Search icon

YouTube Music i YouTube Premium – co to jest? Ile kosztuje? Czy warto korzystać?

25.02.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
YouTube Music i YouTube Premium – co to jest? Ile kosztuje? Czy warto korzystać?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Od lat użytkownicy urządzeń mobilnych korzystają z różnych serwisów do słuchania muzyki – najpopularniejsze z nich to Spotify, Apple Music i Tidal. Oferują możliwość odtwarzania wielu utworów, w darmowych wersjach emitując w międzyczasie reklamy. Posiadają jednak przydatną funkcję – możliwość słuchania muzyki bez odblokowanego telefonu. Takiego rozwiązania był pozbawiony do pewnego czasu serwis YouTube. Z pomocą jednak przyszła aplikacja YouTube Music, a także oferta YouTube Premium. Co warto o nich wiedzieć?

Czym jest YouTube Music?

YouTube Music powstało z myślą o zastąpieniu aplikacji Google Music. Jej użytkownicy mogli przechowywać w chmurze obliczeniowej około 50 tysięcy utworów i słuchać muzyki z poziomu komputera lub telefonu. Możliwe było również skorzystanie z bezpłatnego, 30-dniowego okresu próbnego lub zakupienie Google Music Premium, które zapewniało dostęp do strumieniowego przesyłania na żądanie 40 milionów utworów oraz słuchania muzyki offline, bez reklam i limitu liczby pomijanych utworów.

Google jednak w pewnym momencie zaczął stawiać na streaming, który przynosi większe przychody. Wycofał się zatem z Google Music i zaczął promować YouTube Music, które mimo, że powstało w 2015 roku, dopiero 5 lat później zyskało na popularności, jako główna platforma streamingowa giganta.

YT Music to darmowa aplikacja oferująca treści muzyczne – można tu wyszukać artystów, piosenki, nagrania z koncertów lub całe albumy.

youtube music

Oczywiście nie wszystkie funkcje są bezpłatne i tak, jak w przypadku innych popularnych serwisów, należy pogodzić się w darmowej wersji z reklamami. Znaleźć w niej można między innymi spersonalizowane informacje o stacjach oraz treściach muzycznych, oparte na aktywności w serwisach Google oraz YouTube. Aplikacja umożliwia też proste wyszukanie ulubionych utworów i przeglądanie wszystkich wcześniej zapisanych treści.

Co to jest YouTube Premium?

YouTube Muzyka skupia się wyłącznie na licencjonowanych utworach wraz z teledyskami. W przypadku YouTube Premium wygląda to nieco inaczej. Jest to płatna usługa, obejmująca wszystkie materiały, jakie można znaleźć w serwisie YouTube.

Co daje YouTube Premium?

  • Odtwarzanie w tle – odtwarzanie muzyki przy zablokowanym ekranie i podczas korzystania z innych aplikacji,
  • Brak reklam – w trakcie oglądania filmów nie pojawiają się ciągłe reklamy,
  • Tryb offline – dodatkowo można pobierać materiały i odtwarzać je również bez dostępu do internetu,
  • YouTube Music Premium – w ramach abonamentu YT Premium mamy dostęp do usługi YT Music Premium.

Korzystanie z YouTube Premium ma również inne zalety. Daje dostęp do biblioteki YouTube Originals, w której znajdują się seriale oraz filmy – można je wówczas oglądać bez reklam, a także mieć dostęp do unikatowych treści, np. wersji reżyserskich oraz dodatkowych materiałów.

Ma się też realny wpływ na dalszy rozwój serwisu, gdyż twórcy pozwalają użytkownikom premium na testowanie eksperymentalnych funkcji.

Ile kosztuje YouTube Music Premium i YouTube Premium?

YouTube Music w podstawowym wariancie jest darmowy, natomiast wersja rozszerzona Premium kosztuje 19,99 zł miesięcznie. Na początku warto jednak skorzystać z bezpłatnego, miesięcznego okresu próbnego. Sprawdzisz wówczas, czy ta usługa jest dla Ciebie.

YT Music Premium pozwala również na wybranie subskrypcji w wersji rodzinnej. Cena wynosi 29,99 zł/miesiąc i dzieli się między 6 członków rodziny, mieszkających pod jednym adresem (minimalny wiek to 13 lat). YouTube Music Premium zapewnia możliwość słuchania utworów bez reklam, z wyłączonym ekranem oraz w trybie offline.

youtube music aplikacja

Ile kosztuje YouTube Premium?

Za darmo można z niego skorzystać przez miesiąc, a później koszt to 23,99 zł miesięcznie. Tak jak i w przypadku YouTube Music, tak i tutaj można zdecydować się na subskrypcję rodzinną, która kosztuje 35,99 zł miesięcznie i jednocześnie może z niej korzystać nawet 5 mieszkających z Tobą osób (ograniczeniem jest wiek, tak jak w minimum 13 lat).

Cena dla użytkowników Apple

Tutaj ważne zastrzeżenie dla użytkowników urządzeń Apple. Jeśli chcesz wykupić subskrypcję za pośrednictwem iPhone lub iPad to cena będzie wyższa – odpowiednio 25,99 zł za YouTube Music (39,99 zł) oraz 32,99 zł za YouTube Premium (47,99 zł za subskrypcję rodzinną)

Warto raz jeszcze podkreślić, że decydując się na abonament YT Premium otrzymujemy również dostęp do usługi YouTube Music Premium.

Spotify czy YouTube Music – co lepsze?

Spotify oraz YouTube Music to aplikacje, które pod wieloma względami są do siebie bardzo podobne. Obie oferują ogromną bibliotekę muzyczną, a liczba utworów jest do siebie zbliżona. Repertuar również jest podobny, gdyż wytwórnie muzyczne oraz producenci chcą umieszczać swoje albumy wszędzie, gdzie to tylko możliwe.

Zarówno Spotify, YT Music, jak i inne aplikacje – Tidal czy Apple Music, oferują około 70 mln utworów, a liczba ta ciągle się zwiększa.

Warto również porównać koszty korzystania z funkcji premium. Spotify umożliwia skorzystanie z kilku płatnych planów:

  • Spotify Premium – 19,99 zł (słuchanie muzyki bez reklam oraz możliwość pobrania utworów).
  • Premium dla studentów 9,99 zł (daje dokładnie to, co wersja Premium, jednak konieczna jest  weryfikacja, czy jest się studentem. Odbywa się to za pośrednictwem SheerID. Można skorzystać z tego planu maksymalnie przez 4 lata).
  • Spotify Premium Duo – 24,99 zł – dwa osobne konta Premium dla osób mieszkających razem.
  • Spotify Premium dla rodziny – 29,99 zł – maksymalnie 6 osobnych kont Premium dla osób mieszkających razem.

Jak już było wcześniej wspomniane, na YouTube Music Premium cena jest podobna – miesiąc subskrypcji kosztuje dokładnie tyle, co na Spotify. Jednak konkurent ten ma do wyboru znacznie szerszą ofertę planów, dlatego dla niektórych bardziej opłacalne będzie skorzystanie właśnie z niego.

spotify czy youtube music

Tidal i Apple Music

Warto jeszcze sprawdzić, jak wyglądają płatne subskrypcje w innych aplikacjach. Tidal zapewnia 6 planów do wyboru i podobnie jak Spotify oferuje pakiet standardowy Pakiet Premium, rodzinny oraz dla studentów. W porównaniu do YT Music, cena tutaj wygląda tak samo – różnice widać tylko przy Tidal Premium z muzyką ze standardową jakością, jak i w wersji HD. Druga opcja jest nieco droższa.

Apple Music również oferuje plan Indywidualny, Rodzinny oraz Studencki. Ceny są identyczne, jak w przypadku Spotify, a dodatkową funkcją jest przechowywanie do 100 tysięcy utworów we własnej bibliotece muzycznej.

YouTube Music w Polsce nadal nie jest tak popularną aplikacją, jak pozostałe. Wynika to być może z tego, że w darmowej wersji nie oferuje ona możliwości słuchania muzyki przy wyłączonym ekranie, w przeciwieństwie chociażby do Spotify.

Czy warto korzystać z YouTube Premium?

YouTube Premium ma z pewnością sporo zalet – dużym atutem jest duża rozpoznawalność platformy, jej łatwość obsługi i szeroka oferta. Dla osób, które cenią sobie ciągłość w oglądaniu materiałów, bez przerywników w postaci reklam (których ostatnimi czasy jest coraz więcej), z pewnością jest to bardzo dobra opcja. Znacznie poprawić komfort korzystania z samej platformy może również możliwość słuchania muzyki przy zablokowanym ekranie.

Godna uwagi jest również opcja biblioteki Originals, w której można znaleźć seriale, filmy fabularne i dokumentalne, wśród których można znaleźć prawdziwe perełki.

youtube premium

Jak zrezygnować z YouTube Premium?

Jeśli YouTube Premium nie przypadł Ci do gustu i chcesz z niego jednak zrezygnować, możesz to zrobić z poziomu strony internetowej lub aplikacji YT w smartfonie. W zakładce “zakupy i subskrypcje” (widocznej po kliknięciu w swój awatar) pojawi się opcja anulowania konta premium. Wystarczy tylko podać powód i zgodzić się na zrezygnowanie z subskrypcji.

W przypadku darmowego okresu próbnego i braku chęci korzystania dalej z abonamentu, musisz zdążyć przed jego końcem – w innym wypadku z Twojego konta zostanie pobrana opłata.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.