Numer IMEI- co to jest? Jak sprawdzić IMEI telefonu?

17.05.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Numer IMEI- co to jest? Jak sprawdzić IMEI telefonu?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Użytkownicy telefonów komórkowych nie zawsze zdają sobie sprawę ze wszystkich ich funkcji oraz elementów, na które warto zwrócić uwagę. Tymczasem, wiedza na ten temat jest kluczowa jeśli chcemy zadbać np. o bezpieczeństwo swojego sprzętu. W tym kontekście bardzo istotne znaczenie ma numer IMEI. Do czego służy numer IMEI, jak go znaleźć i jak właściwie go wykorzystać? 

Czym jest numer IMEI?

Każdy z nas na co dzień używa smartfona i trudno jest już wyobrazić sobie funkcjonowanie bez tego urządzenia. Za pomocą telefonu nie tylko wykonujemy połączenia czy piszemy wiadomości, ale przede wszystkim przeglądamy internet i komunikujemy się ze światem za pomocą licznych aplikacji. Nie jest tajemnicą, że smartfon odgrywa więc ważną rolę w życiu większości z nas, a niektórzy co rusz wymieniają ten sprzęt np. na nowszy model. 

W przypadku chęci sprzedaży czy zakupu telefonu komórkowego, niezależnie od tego, o jaką konkretnie markę i specyfikację urządzenia chodzi, warto wiedzieć, na jakie detale zwrócić szczególną uwagę.

Jak się bowiem okazuje, każdy model posiada swój własny numer IMEI (od angielskiego: International Mobile Equipment Identity), który stanowi jeden z elementów identyfikacyjnych.

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, czym dokładnie jest numer IMEI telefonu, dlatego warto w skrócie wyjaśnić jego znaczenie.

Numer IMEI telefonu stanowi indywidualną właściwość urządzenia, składa się z piętnastu cyfr, tworzących unikalną kombinację.

Kod IMEI dotyczy nie tylko samych smartfonów, ale ogólnie wszystkich urządzeń mobilnych, w tym także modemów, które zapewniają dostęp do sieci komórkowej. Numer ten jest nadany raz na zawsze i nie może zostać zmieniony, a także w żaden sposób modyfikowany. Każda próba jakiejkolwiek zmiany jest złamaniem przepisów prawnych i wiąże się z konsekwencjami. 

do czego służy numer imei

Do czego wykorzystywany jest numer IMEI?

Wiele osób zastanawia się, po co właściwie istnieje taki kod i w jakim celu jest wykorzystywany? Numer IMEI jest idealnym środkiem identyfikacyjnym, który przydaje się choćby w przypadku zakupu nowego telefonu. Po kodzie możemy bowiem sprawdzić, czy sprzęt pochodzi z legalnego źródła, w tym czy nie jest kradziony. Dotyczy to w szczególności zakupów z tzw. drugiej ręki, ale nie tylko.

Kolejnym przypadkiem, w którym warto skorzystać z możliwości, jakie daje IMEI, jest kradzież lub zgubienie telefonu. Wówczas używając tego kodu, mamy możliwość zdalnego zablokowania urządzenia, dzięki czemu złodziej lub znalazca nie będzie mógł przejrzeć jego zawartości. Jest to szczególnie ważne jeżeli nie posiadamy dodatkowych haseł, które stanowiłyby jakąkolwiek barierę. Zasadniczym pytaniem jest jednak to, czy każdy zna numer IMEI swojego telefonu? Niestety, nie jest to tak oczywiste, dlatego warto dowiedzieć się między innymi tego, jak sprawdzić numer IMEI

Jak znaleźć swój numer IMEI?

Samsung IMEI czy sprawdzanie IMEI iPhone? Jak sprawdzić numer IMEI telefonu? Takie pytania padają bardzo często i, jak się okazuje, sprawa jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Nie mamy tutaj bowiem do czynienia z jakąś skomplikowaną procedurą, a każdy użytkownik smartfona będzie w stanie samodzielnie sprawdzić numer IMEI. Co ważne, w przypadku urządzeń Dual SIM, nadane zostały dwa kody identyfikacyjne. Apple, Samsung IMEI i kody ze sprzętu innych firm można znaleźć na oryginalnym pudełku, dokumentacji technicznej, karcie gwarancyjnej i często też na samym urządzeniu.

kod imei

Jak zablokować IMEI? W tym celu wystarczy skontaktować się z operatorem i wnioskować o blokadę, przedstawiając wszelkie niezbędne dokumenty. 

Jak znaleźć IMEI na telefonie z Androidem? 

  • Na klawiaturze numerycznej należy wpisać kod *#06#, a numer (lub numery) IMEI powinny pojawić się na wyświetlaczu po wpisaniu komendy.

Jak znaleźć IMEI na telefonie Apple? 

  • Na Apple z systemem iOS sprawdzimy kod po wpisaniu *#06#, czyli wg takiej samej procedury jak w Androidzie.
  • Numer IMEI znajdziemy również w ustawieniach iOS. Wybieramy w menu Ogólne To urządzenie. Kopiujemy IMEI do schowka i wklejamy go np. w notatniku. 

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.