Co to jest torrent? Jak działa? Najlepsze strony z torrentami

18.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Co to jest torrent? Jak działa? Najlepsze strony z torrentami
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Torrenty – jeszcze kilka lat temu rozpalały wyobraźnie osób, które szukały w sieci darmowych filmów i muzyki, a inne wpędziły w kłopoty z policją. Sprawdzamy, jak działają, skąd się wzięły i czy nadal mają sens w czasach streamingu.

Czym jest Torrent?

Torrenty – co to jest? Torrenty są sposobem na udostępniania i pobierania plików w internecie bezpośrednio między użytkownikami z wykorzystaniem technologii peer-to-peer (P2P). Zazwyczaj używane są do dzielenia się dużymi plikami z filmami, grami, programami lub muzyką.

Technicznie rzecz biorąc, torrenty to małe pliki z informacją, na którym komputerze można znaleźć interesujące nas pliki. Do pobierania danych służy klient torrentów, czyli aplikacji umożliwiającej korzystanie z sieci P2P. Prawdopodobnie najbardziej popularną siecią P2P jest BitTorrent.

Jak wygląda korzystanie z torrentów? Osoba, która pobiera dany plik jednocześnie wysyła jego fragmenty innym użytkownikom. Każdy komputer (węzeł sieci, host) pełni zatem rolę klienta pobierającego dane i serwera udostępniającego dane innym użytkownikom.

sieć torrent

Historia rozwoju i popularności torrentów

Torrenty stały się na początku XX wieku synonimem pirackiej dystrybucji filmów, seriali, muzyki, programów czy książek. Jednak służyły (i służą) też do bezpłatnej, swobodnej wymiany plików między użytkownikami. Swobodnej i wygodnej, bo torrenty umożliwiają szybkie pobieranie dużych plików rozproszonych na wielu komputerach.

Historia torrentów sięga 1999 roku, kiedy zadebiutował Napster, legendarna aplikacja do pobierania plików mp3 z komputerów innych użytkowników. Była szalenie prosta i dawała dostęp do tysięcy piosenek. Jednak Napster przegrał procesy o naruszenie praw autorskich i przekształcił się w płatny serwis oferujący muzykę.

Dzieje torrentów to w dużej mierze historia sądowych batalii. Właściciel bardzo popularnej sieci eDonkey zawarł ugodę ze zrzeszeniem amerykańskich wydawców muzyki (2006) – zapłacił 30 mln dolarów odszkodowania, aby nie doszło do procesu o łamanie praw autorskich.

Protokół BitTorrent (wraz z oprogramowaniem do jego obsługi) został stworzony w 2002 roku przez amerykańskiego programistę Brama Cohena. To na protokole BitTorrent oparł swoje działanie słynny serwis The Pirate Bay, który wystartował w 2003 roku. Sześć lat później jego administratorzy zostali skazani na więzienie za współuczestnictwo w udostępnianiu materiałów chronionych prawem autorskim.

gdzie szukać torrenty?
Źródło: The Pirate Bay

Cios stronom z torrentami zadał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który stwierdził, że tego typu platformy nie są wyszukiwarkami plików tylko w rzeczywistości udostępniają filmy, muzykę, programy i inne treści bez zgody ich twórców.

Zatoka Piratów przetrwała, jednak, podobnie jak inne strony z torrentami, bardzo straciła na popularności. Internauci poszli z duchem czasu i wolą teraz korzystać z pirackich i legalnych serwisów streamingowych.

Jak działają torrenty?

Torrenty wykorzystują technologię peer-to-peer czyli bazują na sieci rozproszonej. Taka sieć nie ma centralnego serwera – każdy komputer jest równorzędnym hostem, który udostępnia i pobiera pliki z urządzeń innych użytkowników.

W sieci BitTorrent użytkownik może pobierać fragmenty jednego pliku jednocześnie z kilku komputerów. Robi to przy użyciu klienta torrent, który m.in. zarządza pobieraniem i  sprawia, że skrawki danych łączone są w całość. Do zbierania informacji, gdzie są interesujące nas plik służy tracker torrentów.

Komputer, który udostępnia cały plik zwany jest nasionkiem (seed), a nastawiony tylko na pobieranie pijawką (leech). Osoba oferująca fragment pliku to peer. Konkretny torrent można znaleźć korzystając ze specjalnych stron internetowych. Po pobraniu wyszukanego pliku .torrent klient sam uruchamia pobieranie od innych użytkowników. W aplikacjach można też ustawić maksymalną prędkość pobierania i wysyłania danych. Pobrany plik będzie udostępniany innym osobom.

Jak pobierać torrenty?

Torrenty pobiera się przy użyciu specjalnych aplikacji czyli tzw. klientów torrent (klient P2P). Do popularnych i przetestowanych klientów tej sieci należą uTorrent, Vuze, qBittorrent, Xunlei Thunder czy Transmission.

Wiele osób korzystających z torrentów chroni swoją aktywność, używając sieci VPN, która maskuje tożsamość użytkownika i szyfruje jego aktywność w internecie.

Trzeba pamiętać, że nie każdy VPN nadaje się do bezpiecznego torrentowania.

Najbardziej cenieni dostawcy tej usługi nie przechowują danych o aktywności swoich użytkowników (no-logs policy), nie ograniczają przepustowości pobierania danych oraz oferują tzw. kill switch, czyli automatyczne rozłączenie z internetem w przypadku utraty połączenia z VPN.

Najlepsze strony z torrentami

Gdzie szukać torrentów, dodajmy legalne? To trudne zadanie. W sieci działa wiele większych i mniejszych serwisów, które oferują dostęp do filmów, muzyki, gier czy najnowszych produkcji Netflixa, Amazona lub HBO. Jednak pobierając i udostępniając pliki trzeba mieć pewność, że nie łamiemy praw autorskich. Strony z torrentami umożliwiają dostęp do treści, które można swobodnie dystrybuować, jednak w większości przypadków służą do rozpowszechniania materiałów chronionych przez prawo.

Do najpopularniejszych stron z torrentami należą: The Pirate Bay, 1337x, TorLock, TorrentDownloads, LimeTorrents oraz YTS.

najlepsze strony z torrentami

Czy torrenty są bezpieczne?

Niestety dość często korzystanie z torrentów wiąże się z ryzykiem:

  • zainfekowania urządzenia złośliwym oprogramowaniem podczas pobierania plików (np. ransomware, czyli szyfrującym pliki na dysku i żądającym kryptowalut za zwrot dostępu),
  • przejęcia kontroli nad komputerem przez cyberprzestępców, którzy wykorzystują luki w aplikacjach umożliwiających korzystanie z torrentów,
  • naruszenia prawa jeżeli użytkownik pobiera i udostępnia materiały chronione prawem autorskim,
  • instalacji niechcianego oprogramowania podczas pobierania aplikacji do obsługi torrentów,

Konsekwencje mogą być poważne. W 2016 roku policjanci zapukali do drzwi osób, które pobrały i udostępniły w sieci filmy “Drogówka” i “Wkręceni”. Mundurowi zarekwirowali ponad 2000 komputerów użytkowników podejrzanych o piractwo.

Czy torrenty są legalne?

Samo oprogramowanie – klienci BitTorrent – jest legalne. Osoby, które używają protokołu P2P do wymiany danych, która nie narusza prawa autorskiego i innych, też nie mają powodu do obaw.

Prawo łamią natomiast użytkownicy, którzy używają torrentów udostępniają pirackie wersje filmów, seriali, książek czy programów.

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, dystrybutor filmu, serialu, gry czy muzyki może dochodzić swoich roszczeń wobec osób, które naruszyły jego prawa autorskie. Tak stało się we wspomnianym przypadku osób, które torrentowały “Drogówkę” i “Wkręconych” – policja działała po otrzymaniu zgłoszenia od dystrybutora tych obrazów.

torrenty a prawo

Torrenty w 2023 – czy wciąż są popularne?

Czasy największej popularności torrenty mają już za sobą, widać to np. po danych Google Trends. Zostały zdetronizowane przez legalne i pirackie serwisy ze streamingiem filmów i seriali. Jednak nadal mają całkiem sporą grupę zwolenników, a w dodatku wiele platform streamingowych czerpie treści ze stron z torrentami.

Rynek torrentów przeżył niedawno załamanie. Działająca od 15 lat strona RARBG została zamknięta w czerwcu 2023 roku. Była jednym z największych na świecie serwisów z pirackimi torrentami, codziennie miała miliony odwiedzin. Co się stało? Jej administratorzy tłumaczą m.in., że część członków zespołu zmarła lub cierpi z powodu powikłań po Covid-19, inni walczą po obu stronach wojny na Ukrainie, a utrzymanie RARBG stało się zbyt kosztowne (inflacja, ceny hostingu).

TorrentFreak, dobrze poinformowany blog o sieciach P2P, zauważa, że RARBG był największym źródłem pirackich treści dla setek mniejszych witryn z torrentami. Zniknięcie tego serwisu jest więc ciosem dla całego ekosystemu torrentów.

Może Cię zainteresować:

Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.