Czym jest technologia VoLTE? Jak włączyć VoLTE na telefonie?

20.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Czym jest technologia VoLTE? Jak włączyć VoLTE na telefonie?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Czy wiesz, co to jest VoLTE? Warto poznać tę nowoczesną technologię, ponieważ umożliwia ona wykonywanie połączeń głosowych w sieci 4G / LTE, bez instalowania żadnych aplikacji. Zapraszamy do lektury po więcej informacji!

Co to VoLTE?

Co to jest VoLTE? Tak nazywa się nowoczesna technologia, która umożliwia realizowanie połączeń głosowych z użyciem sieci 4G LTE. Vo LTE to skrót od Voice over Long-Term Evolution (Voice over LTE), co oznacza w dosłownym tłumaczeniu „głos poprzez LTE”.

Czy warto korzystać z VoLTE? Zalety technologii

Technologia VoLTE zapewnia doskonałą jakość dźwięku w trakcie rozmowy.

Połączenia VoLTE charakteryzuje czysty głos rozmówcy oraz znaczna redukcja szumów z otoczenia.

To jednak nie koniec zalet VoLTE. Standard ten:

  • daje możliwość jednoczesnego rozmawiania i korzystania z szybkiego internetu mobilnego, bez ograniczania prędkości czy też pogarszania jakości połączenia,
  • pozwala na jeszcze szybsze połączenie się z drugą osobą (w ciągu ok. 1 sekundy),
  • wykorzystuje sygnał o częstotliwości 800 MHz, dzięki czemu można liczyć na bardzo dobry zasięg także wewnątrz budynków.

VoLTE w Polsce

Technologia VoLTE w Polsce została wprowadzona w 2016 roku przez sieć Orange. Obecnie wszyscy przodujący operatorzy sieci komórkowych (Orange, Play, T-Mobile, Plus GSM) umożliwiają swoim klientom korzystanie z tej funkcji.

VoLTE Orange

Klienci Orange mają możliwość korzystania z VoLTE, funkcja ta jest domyślnie włączona we wszystkich modelach telefonów zakupionych po lipcu 2021 roku, natomiast w pozostałych wymaga zaktualizowania oprogramowania. Operator udostępnił na swojej stronie internetowej listę telefonów, które obsługują VoLTE.

VoLTE Play

Usługa VoLTE jest dostępna dla klientów Play, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Mogą z niej korzystać także posiadacze telefonów na kartę. Aby się upewnić, że będzie można wykonywać połączenia VoLTE, warto sprawdzić wykaz taryf z VoLTE oraz spis telefonów wspierających VoLTE. Obie listy zostały opublikowane na stronie internetowej operatora.

VoLTE T-Mobile

T-Mobile także udostępnił swoim klientom funkcję wykonywania połączeń przy pomocy VoLTE. Działa ona na tych modelach telefonów, które wspierają technologię VoLTE oraz mają zainstalowane oprogramowanie udostępnione przez T-Mobile. Lista taryf oraz urządzeń, opublikowana na stronie internetowej operatora, jest stale rozszerzana.

VoLTE Plus GSM

Klienci Plusa również mogą korzystać z technologii VoLTE, pod warunkiem że posiadają taryfę z aktywowaną usługą LTE oraz telefon z aktualnym oprogramowaniem systemowym, które wspiera tę funkcjonalność. Aktualna lista modeli smartfonów wspierających VoLTE w sieci Plus została udostępniona na stronie internetowej operatora.

Czy VoLTE jest płatne?

Korzystanie z VoLTE jest bezpłatne. Czy VoLTE pobiera Internet? Nie. Połączenia VoLTE są bowiem traktowane tak samo jak klasyczne połączenia głosowe. Zużywają one pakiet minut, natomiast nie obciążają pakietu danych w transmisji komórkowej.

VoLTE — jak włączyć tę funkcję w telefonie?

Aby wykonać połączenie VoLTE, nie trzeba niczego instalować. Wystarczy jedynie uaktualnić wersję oprogramowania oraz aktywować funkcję w ustawieniach telefonu.

W przypadku smartfonów z Androidem należy przejść do Ustawień, następnie zakładki Sieci telefonii komórkowej i opcji VoLTE.

Natomiast w telefonach z iOS po udaniu się do Ustawień trzeba kliknąć zakładkę Sieć komórkowa, następnie Opcje danych komórkowych oraz Włącz LTE. Po zaznaczeniu opcji Głosowy i danych aktywowane zostaną: transmisja danych oraz prowadzenie rozmów przez sieć LTE.

volte - co to jest?

W przypadku niektórych operatorów (np. Orange) usługa VoLTE nie wymaga włączenia, działa od razu automatycznie.

Inni wymagają przesłania SMS-a na określony numer (T-Mobile) lub zadzwonienia do Działu Obsługi Klienta (Plus). Jeśli opcja Włącz VoLTE jest niedostępna, należy skontaktować się z operatorem sieci.

Ikona VoLTE — jak wyłączyć tę funkcję w telefonie?

Aby wyłączyć usługę VoLTe, w większości przypadków wystarczy wyświetlenie Ustawień i Sieci telefonii komórkowej / sieci telefonii komórkowej, wybranie opcji VoLTE lub LTE i przesunięcie odpowiedniego suwaka. W pozostałych sytuacjach należy się skontaktować z operatorem sieci.

Po dezaktywowaniu usługi ikona VoLTE nie będzie się już pojawiać na ekranie.

Czy każdy nowoczesny telefon ma funkcję VoLTE?

Aby możliwe było wykonywanie połączeń VoLTE, telefon musi:

  • być w sieci, która obsługuje VoLTE,
  • mieć kartę SIM LTE,
  • mieć zainstalowane aktualne oprogramowanie systemowe, które wspiera VoLTE,
  • współpracować z pasmem 4G/LTE,
  • znajdować się w zasięgu sieci 4G/LTE.

Większość nowoczesnych telefonów obsługuje funkcję VoLTE. Xiaomi, LG, Motorola, Realme, Oppo, Samsung, Sony — smartfony tych marek powinny oferować taką funkcję. Listy modeli telefonów kompatybilnych z VoLTE są udostępniane (i aktualizowane na bieżąco) na stronach internetowych operatorów sieci.

połączenia volte

VoLTE, VoIP a VoWiFi (WiFi Calling) — różnice

Czym różnią się technologie VoLTE, VoIP oraz VoWiFi? System Voice over Internet Protocol (VoIP) umożliwia przesyłanie dźwięków mowy przy pomocy łączy internetowych lub sieci wykorzystujących protokół IP. Technologia ta wymaga podłączenia do adaptera VoIP, można z niej korzystać także na komputerach.

Natomiast VoWiFi (WiFi Calling) oferuje możliwość wykonywania połączeń głosowych przez Internet, bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji. Połączenia WiFi Calling wykorzystują łącze Wi-Fi, a nie komórkową transmisję danych, jak to ma miejsce w przypadku VoLTE.

Przechodzenie między VoWiFi a VoLTE

Technologia VoLTE może współdziałać z Wi-Fi Calling. W miejscach, w których dostępne jest jedynie Wi-Fi, rozmowa przełącza się w sposób automatyczny na VoWiFi, natomiast po wyjściu ze strefy Wi-Fi aktywowana jest funkcja VoLTE.

Przełączanie się pomiędzy tymi dwoma standardami jest nieodczuwalne z perspektywy rozmawiających osób.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia biolog — antropolog, zawodowo od 2017 roku zajmuje się tworzeniem contentu dla różnych marek. Wcześniej pracowała w branży eventowej. Stara się dużo podróżować, przede wszystkim górskimi szlakami, kocha psy (najbardziej swojego setera szkockiego!), jest również miłośniczką gier planszowych oraz gier video, w szczególności z gatunku action-RPG.