YouTube Music – co to jest? Ile kosztuje? Czy warto korzystać?

08.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
YouTube Music – co to jest? Ile kosztuje? Czy warto korzystać?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Od lat użytkownicy urządzeń mobilnych korzystają z różnych serwisów do słuchania muzyki – najpopularniejsze z nich to Spotify, Apple Music i Tidal. Oferują możliwość odtwarzania wielu utworów, w darmowych wersjach emitując w międzyczasie reklamy. Posiadają jednak przydatną funkcję – możliwość słuchania muzyki bez odblokowanego telefonu. Takiego rozwiązania był pozbawiony do pewnego czasu serwis YouTube. Z pomocą jednak przyszła aplikacja YouTube Music i usługa YouTube Music Premium. Co warto o nich wiedzieć?

Co to jest YouTube Music?

YouTube Music powstało z myślą o zastąpieniu aplikacji Google Music. Jej użytkownicy mogli przechowywać w chmurze obliczeniowej około 50 tysięcy utworów i słuchać muzyki z poziomu komputera lub telefonu. Możliwe było również skorzystanie z bezpłatnego, 30-dniowego okresu próbnego lub zakupienie Google Music Premium, które zapewniało dostęp do strumieniowego przesyłania na żądanie 40 milionów utworów oraz słuchania muzyki offline, bez reklam i limitu liczby pomijanych utworów.

YT Music to darmowa aplikacja oferująca treści muzyczne – można tu wyszukać artystów, piosenki, nagrania z koncertów lub całe albumy.

Google jednak w pewnym momencie zaczął stawiać na streaming, który przynosi większe przychody. Wycofał się zatem z Google Music i zaczął promować YouTube Music, które mimo, że powstało w 2015 roku, dopiero 5 lat później zyskało na popularności, jako główna platforma streamingowa giganta.

youtube music

Oczywiście nie wszystkie funkcje są bezpłatne i tak, jak w przypadku innych popularnych serwisów, należy pogodzić się w darmowej wersji z reklamami. Znaleźć w niej można między innymi spersonalizowane informacje o stacjach oraz treściach muzycznych, oparte na aktywności w serwisach Google oraz YouTube. Aplikacja umożliwia też proste wyszukanie ulubionych utworów i przeglądanie wszystkich wcześniej zapisanych treści.

YouTube Music Premium – czym różni się od bezpłatnej wersji?

Oprócz bezpłatnej wersji serwisu dostępny jest jego płatny wariant, czyli YouTube Music Premium. Najważniejsze funkcje i zalety YT Music Premium to:

 • brak reklam
 • możliwość pobierania muzyki na telefon i słuchanie jej offline (bez dostępu do internetu)
 • odtwarzanie w tle (kiedy używamy innych aplikacji)
 • odtwarzanie muzyki przy zablokowanym ekranie.

Ile kosztuje YouTube Music Premium?

YouTube Music w podstawowym wariancie jest darmowy, natomiast wersje rozszerzone Premium są już płatne. Na początku warto skorzystać z bezpłatnego, miesięcznego okresu próbnego. Sprawdzisz wówczas, czy ta usługa jest dla Ciebie. YouTube Music Premium zapewnia możliwość słuchania utworów bez reklam, z wyłączonym ekranem oraz w trybie offline.

 • 21,99 zł miesięcznie (wcześniej 19,99 zł) dla jednego użytkownika.
 • 34,99 zł/miesiąc (wcześniej 29,99 zł) – YT Music Premium subskrypcja dla rodzin, która dzieli się między 6 członków rodziny, mieszkających pod jednym adresem (minimalny wiek to 13 lat).
 • 10,99 zł miesięcznie – osoby uczące się mogą skorzystać z pakietu studenckiego.
youtube music aplikacja

Cena dla użytkowników Apple

Jest jeszcze jedno ważne zastrzeżenie dla użytkowników urządzeń Apple. Jeśli chcesz wykupić subskrypcję za pośrednictwem iPhone lub iPad to cena będzie wyższa – odpowiednio 28,99 zł (wcześniej 25,99 zł) za YouTube Music i 45,99 zł (wcześniej 39,99 zł) za subskrypcję rodzinną.

YouTube Music w ramach YouTube Premium

Warto rozważyć również opcję wykupienia usługi YouTube Premium. Za niewiele wyższą opłatą otrzymamy bowiem dostęp do całego YouTube (bez reklam i z trybem offline). Można korzystać za darmo z YouTube Premium przez miesiąc, a później koszt to 25,99 zł miesięcznie (wcześniej 23,99 zł). Można zdecydować się na subskrypcję rodzinną, która kosztuje 46,99 zł miesięcznie (wcześniej 35,99 zł) i jednocześnie może z niej korzystać nawet 5 mieszkających z Tobą osób (ograniczeniem jest wiek, tak jak w minimum 13 lat).

Użytkownicy urządzeń Apple zapłacą odpowiednio 33,99 zł (wcześniej 32,99 zł) za YouTube Premium dla jednego użytkownika i 61,99 zł (wcześniej 47,99 zł) za subskrypcję rodzinną).

Jeśli studiujesz, możesz wybrać subskrypcję studencką w cenie 14,99 zł miesięcznie (wcześniej 13,99 zł).

Warto raz jeszcze podkreślić, że decydując się na abonament YT Premium otrzymujemy również dostęp do usługi YouTube Music Premium.

Spotify czy YouTube Music – co lepsze?

Spotify oraz YouTube Music to aplikacje, które pod wieloma względami są do siebie bardzo podobne. Obie oferują ogromną bibliotekę muzyczną, a liczba utworów jest do siebie zbliżona. Repertuar również jest podobny, gdyż wytwórnie muzyczne oraz producenci chcą umieszczać swoje albumy wszędzie, gdzie to tylko możliwe.

Zarówno Spotify, YT Music, jak i inne aplikacje – Tidal czy Apple Music, oferują około 70 mln utworów, a liczba ta ciągle się zwiększa.

Warto również porównać koszty korzystania z funkcji premium. Spotify umożliwia skorzystanie z kilku płatnych planów:

 • Spotify Premium – 19,99 zł (słuchanie muzyki bez reklam oraz możliwość pobrania utworów).
 • Premium dla studentów 9,99 zł (daje dokładnie to, co wersja Premium, jednak konieczna jest  weryfikacja, czy jest się studentem. Odbywa się to za pośrednictwem SheerID. Można skorzystać z tego planu maksymalnie przez 4 lata).
 • Spotify Premium Duo – 24,99 zł – dwa osobne konta Premium dla osób mieszkających razem.
 • Spotify Premium dla rodziny – 29,99 zł – maksymalnie 6 osobnych kont Premium dla osób mieszkających razem.

Jak już było wcześniej wspomniane, na YouTube Music Premium cena jest podobna – miesiąc subskrypcji kosztuje dokładnie tyle, co na Spotify. Jednak konkurent ten ma do wyboru znacznie szerszą ofertę planów, dlatego dla niektórych bardziej opłacalne będzie skorzystanie właśnie z niego.

spotify czy youtube music

Tidal i Apple Music

Warto jeszcze sprawdzić, jak wyglądają płatne subskrypcje w innych aplikacjach. Tidal zapewnia 6 planów do wyboru i podobnie jak Spotify oferuje pakiet standardowy Pakiet Premium, rodzinny oraz dla studentów. W porównaniu do YT Music, cena tutaj wygląda tak samo – różnice widać tylko przy Tidal Premium z muzyką ze standardową jakością, jak i w wersji HD. Druga opcja jest nieco droższa.

Apple Music również oferuje plan Indywidualny, Rodzinny oraz Studencki. Ceny są identyczne, jak w przypadku Spotify, a dodatkową funkcją jest przechowywanie do 100 tysięcy utworów we własnej bibliotece muzycznej.

YouTube Music w Polsce nadal nie jest tak popularną aplikacją, jak pozostałe. Wynika to być może z tego, że w darmowej wersji nie oferuje ona możliwości słuchania muzyki przy wyłączonym ekranie, w przeciwieństwie chociażby do Spotify.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.