Urban exploration – odwiedź miejsca, w których czas stanął w miejscu

04.06.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Urban exploration – odwiedź miejsca, w których czas stanął w miejscu
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W starych i opuszczonych miejscach można odkryć wiele z przeszłości. Da się w nich wyczuć swego rodzaju magię, a każde z tych miejsc ma własną historię, którą niektórzy zdecydowali się odkryć. Tak pokrótce można opisać urbex. Co to jest dokładnie, jakimi prawami się rządzi i czym charakteryzują się podobne wyprawy? Sprawdźcie sami.

Urbex – co to jest? Kto zajmuje się odkrywaniem opuszczonych miejsc?

Zanim przejdziemy do szczegółów, zdefiniujmy sobie najpierw pojęcie „urbex” – co to znaczy i do jakiej aktywności się odnosi?

Samo słowo pochodzi z angielskiego i jest to skrót od urban exploration. Urbex opiera się na eksploracji miejsc w środowisku miejskim, które zostały opuszczone, nie są zamieszkane albo trudno się do nich dostać. Ludzi pochłoniętych tą pasją nazywamy urbexerami albo urban explorerami.

Ich celem jest znalezienie i zwiedzanie opuszczonych budynków mieszkalnych, fabryk, stacji kolejowych, podziemi, a nawet opuszczonych miast.

urban exploring

Zapytać możecie, dlaczego komuś chce się w ogóle chodzić po pustostanach? Odpowiedź jest prosta: za każdym z tych miejsc stoi jakaś historia, a atmosfera podczas eksploracji jest niepowtarzalna. Dołóżmy do tego możliwość fotografowania absolutnie niezwykłych miejsc – często o postapokaliptycznym charakterze, na tle fantastycznej natury czy po prostu o oryginalnej architekturze.

Czy zwiedzanie opuszczonych miejsc może być niebezpieczne?

Po pierwszym akapicie w Waszych głowach z pewnością maluje się obraz wspaniałej przygody. I słusznie, bo po części tak właśnie jest, ale czy urbex jest bezpieczny? Nie zawsze. Zwłaszcza dla niedoświadczonego eksplorator, może okazać się niezwykle ryzykowny.

Wiele z punktów, w które udają się doświadczeni urbexerzy, jest po prostu niebezpieczna. Zwiedzanie opuszczonych miejsc wiąże się z ryzykiem. Stare budynki w wątpliwym stanie mogą zawalić się, zaniedbane fabryki często rozpadają się pod stopami. Do tego naruszenie terenu prywatnego jest czynem karalnym (tak, niektóre z miejsc, mimo że opuszczone, wciąż są czyjąś własnością).

Zdarzają się też sytuacje całkowicie nieprzewidywalne. W porzuconych budynkach często pomieszkują bezdomni, niektóre z miejsc wykorzystywane są do spotkań przestępczej części półświatka. Z takiego spotkania nie zawsze musi wynikać coś złego, ale trzeba mieć na uwadze, że reakcja też nie zawsze jest przewidywalna.

gdzie na urbex?

Tak powstaje kolejne pytanie – czy urbex jest legalny?

Jednoznaczna odpowiedź nie istnieje. Wiele zależy od sytuacji, kraju czy konkretnego obszaru. Zwiedzanie opuszczonych miejsc może okazać się nielegalne, zwłaszcza jeśli wkraczamy na teren prywatny albo łamiemy przepisy dotyczące bezpieczeństwa.

Ponadto, w niektórych krajach urbex stał się na tyle popularny, że ustanowiono odrębne przepisy dotyczące eksploracji opuszczonych miejsc. Ważne jest zatem, aby mieć świadomość, czy w danym miejscu istnieją regulacje, określające daną działalność jako legalną lub nielegalną.

Opuszczone miejsca w Polsce. Gdzie na urbex w Polsce?

W Polsce można znaleźć wiele miejsc, które świetnie sprawdzają się w urbexowej exploracji. W zasadzie niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, najpewniej nie będzie żadnego problemu, żeby znaleźć opuszczone domy czy fabryki, które okażą się świetną bazą na eksplorację.

Gdzie możesz szukać potencjalnie ciekawych lokacji?

  • kompleksy przemysłowe,
  • pałace i zamki,
  • szpitale i sanatoria,
  • budynki mieszkalne,
  • obiekty militarne.

Ponadto istnieje kilka stron ze spisem miejsc świetnych na urbex. Nie będą to lokacje nad wyraz odkrywcze i musisz liczyć się z tym, że ktoś przed Tobą już się tam pojawił. Nie mniej, jeśli zaczynasz swoją przygodę z eksploracją, to mapa opuszczonych miejsc jest świetnym pomysłem na początek. Możesz skorzystać między innymi z urbexy.pl czy opuszczone-miejsca.pl.

Istnieją również aplikacje urbex, m.in. Abandoned World albo Opuszczone miejsca – urbex. To równie dobry sposób, by zapoznać się z popularnymi miejscami na urbex.

zwiedzanie opuszczonych miejsc

Urban exploration, czyli o czym warto pamiętać podczas zwiedzania

  • Bezpieczeństwo przede wszystkim – niezależnie od tego, gdzie planujesz eksplorację, upewnij się, że jest to bezpiecznie. Urbex, jak już wspominaliśmy, może odbywać się w miejscach potencjalnie niebezpiecznych, dlatego zastanów się dwa razy, zanim wejdziesz do ciekawego budynku.
  • Przepisy i legalność urbex – nie wchodź tam, gdzie zwiedzać nie wolno. Liczenie na łut szczęścia i naruszanie prywatnej przestrzeni może skończyć się nieprzyjemnościami.
  • Odpowiedni ubiór i sprzęt – pamiętaj, że nie wybierasz się do parku ani muzeum. Odpowiedni sprzęt i ubiór nie tylko ułatwiają eksplorację, ale i zapewniają bezpieczeństwo.
  • Poszanowanie dla miejsca – prawdziwym urban explorerom przyświeca nadrzędna zasada: nie zabieraj niczego z miejsca, które zwiedzasz i zostaw je takie, jakie zastałeś. To niezwykle istotne, bo nawet w miejscach opuszczonych powinieneś czuć się jak gość. Masz możliwość oglądania i dotykania różnych przedmiotów, ale żaden z nich nie należy do Ciebie.
  • Unikaj samodzielnej eksploracji – w grupie siła, poza tym zwykle przyjemniej zwiedza się z ekipą niż samodzielnie. To również większa gwarancja bezpieczeństwa.

Urbex Polska – co warto ze sobą zabrać na wyprawę?

Jeśli planujesz wybrać się na urban exploring, musisz pamiętać o zabraniu ze sobą najpotrzebniejszych rzeczy.

Zacznij od wyposażenia, które pozwoli Ci swobodnie eksplorować: latarka dla lepszej widoczności i odpowiedni strój. Wydaje Ci się to banalne? W takim razie pomyśl o warunkach: błoto, rozpadające się budynki, gruz i piach, trudności w dostaniu się w konkretne miejsce czy brak światła słonecznego. Strój ma zapewnić Ci ochronę, dlatego nie zapomnij też o kasku i odpowiednim obuwiu. A jeśli wybierasz się w bardziej specyficzne miejsce, powiedzmy szpital, zabezpiecz się dodatkowymi środkami ochrony osobistej – rękawiczkami i maseczką ochronną. Przyda się też apteczka pierwszej pomocy, aby w razie zranienia móc szybko zareagować.

Absolutną podstawą jest aparat fotograficzny. Może być ze smartfona, ale wtedy warto wyposażyć się w dodatkowy powerbank, żeby w trakcie eksploracji nie zabrakło energii potrzebnej do uwiecznienia najważniejszych chwil.

Jeśli planujesz nagrywać całą wyprawę, to warto wziąć ze sobą kamerę. Teoretycznie możesz wykorzystać kamerę w smartfonie, ale pełnowymiarowy sprzęt zarejestruje znacznie lepszy obraz, a i Ty będziesz mógł dłużej kamerować. W przypadku youtuberów przyda się także mikrofon dla jak najlepszych efektów dźwiękowych.

urbex polska - zwiedzanie opuszczonych miejsc w polsce

Popularne kanały urbex w Polsce i za granicą

Urban exploration stał się zajęciem niezwykle popularnym. Nie brakuje zjawionych w Polsce, ani za granicą. Część z nich postanowiła podzielić się swoimi przygodami na YT.

Urbex polska – najlepsze kanały na YouTube:

Z zagranicznych kanałów warto zatrzymać się na: Dark Exploration Films oraz RnK All Day.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.