Czym jest pamięć VRAM i czy da się ją zwiększyć?
Karta graficzna to jeden z najważniejszych podzespołów w komputerze. Na jej wydajność wpływa m.in. wielkość pamięci VRAM. Jest to dwuportowa pamięć RAM ulokowana w karcie graficznej. W nowoczesnych komputerach podzespół ten jest spotykany dość rzadko – jego największa popularność przypadła na lata 90. ubiegłego wieku. Czym jest pamięć VRAM i czy da się ją zwiększyć? Szczegółowo wyjaśniamy to w poniższym artykule.
- Co to jest VRAM?
- Za co odpowiada VRAM?
- Gdzie znaleźć informacje na temat posiadanej ilości VRAM?
- Jak zwiększyć rozmiar pamięci VRAM?
Co to jest VRAM?
Wiele osób zastanawia się, ile prądu zużywa komputer. Na tę kwestię wpływ ma przede wszystkim działanie karty graficznej. Im jest ona bardziej zaawansowana technologicznie, tym większe jest zużycie energii elektrycznej. W kontekście kart graficznych często wspomina się o pamięci VRAM. Czym jest ten podzespół?
Największą popularnością cieszyła się ona na koniec XX wieku. Wykorzystywano ją do przechowywania danych widocznych na ekranie komputera. Miała wpływ na przekazywanie danych z procesora na monitor. Warto zaznaczyć, że VRAM to całkowicie co innego niż DDR5 czy inne nowe rodzaje pamięci RAM.
Wprowadzenie VRAM było momentem przełomowym, ponieważ z racji tego, iż była to pamięć dwuportowa, znacząco mogła wzrosnąć rozdzielczość obrazu i prędkość przetwarzania obrazu, co docenili użytkownicy.
Podwójne porty przyczyniły się też do wzrostu ogólnej wydajności. Mimo tego, iż początkowo VRAM była bardzo popularna, dość szybko zastąpił ją bardziej nowoczesny typ pamięci o nazwie SDRAM.
Za co odpowiada VRAM?
Dwuportowa pamięć VRAM służy do przechowywania danych wyświetlanych na ekranie. Ma ona wpływ na to, jak szybko przekazywane są obrazy z procesora na monitor. Wcześniej dane podlegają wszechstronnej analizie. Dzięki wprowadzeniu VRAM jakość obrazów wyświetlanych na ówczesnych monitorach uległa znaczącej poprawie.
Pod koniec lat 90-tych prowadzone były jednocześnie prace nad unowocześnieniem pamięci SDRAM. W konsekwencji zaczęła ona wypierać z rynku VRAM. Wyróżnikiem pamięci SDRAM jest fakt, iż jest to pamięć jedno-portowa, dlatego w teorii jest wolniejsza od VRAM. W rzeczywistości oferuje ona większą wydajność, dlatego zdetronizowała VRAM.
Gdzie znaleźć informacje na temat posiadanej ilości VRAM?
W jaki sposób można sprawdzić ilość pamięci VRAM w komputerze? Jest to stosunkowo proste. Instrukcja dotyczy systemów Windows 10 i Windows 11. Należy wykonać następujące czynności:
- Na pasku wyszukiwania systemu Windows wpisujemy Ustawienia
- W okienku wpisujemy Wyświetlacz
- Wybieramy Ustawienia zaawansowane
- Klikamy Wyświetl właściwości karty dla Wyświetlacza 1
- Teraz pojawi się okienko, w którym będzie informacja na temat dedykowanej pamięci wideo, czyli pamięci VRAM.
Jak widać, weryfikacja ilości VRAM w komputerze jest bardzo prosta. Wystarczy wykonać powyższe kroki, a już po kilkunastu sekundach będziemy wiedzieć, ile dedykowanej pamięci wideo posiada nasz laptop lub komputer.
Jak zwiększyć rozmiar pamięci VRAM?
Jak zwiększyć VRAM? Istnieją na to dwa sposoby. Pierwszy polega na skorzystaniu z systemu BIOS. Aby uruchomić system BIOS, trzeba przede wszystkim znać instrukcje producenta naszego komputera, ponieważ sposób uruchamiania BIOS w każdym urządzeniu się nieco różni.
Podstawowa zasada uruchamiania BIOS polega na tym, że zaraz po uruchomieniu komputera wciskamy klawisz Delete, F1, F2 albo F10. Każdy BIOS jest nieco inny, dlatego zapoznanie się z instrukcją naszego producenta może być konieczne.
- Po uruchomieniu BIOS wyszukujemy menu nazwane jako Zaawansowane funkcje.
- Następnie uruchamiamy ustawienia grafiki lub ustawienia wideo.
- Kolejno trzeba poszukać opcji pozwalającej na zmianę rozmiaru pamięci VRAM. Jeśli system BIOS na to pozwala, będzie można dodać nawet 128 MB, 256 MB, 512 MB lub nawet 1024 MB pamięci VRAM.
Zwiększanie pamięci VRAM za pomocą rejestru systemowego
Innym sposobem na zwiększenie pamięci VRAM jest wykorzystanie komend w rejestrze systemowym. Jest to rozwiązanie nieco bardziej skomplikowane. Osoby, które nie mają w tym względzie doświadczenia, powinny wcześniej dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego, jak bezpiecznie korzystać z rejestru systemu Windows.
Aby uruchomić system komend, należy nadusić na klawiaturze klawisz Windows oraz R. Pojawi się nam okienko, w którym należy wpisać rededit. Później klikamy Enter.
Osoby posiadające kartę graficzną Intel, klikają na HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Intel. Z kolei posiadacze karty AMD wybierają HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\AMD. Kolejno należy wykonywać następujące czynności:
- Kliknij prawym przyciskiem myszy folder Intel lub AMD oraz utwórz Nowy>Klucz. Nazywamy go GMM.
- Wybieramy nowy folder GMM i klikamy na niego prawym przyciskiem myszy. Klikamy Nowy > Wartość DWORD (32-bitowa).
- Nadajemy mu nazwę DedicatedSegmentSize i nadajemy wartość równą ilości pamięci VRAM, do której ma mieć dostęp nasz procesor. Przykładowo: osoby, które mają 4 GB pamięci systemowej, powinny wybrać 512 MB, z kolei osoby mające 8 GB pamięci, powinny wybrać 1024 MB.
- Uruchamiamy system ponownie. Ilość pamięci VRAM powinna ulec zwiększeniu.
Może Cię zainteresować: