Search icon

Co to za ptak? Aplikacja do rozpoznawania ptaków – TOP 5

15.05.2024 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Co to za ptak? Aplikacja do rozpoznawania ptaków – TOP 5
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Przebywając na łonie natury i słysząc przyjemne ćwierkanie, często zastanawiasz się, co to za ptak? Nie każdy jest w stanie rozpoznać dany gatunek po głosie lub wyglądzie – na szczęście z pomocą przychodzi technologia. Aplikacja do rozpoznawania ptaków to świetne narzędzie nie tylko dla każdego miłośnika przyrody, ale też dla tych, którzy są ciekawi otaczającej ich przyrody. Oto kilka najlepszych, które warto zainstalować, by zawsze wiedzieć, jaki to ptak!

Najlepsze aplikacje do rozpoznawania ptaków

Jak rozpoznać, co to za ptak? Wystarczy skorzystać z poniższych aplikacji na Android oraz iOS. Zebraliśmy 5 najlepszych, które pozwalają na rozpoznawanie ptaków ze zdjęcia lub po wydawanych przez nich dźwiękach.

Polecane lornetki obserwacyjne:

BirdNET – aplikacja do rozpoznawania śpiewu ptaków

darmowa aplikacja do rozpoznawania ptaków - birdnet

BirdNET to aplikacja, które rejestruje głosy ptaków, a następnie je analizuje i identyfikuje. Wykorzystywane tutaj są algorytmy sztucznej inteligencji. Aplikacja jest wspólnym projektem Cornell Lab of Ornithology oraz Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz. Pozwala na zidentyfikowanie około 3000 gatunków ptaków. Jest bardzo prosta w użyciu. Wystarczy tylko nagrać ćwierkanie i aplikacja przeanalizuje dźwięk oraz dopasuje go do odpowiedniego gatunku. Możesz dowiedzieć się również ciekawostek na temat rozpoznanego ptaka z podpiętego linku do Wikipedii.

Obiektyw Google – rozpoznawanie ptaków ze zdjęcia

Rozpoznawanie ptaków w terenie za pomocą obiektywu google

Obiektyw Google to uniwersalna aplikacja, która doskonale sprawdza się także do rozpoznawania ptaków po obrazie. Wystarczy tylko zrobić zdjęcie, a program dopasuje je wizualnie do rozpoznanego gatunku. Aplikacja ma wysoką skuteczność i warto z niej skorzystać, jeśli przebywając w otoczeniu przyrody zastanawiasz się, jak rozpoznać ptaka, gdy nie przypomina żadnego znanego Ci do tej pory. Pobierzecie ją zarówno na Androida, jak i na telefony z systemem iOS.

Merlin Bird ID by Cornell Lab – rozpoznawanie ptaków po głosach i obrazach

aplikacja do rozpoznawania ptaków po głosie i obrazie

Kolejna darmowa aplikacja do rozpoznawania ptaków pozwala na szybkie rozpoznanie danego gatunku, zarówno po dźwięku, jak i po zdjęciu, dzięki sztucznej inteligencji, jednak to nie wszystko.

Ciekawie prezentuje się krótka ankieta, w której należy uzupełnić podstawowe informacje o interesującym nas ptaku. Na ich podstawie program podpowie, co to może być za gatunek. Konieczne jest podanie rozmiaru ptaka, jego głównych kolorów i lokalizacji (np. drzewa, krzewy itd.). Aplikacja podpowie, jakie mogą to być ptaki, plus pozwoli na odtworzenie ich śpiewu, dla łatwiejszej identyfikacji.

Picture Bird – dokładna aplikacja do rozpoznawania ptaków

picture bird - jak rozpoznać ptaka

Picture Bird to aplikacja do rozpoznawania śpiewu ptaków oraz ich identyfikacji po zdjęciu. Rozpoznaje ponad 1000 gatunków, zapewniając wysoką dokładność. Aplikacja oferuje obszerną bazę danych, w której znajduje się wiele przydatnych informacji, bez konieczności korzystania z zewnętrznych źródeł. Co ciekawe, ptaki, które się zidentyfikowało, można zapisać w swojej osobistej kolekcji. Dużą zaletą jest też brak reklam oraz intuicyjny interfejs.

iNaturalist – uniwersalna aplikacja do rozpoznawania przyrody

rozpoznawania odgłosów ptaków za pomocą inaturalist

iNaturalist to kolejna bardzo uniwersalna aplikacja, która umożliwia rozpoznawanie całego świata przyrody, w tym oczywiście ptaków. Zrzesza ona społeczność ponad 400 000 naukowców i przyrodników, od których można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy, ale też pomóc im gromadzić materiał badawczy. Aplikacja rozpoznaje gatunki, pozwala na dokumentowanie swoich obserwacji oraz dzielenie się nimi z innymi. Umożliwia identyfikację ptaków po głosie oraz po wyglądzie. To jedna z najpopularniejszych aplikacji przyrodniczych na świecie!

Jak działa darmowa aplikacja do rozpoznawania ptaków?

Obecnie wystarczy mieć przy sobie telefon z możliwością nagrywania dźwięków i dostęp do sieci, aby przyporządkować odpowiednio odgłosy ptaków. Aplikacja, jedna z powyższych, pozwoli Ci z wysokim prawdopodobieństwem rozpoznać gatunek nie tylko po głosie, ale także przy pomocy zdjęcia lub po udzieleniu odpowiedzi na kilka krótkich pytań. Co więcej, większość apek pozwala również lepiej poznać świata ptaków – odsyłają do linków ze sporą dawką wiedzy.

Obiektyw Google ma potężne możliwości, jednak ciężko w nim znaleźć funkcję, jaką jest rozpoznawanie głosu ptaków. Do tego moim zdaniem zdecydowanie lepiej sprawdzi się BirdNet, gdyż pozwala ustalić gatunek nie tylko po zdjęciu, ale też ćwierkaniu. Co więcej oferuje także dostęp do dodatkowych informacji, jak i podpowiada, jakie ptaki można spotkać w okolicy. To apka, którą zdecydowanie warto zainstalować przed wycieczką do lasu – dzięki niej nie będziesz się już zastanawiać, co to za ptak.

Polecane telefony w promocji

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.