Co to jest serwer VPS? Kiedy warto w niego zainwestować?

14.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Co to jest serwer VPS? Kiedy warto w niego zainwestować?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Serwery to konieczność, jeśli planuje się prowadzenie biznesu online. To właśnie one umożliwiają korzystanie ze stron internetowych. Poniższy artykuł skupi się na serwerach VPS. Wyjaśnione zostanie, co to jest VPS i jak działa. Poruszona zostanie także kwestia czynników determinujących wybór konkretnej usługi.

VPS – co to jest? Najważniejsze informacje

Pod anglojęzycznym skrótem kryje się nazwa Virtual Private Server. Na język polski można przetłumaczyć to jako Prywatny Serwer Wirtualny.

Jak wszystkie serwery, polega on na udostępnieniu przez właściciela zasobów na bardzo wydajnym, działającym bez przerwy komputerze.

co to jest serwer VPS?

Co to jest VPS? W ramach VPS na jednym fizycznym serwerze powstaje kilka sztucznie wydzielonych serwerów. Oznacza to, że każdemu użytkownikowi przysługuje określony przydział przestrzeni dyskowej, pamięci RAM i mocny procesor. W zdecydowanej większości przypadków przepustowość łącza internetowego jest współdzielona.

Czym kierować się przy wyborze VPS?

Serwer VPS – co to jest? Poza powyższym ogólnym opisem można wyróżnić kilka różnych rodzajów takiego serwera. Przede wszystkim ważny jest podział według wirtualizacji. Wyróżnia się dwa:

  • wirtualizację na poziomie systemu operacyjnego;
  • pełną wirtualizację sprzętową.

W przypadku tego kryterium należy kierować się „polem manewru”. Wirtualizacja na poziomie systemu siłą rzeczy narzuca określony przez hostingodawcę system operacyjny. To z kolei może wykluczać możliwość zastosowania niektórych rozwiązań. Problemu takiego nie stwarza wirtualizacja pełna. W jej ramach hostingobiorcy mogą zainstalować dowolny wybrany przez siebie system operacyjny. Co za tym idzie, mają możliwość wdrożenia dowolnego oprogramowania.

Istotne parametry serwera VPS

Kwestią niemniejszej wagi jest wybór odpowiedniego dysku twardego. Na jakie parametry w tym przypadku zwracać uwagę?

Jego prędkość znacząco wpłynie na tempo ładowania się strony u odbiorców. Warto pamiętać, że strona ładująca się powoli raczej go odstraszy. Najlepszym wyborem jest dysk SSD NVMe. To najszybszy dostępny na rynku rodzaj – jest nawet jedenaście razy szybszy od „zwykłych” dysków SSD. Bezwzględnie należy wystrzegać się dysków HDD, ponieważ to bardzo powolna technologia i nie odpowiada współczesnym potrzebom, a także powoli odchodzi z użytku.

Ważną kwestią jest także transfer. To limit danych, jakie hostingobiorca może wykorzystać w określonym czasie, np. miesiąca czy roku. Najlepsza będzie oczywiście oferta bez limitu. Jeśli jednak występuje, warto wiedzieć, ile mniej więcej zużyje hostowana strona czy aplikacja. W przeciwnym razie można narazić się na przerwy w działaniu strony.

Warto poświęcić dużo uwagi tak zwanemu Service Level Agreement. W ramach tejże umowy hostingodawca obliguje się do zapewnienia swojemu klientowi nieprzerwanego działania serwera. Przykładowo SLA 99% oznacza, że serwer będzie nieaktywny przez maksymalnie 1% roku. Dobrą praktyką jest oferowanie rekompensat za wszelkie przerwy. Nawet krótkotrwały przestój może przynieść duże straty finansowe.

vps - co to jest i na co zwracać uwagę?

Krytyczne wręcz znaczenie mają zabezpieczenia na serwerze. Absolutnym minimum jest certyfikat SSL. Oznacza on, że przed nawiązaniem połączenia przeglądarka odbiorcy otrzymuje do weryfikacji jego kopię. Dopuszcza do połączenia tylko w przypadku pomyślnego rozpatrzenia. Oprócz tego szyfruje przesyłane dane. Zatem niemożliwe jest przejęcie ich przez osoby trzecie. Warto także, by serwer wyposażony był w możliwość wykonania kopii zapasowej. W przypadku awarii umożliwi ona przywrócenie danych do możliwie aktualnego stanu. Powinna ona być wykonywana co 24 godziny i przechowywana cały tydzień.

Ile kosztuje serwer VPS?

Nie wystarczy wiedzieć, co to VPS. Cena może być dla niektórych osób kluczowym czynnikiem w wyborze. Klienci o ograniczonym budżecie mogą być wręcz zmuszeni pójść na kompromis między jakością a ceną serwera.

Jako uśrednione widełki można podać przedział od 300 do 2000 złotych rocznie. Warto pamiętać, że w poszczególnych firmach cena może przekraczać wartości średnie. Warto porównywać ceny przed wyborem. W ten sposób może udać się uzyskać tę samą jakość niższym kosztem.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.