Czym jest i jak działa światłowód? Zalety i wady internetu światłowodowego

29.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Czym jest i jak działa światłowód? Zalety i wady internetu światłowodowego
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Światłowód to przewód wykonany z włókna szklanego oraz tworzyw sztucznych, który umożliwia przesyłanie danych za pomocą fali świetlnej. W efekcie, pochodzący od jego nazwy, internet światłowodowy pozwala przesyłać dane bez zakłóceń oraz z bardzo dużą prędkością. Niniejszy poradnik wyjaśnia, co to jest internet światłowodowy, jakie są jego wady oraz zalety.

Co to jest internet światłowodowy? Jak działa?

Co to internet światłowodowy? To rodzaj łącza udostępnianego poprzez światłowód, czyli przewód wykonany z włókna szklanego oraz tworzyw sztucznych. Jak działa światłowód?

Fala świetlna przesyłana jest przez rdzeń wykonany z włókna szklanego lub syntetycznego.

internet światłowodowy - co to jest? Jak działa?

Przewód światłowodowy jest skonstruowany w taki sposób, że fala świetlna zostaje całkowicie odbita od płaszcza, co sprawia, że nie traci przy tym swojej intensywności oraz doskonałych parametrów. Warto również podkreślić, że występują dwa rodzaje światłowodu, a mianowicie jednomodowy oraz wielomodowy. Różnicą w tym przypadku jest liczba wiązek światła, które są przemieszczane wewnątrz przewodu.

Sposób działania światłowodu sprawia, że dostarczany w ten sposób Internet jest nie tylko szybki (prędkość nawet kilku Tb/s), ale również odporny na zakłócenia, które mogą być spowodowane działaniem czynników zewnętrznych, np. złą pogodą. Warto również podkreślić, że światłowód może służyć nie tylko do przesyłania danych internetowych, ale również sygnału telewizyjnego, czy telefonicznego.

Jaką przewagę ma światłowód nad alternatywnymi mediami transmisji?

Dynamiczny rozwój sieci światłowodowej wynika z jej przewag nad alternatywnymi mediami transmisji. W odniesieniu do kabli miedzianych przewody światłowodowe nie tylko zużywają znacznie mniej energii, ale są również tańsze, lżejsze oraz bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Warto również podkreślić fakt, że sieć światłowodowa wymaga mniejszej liczby urządzeń, co przekłada się na niższe koszty zarówno budowy infrastruktury, jak i jej konserwacji.

Ile kosztuje montaż światłowodu?

Montaż światłowodu może zostać przeprowadzony wyłącznie tam, gdzie istnieje infrastruktura światłowodowa. Przyłączyć do niej można się zarówno poprzez poprowadzenia kabla napowietrznie, jak i doprowadzenie go do posesji ziemią.

montaż światłowodu

Cena montażu uzależniona jest zatem nie tylko od rodzaju przyłącza, ale również odległości od granicy działki do gniazdka klienta. W praktyce może wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za jeden metr długości światłowodu.

Jakie są zalety światłowodu?

Popularność światłowodu wynika przede wszystkim z licznych zalet tego typu łącza. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim zdecydowanie najwyższą jakość przesyłu danych, a także szybkość łącza. Prędkość światłowodu może wynosić bowiem nawet do kilku Tb/s.

Warto również podkreślić, że jest ona stała, co w każdej chwili można zweryfikować, wykonując we własnym zakresie test prędkości Internetu. Podkreślić należy także małe opóźnienia, co jest istotne przede wszystkim dla miłośników gier online. Niski PING jest bowiem w tym przypadku jedną z najważniejszych kwestii.

wady i zalety światłowodu

Zalety światłowodu to także bezawaryjność oraz multifunkcjonalność, ponieważ może on służyć również do przesyłania sygnału telewizyjnego, czy telefonii stacjonarnej. Niewątpliwą zaletą jest także bezpieczeństwo przesyłanych danych, ponieważ konstrukcja światłowodu sprawia, że sieć jest znacznie bardziej odporna na próby różnego rodzaju włamań.

Zaletą światłowodu jest również szeroka oferta operatorów, którzy oferują swoim klientom taryfy o zróżnicowanej prędkości łącza. W efekcie można dopasować usługę do własnych potrzeb, a także wybrać ofertę, która będzie atrakcyjna cenowo.

Największe wady światłowodów

Czy światłowód posiada jakieś wady? Trudno mówić o oczywistych minusach w kontekście sieci, która jest nie tylko szybka, ale również stabilna. Jako wady światłowodów można zatem wymienić ograniczoną dostępność (szczególnie na wsiach), czy fakt, że w wielu przypadkach domowa infrastruktura nie jest w stanie w pełni wykorzystać możliwości oferowanych przez szybkie łącze.

Konieczna jest zatem wymiana urządzeń (np. modemów) na nowe, co pozwoli korzystać z wysokiego transferu danych. Warto jednak podkreślić, że wymienione kwestie z czasem powinny przestać być problemem, co wynika z faktu, że popularność internetu światłowodowego stale rośnie, a co za tym idzie – jego infrastruktura jest systematycznie rozbudowywana (podobnie jak sieć 5G).

Podsumowując, należy stwierdzić, że internet światłowodowy to technologia, która w przyszłości powinna być standardem. Wynika to przede wszystkim z jej zalet, do których zalicza się nie tylko szybkość łącza, ale również jego stabilność. W efekcie światłowód to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają nie tylko użytkownicy prywatni, ale także przedsiębiorcy.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.