Rozpoznawanie owadów po zdjęciu. TOP 7 aplikacji na telefon i online

22.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Rozpoznawanie owadów po zdjęciu. TOP 7 aplikacji na telefon i online
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Aplikacja do rozpoznawania owadów może posłużyć zarówno rozwijaniu zainteresowań związanych z entomologią, jak i czystej rozrywce. Jak działa rozpoznawanie owadów online? Które narzędzia mogą pomóc w identyfikacji gatunków napotykanych podczas spacerów na świeżym powietrzu? Podpowiadamy.

Jak sprawdzić co to za owad? Aplikacja mobilna w tym pomoże!

W dzisiejszych czasach każdy może rozwijać swoje zainteresowania przyrodnicze lub też, ze zwykłej ciekawości, sprawdzać, co to za owad przechadza się po ogrodzie lub działce.

Rozpoznawanie owadów po zdjęciu jest możliwe przy pomocy dedykowanych aplikacji mobilnych oraz atlasów owadów online.

Wystarczy jedynie telefon z dostępem do Internetu, aby dowiedzieć się, z czym mamy do czynienia. Dzięki apce możemy sprawdzić, czy insekt zagraża nam w jakikolwiek sposób czy może jest pożyteczny. Poniżej zebraliśmy najlepsze z narzędzi, które umożliwiają szybkie identyfikowanie owadów przy pomocy telefonu.

Picture Insect: Bug Identifier – darmowa aplikacja do rozpoznawania owadów

picture insect bug identifier
Źródło: Sklep Google

Picture Insect: Bug Identifier to aplikacja służąca do rozpoznawania owadów online, której baza stale jest rozszerzana przez entomologów (zoologów specjalizujących się w owadach). Aby zidentyfikować, co to za robak, wystarczy zrobić jego zdjęcie. Apka nie tylko rozpoznaje różne gatunki owadów, ale także informuje o związanych z nimi ciekawostkach.

Seek by iNaturalist – wszechstronna aplikacja do rozpoznawania owadów i nie tylko

seek by iNaturalist
Źródło: Sklep Google

Seek by iNaturalist to nie tylko darmowa aplikacja do rozpoznawania owadów. To wszechstronne narzędzie, które pozwoli również na zidentyfikowanie różnych grzybów oraz roślin w czasie rzeczywistym. Określenie gatunku jest możliwe po zrobieniu zdjęcia i przesłaniu go do apki lub po prostu skierowaniu obiektywu telefonu na dany pełzający lub latający obiekt.

Insect identifier by photo – aplikacja do rozpoznawania owadów po zdjęciu

insect identifier by photo
Źródło: Sklep Google

Insect identifier by photo nie jest wprawdzie aplikacją do rozpoznawania owadów po polsku. Program jest jednak bardzo łatwy w obsłudze. Wystarczy zrobić zdjęcie insekta, aby otrzymać różne interesujące informacje na jego temat, włącznie ze zidentyfikowanym gatunkiem. Ciekawą funkcją jest możliwość stworzenia wirtualnej galerii napotkanych owadów.

Insect ID — Bug identifier app – atlas owadów online w Twoim telefonie

insect id bug identifier
Źródło: Sklep Google

Jak rozpoznać owada ze zdjęcia? W tym pomoże także Insect ID — Bug identifier app, czyli mobilny atlas owadów online. Apka umożliwia importowanie zdjęć z rolki oraz skanowanie insekta w czasie rzeczywistym podczas wykonywania fotografii. Podobnie jak w przypadku Insect identifier by photo, zidentyfikowane gatunki można zapisywać w swojej wirtualnej kolekcji.

Media Nauka – atlas owadów online ze szczególnym uwzględnieniem gatunków żyjących w Polsce

media nauka: atlas owadów online
Media Nauka

Osoby, które poszukują stron lub aplikacji do rozpoznawania owadów po polsku, mogą wypróbować atlas owadów online zaprojektowany przez portal edukacyjny Media Nauka. Strona internetowa składa się z panelu głównego oraz bocznego, w którym dobiera się specjalne filtry celem zidentyfikowania danego gatunku owada. Poza atlasem do rozpoznawania owadów dostępne są również ilustrowane atlasy roślin, grzybów oraz innych grup zwierząt (ssaków, ptaków, gadów, płazów oraz ryb).

Ekologia.pl – internetowy atlas owadów

ekologia internetowy atlas owadów
Ekologia.pl

Internetowy atlas owadów można znaleźć również na stronie Ekologia.pl. Nowoczesny portal ekologiczny umożliwia wyszukiwanie owadów po nazwie gatunkowej. Wyniki wyszukiwania są przedstawiane w bardzo przejrzystej postaci — możemy sprawdzić polską i łacińską nazwę danego owada, zobaczyć, jak wygląda insekt, a także zweryfikować informacje na temat systematyki. Baza zawiera również ciekawostki na temat występowania, sposobu odżywiania się oraz zachowań rozrodczych określonych gatunków owadów.  

RAID – narzędzie, które podpowie, co to za robak

raid - narzędzie do rozpoznawania co to za owad
RAID

Ciekawe narzędzie do rozpoznawania owadów online wdrożyła na swojej stronie internetowej także firma RAID. Identyfikator podpowie, co to za robak, po udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań, dotyczących wymiarów insekta, jego trybu życia (żerowania w dzień lub w nocy) oraz sposobu poruszania się (owad latający, pełzający). Następnie narzędzie wyświetla propozycje pasujące do podanych informacji.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.