Czym jest wirtualizacja systemu operacyjnego? Jaki program do wirtualizacji wybrać?

15.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Czym jest wirtualizacja systemu operacyjnego? Jaki program do wirtualizacji wybrać?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wirtualizacja systemów operacyjnych to jedno z coraz popularniejszych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa danych stosowane w IT. Dzięki wirtualizacji znacząco zostaje zmniejszone ryzyko ataku cybernetycznego, ponieważ system jest lepiej chroniony przed złośliwym oprogramowaniem. Na czym dokładnie polega ta technologia? Jakie możliwości oferuje? Szereg istotnych informacji na jej temat przedstawiamy w poniższym poradniku. 

Co to jest wirtualizacja systemu?

Liczba nowoczesnych rozwiązań technologicznych w ramach dynamicznie rozwijającej się branży IT jest ogromna – z roku na rok coraz więcej osób wie, co to jest cloud computing, backup danych czy w jaki sposób przeprowadzić klonowanie dysku HDD na SSD. Jednym z narzędzi, które stopniowo zyskuje na znaczeniu, jest wirtualizacja systemu operacyjnego. 

Podstawowa definicja mówi, że wirtualizacja to określenie dla procesu symulowania przez oprogramowanie istnienia zasobów logicznych wykorzystujących ustalone w trakcie konfiguracji zasoby fizyczne.

co to jest wirtualizacja systemu?

Co to oznacza w praktyce? 

W najprostszym rozumieniu chodzi tutaj o podzielenie zasobów komputera na kilka środowisk – utworzonych zostaje kilka wirtualnych maszyn (ang. virtual machine) w ramach jednego komputera. Każda z maszyn działa jako odrębne urządzenie i może wchodzić w interakcje z pozostałymi w sposób niezależny.

Wirtualizacja najczęściej sprowadza się do jednoczesnego uruchamiania kilku systemów operacyjnych w ramach jednego komputera. Każda z wirtualnych maszyn korzysta z zasobów jednego komputera, na którym zostały zainstalowane. 

W jakich sytuacjach przydaje się wirtualizacja?

W jakich dokładnie przypadkach przydaje się wirtualizacja? Użytkownicy komputerów stacjonarnych bardzo często wykorzystują to rozwiązanie do uruchamiania różnych aplikacji, które są dedykowane dla rozmaitych systemów operacyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby korzystania z innego komputera opartego na innym systemie, ponieważ w ramach wirtualizacji możemy mieć możliwość uruchamiania aplikacji dedykowanych na Microsoft Windows, macOS czy Linux. 

Z kolei administratorzy serwerów wykorzystują wirtualizację systemu operacyjnego do wygodnego korzystania z różnych systemów operacyjnych czy segmentowania dużego systemu na mniejsze części. Dzięki temu użytkownicy mogą w znacznie efektywniejszy sposób korzystać z różnorodnych aplikacji.

Wirtualizacja pozwala też na separację – programy uruchomione przez maszynę wirtualną są w pełni bezpieczne, bez względu na to, jakie oprogramowanie jest eksploatowane na innej maszynie wirtualnej w ramach tego samego komputera. 

wirtualizacja sprzętowa - co to jest?

Zalety wirtualizacji

  • Szerokie możliwości w zakresie wykorzystania dostępnego sprzętu. Sprzęt komputerowy może być efektywnie wykorzystywany – mowa tutaj o możliwości instalowania różnych systemów operacyjnych na tym samym sprzęcie. Poprzez tworzenie wielu instancji na tym samym sprzęcie można wydobyć z niego jego maksymalną wydajność. 
  • Możliwość zaoszczędzenia środków finansowych. Wirtualizacja prowadzi do zmniejszenia liczby eksploatowanego sprzętu, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze zużycie energii elektrycznej przez serwery i systemy chłodzenia, co skutkuje mniejszymi rachunkami.
  • Łatwiejsze zarządzanie. Wirtualne maszyny tworzy się zgodnie z aktualnymi potrzebami, a jednocześnie można nimi centralnie sterować oraz konfigurować je w zależności od sytuacji. 
  • Wirtualne maszyny są dostępne przez cały czas. Najistotniejsza zaleta dotyczy tego, iż możemy przenieść maszynę wirtualną z jednej lokalizacji serwera do innej – bez potrzeby zamykania i ponownego uruchamiania procesów, które już zostały uruchomione. Jednocześnie nie ma ryzyka, że nasze dane zostaną skasowane w trakcie migracji. 
  • Możliwość przenoszenia danych do chmury. Z roku na rok przechowywanie danych w chmurze cieszy się coraz większą popularnością. Problemem może być jednak przeniesienie bardzo dużej ilości danych, które są dostępne lokalnie. Rozwiązaniem jest właśnie wirtualizacja – wynika to z faktu, iż dzięki niej zdecydowana większość danych znajduje się już na serwerze, co sprawia, że przeniesienie 100% plików zajmuje znacznie mniej czasu. 
  • Tworzenie kopii zapasowych jest bardzo proste – brak ryzyka utraty danych. Światowy dzień backupu przypomina nam, jak ważne jest tworzenie kopii zapasowych. Warto wiedzieć, że wirtualne maszyny umożliwiają tworzenie kopii zapasowych, a cały proces odzyskiwania danych jest prosty i intuicyjny. Użytkownicy mają możliwość tworzenia kopii zapasowych w czasie rzeczywistym, dzięki czemu nie ma ryzyka, iż jakiekolwiek dane zostaną utracone. 

Wady wirtualizacji

  • Konieczność poniesienia wysokich kosztów na początku inwestycji. Mimo tego, iż inwestycja w wirtualizację systemów operacyjnych w długotrwałej perspektywie czasowej przynosi wymierne korzyści, koszt związany z implementacją i skonfigurowaniem serwerów jest dość wysoki. 
  • Mniejsza wydajność. Gdy dochodzi do wirtualizacji, zasoby danego urządzenia są współdzielone pomiędzy poszczególne wirtualne maszyny. W przypadku standardowego korzystania z komputera byłyby one wykorzystywane przez jedną osobę w tym samym czasie, zaś tutaj z zasobów korzysta jednocześnie nawet czterech użytkowników. Może to powodować, iż czas potrzebny do realizacji konkretnych zadań ulegnie wydłużeniu. 
  • Problemy z szybką skalowalnością. Gdy mamy do czynienia z fizyczną konfiguracją, skalowalność nie jest wyzwaniem. Gdy w ramach wirtualizacji stawiamy na Windows 10, powoduje to, że musimy zadbać o bezpieczeństwo oprogramowania, odpowiednią ilość pamięci masowej, a także o dostępność zasobów. Wiąże się to z koniecznością poświęcenia dość dużej ilości czasu oraz pieniędzy. 

Najpopularniejsze programy do wirtualizacji 

W które programy do wirtualizacji warto zainwestować? Oto 5 naszych propozycji: 

  • V2 Cloud. Obsługuje system Windows.
  • QEMU. Obsługuje każdy system operacyjny.
  • Apple-Boot Camp. Obsługuje system Mac.
  • SolarWinds Virtualization Manager. Obsługuje system Windows.
  • VM Ware Workstation. Obsługuje systemy Linux i Windows. 

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.