pokazują wygląd nadchodzącego taniego Pixela w kilku kolorach – czarnym, jasnozielonym/miętowym, jasnoniebieskim, czy beżowo-różowym.

Jaki ekran i aparat w Google Pixel 8a?

Poza zmianami w wyglądzie i użyciem nowszego procesora (z aktualnie sprzedawanych flagowców), specyfikacja Google Pixel 8a nie powinna mocno odbiegać od poprzednika. Zestaw aparatów powinien prezentować się bardzo podobnie. Przednia kamerka rzekomo ma sensor 13 MP, a z tyłu poza głównym mamy też 12-megapikselowy obiektyw szerokokątny. Jedyną zmianą ma być inny aparat główny. W Pixelu 7a mieliśmy „oczko” 64 MP, następca ma dostać kamerę żywcem wyjętą z Google Pixel 8. Mowa o 50-megapikselowym sensorze z optyczną stabilizacją obiektywu f/1.7 z Dual Pixel PDAF i laserowym AF.

Wielkość matrycy jest tu naprawdę duża – 1/1.31″. Jeśli Pixel 8a rzeczywiście dostanie ten aparat, może robić najlepsze zdjęcia w swojej klasie. Wystarczy zresztą spojrzeć na fotograficzne możliwości Pixela 8 – konkuruje pod tym względem z najlepszymi smartfonami na rynku, jak iPhone 15, czy Galaxy S24. W Pixelu 8a otrzymalibyśmy niemal tą samą jakość, ale za połowę ceny.

Wyświetlacz zdecydowanie ma się różnić od flagowych Pixeli. Panel OLED ma odświeżanie 90 Hz, a wielkość to prawdopodobnie 6,1″. Może być identyczny, jak w Pixelu 7a.

Google Pixel 8a
Google Pixel 8a

Największą zaletą wszystkich Google Pixeli jest natomiast ich oprogramowanie. „Czysty” system operacyjny Android 14 zawita także w Pixel 8a. Odczucia z korzystania z smartfonów tej serii są iście flagowe, nierzadko pomimo słabszej niż u konkurencji specyfikacji. To właśnie z tego względu smartfony Google nierzadko są nazywane „iPhonem wśród Androidów”. Należałoby więc przyznać, że Google Pixel 8a jest jednak znacznie mniej „wybrakowany”, niż ubrany w kilkuletnią obudowę iPhone SE 2024, w którym mamy m.in. tylko jeden obiektyw aparatu z tyłu.

Cena Google Pixel 8a

W tym miejscu kończą się dobre wiadomości, gdyż przechodzimy do tego, ile kosztować ma ten telefon. Poprzednik w dniu premiery został wyceniony na 499 dolarów, czyli około 2000 złotych, co czyniło go przedstawicielem klasy średniej. Google Pixel 8a będzie wyraźnie droższy i dostępny w dwóch wersjach:

  • Google Pixel 8a 128 GB kosztować ma 569,90 euro (ok. 2450 zł),
  • Google Pixel 8a 256 GB wyceniony został na 629,90 euro (ok. 2700 zł).

Czy w takiej cenie ma szanse okazać się sprzedażowym hitem? Można wątpić, gdyż w tej cenie konkurencja jest bardzo ostra, a smartfonów o bardzo dobrej specyfikacji i kosztujących kilkaset złotych mniej jest na rynku coraz więcej.

Telefony Google

Źródło zdjęć: Abhishak Yadev

Może zainteresują Cię też inne artykuły

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.