Co to jest kod QR? Do czego służy? Jak zeskanować kod QR?
Kod QR (ang. Qick Response Code) to graficzna forma zapisu różnego rodzaju danych. Jest on coraz chętniej i częściej stosowany zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie. Został wymyślony w Japonii i początkowo miał służyć do celów przemysłowych i transportowych, aby ułatwić działania logistyczne. Bardzo szybko zyskał sobie znacznie większe grono zwolenników. Prostota stosowania tego rozwiązania sprawiła, iż obecnie jest on wykorzystywany na całym świecie.
- Czym jest kod QR?
- Jak działają kody QR i do czego służą?
- Czym różni się od kod QR od kodu kreskowego?
- Jak zeskanować kod QR?
- Jak wygenerować kod QR?
- Przykłady zastosowań kodów QR
- Kody QR w Grecji i Hiszpanii
- Bezpieczeństwo kodów QR
Co to jest kod QR?
Z pewnością większość z nas miała już w swoim życiu do czynienia z kodem QR albo przynajmniej wie, jak on wygląda.
Kod QR przypomina kod kreskowy, którym opatrzone są opakowania produktów spożywczych i przemysłowych. Ma postać kwadratu, w który wbudowane zostały jaśniejsze i ciemniejsze pola zwane modułami.
Pytanie jednak, jak odczytać kod QR? Otóż można go odczytać za pomocą czytnika kodów, w tym również aplikacji, które są dostępne na telefonach komórkowych. Pod tym małym znaczkiem kryje się bowiem zapisana wiadomość. Ilość danych zapisanych w kodzie jest różna, a od ich liczby zależy wielkość grafiki. Dopuszczalne wymiary kodu wynoszą od 21×21 modułów do 177×177 modułów.
Jak działają kody QR? Do czego służą?
Za pomocą kodów QR możemy zapisać różnego rodzaju informacje w postaci cyfr, liter lub symboli. Warto jednak pamiętać, iż pojemność informacji w kodzie jest ograniczona i zależna od rodzaju tej informacji. Na przykład maksymalna ilość znaków alfanumerycznych wynosi 4296. Samo kodowanie zaś jest możliwe dla znaków kana, a także należących do alfabetu arabskiego, greckiego, hebrajskiego i cyrylicy oraz innych symboli zastosowanych przez użytkownika.
Wraz z rozwojem techniki, pojawia się coraz więcej możliwości zastosowania tego rozwiązania. Obecnie najczęściej używamy go dla następujących treści i formatów:
- Adres URL – Kod QR może nas przekierować do danej strony firmowej, profilu na FB lub Instagramie albo sklepu internetowego itp.
- Tekst – Zapisać tu można różnego rodzaje teksty np. krótki wiersz lub bilet wstępu.
- Dane kontaktowe – Coraz częściej ten format zapisu danych uzupełnia wizytówki.
- E-mail – Odbiorca naszej wiadomości może otrzymać od nas gotowy szablon e-mail, który następnie odeśle bezpośrednio do autora.
- SMS – Wygenerowany kod QR pozwala również w zaszyfrowany i szybki sposób wysłać krótką wiadomość SMS, na którą odbiorca może błyskawicznie odpowiedzieć.
Czym różni się kod QR od kodu kreskowego?
Kod QR w odróżnieniu od kreskowego jest dwuwymiarowy. Tworzą go kwadraciki ułożone na siatce, również w kształcie kwadratu. Kod kreskowy z kolei to pionowy układ równoległych linii. W przypadku starszych z pochodzenia kodów kreskowych zakodowane w nich mogą być jedynie krótsze lub dłuższe ciągi cyfr, które pozwalają m.in. na identyfikację produktu lub przesyłki. Kod QR natomiast daje o wiele większe możliwości zapisu informacji o różnym charakterze, np. tekst, link do strony www, adres e-mail itd. Pomysłowość tego rozwiązania przysparza mu coraz więcej popularności.
Jak zeskanować kod QR?
Zasada działania kodu QR jest bardzo prosta. Wystarczy mieć przy sobie urządzenie mobilne wyposażone w specjalny czytnik elektroniczny (skaner kodów QR). W celu odczytania zaszyfrowanej informacji musisz wykonać następujące kroki:
- Uruchom aparat w swoim telefonie.
- Przyłóż telefon do kodu QR.
- Po należytym sczytaniu kodu pojawi się wiadomość z linkiem przekierowującym do strony www lub informacja dotycząca dalszych czynności.
Skanowanie kodu QR jest proste oraz szybkie i nie wymaga od Ciebie skomplikowanej wiedzy czy drogich sprzętów.
Jak wygenerować kod QR?
W Internecie istnieje wiele darmowych generatorów kodów QR. Wystarczy w ulubionej przeglądarce internetowej wpisać hasło np. kod QR generator, aby znaleźć darmowe generatory. Aby zatem stworzyć własny kod QR, trzeba standardowo:
- wytypować informacje, które mają się zamienić w kod QR;
- wybrać generator kodów QR;
- wprowadzić niezbędne ustawienia, dane i zaprojektować wygląd kodu QR;
- rozpocząć generowanie kodu;
- sprawdzić efekt i pobrać na urządzenie;
- w razie konieczności dokonujemy edycji ustawień.
Przykłady zastosowania kodów QR
Kody QR mają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą one się świetnie sprawdzić między innymi w Twojej strategii marketingowej. Oprócz wyżej wspomnianych wizytówek z kodem QR, w ciekawy sposób można stworzyć i inne projekty poligraficzne, posiadające ten kod – od opakowań przez broszury i katalogi.
Ciekawym pomysłem jest stosowanie kodów w menu restauracji czy kawiarni. W ten sposób możesz zwiększyć ilość przekazywanych informacji, nie będąc zmuszonym do powiększania powierzchni plakatu, ulotki reklamowej czy billboardu. Jest to wygodny sposób odczytu informacji w każdym miejscu i czasie. Ponadto stosowanie tego rodzaju rozwiązań może świadczyć o tym, iż Twoja firma podąża za nowoczesnymi trendami i korzysta z dobrodziejstw najnowszych technologii.
Także biura podróży coraz częściej zawierają w wywieszonych w witrynach ofertach lub na stronach internetowych tego rodzaju oznaczenia. Dzięki temu klient w wygodny sposób po sczytaniu kodu może uzyskać dostęp do szczegółowych informacji, np. opisu hotelu czy jego usług itp.
Coraz częściej spotykamy się z też z biletami na różne wydarzenia, np. koncerty, targi, festiwale, festyny itp. opatrzonymi tym kodem.
Może on także być doskonałym nośnikiem informacji, takich jak dane do przelewu bankowego, które można zawrzeć np. na fakturze lub przesłać w e-mailu.
Nawet w szkole można znaleźć interesujące zastosowania tego rodzaju rozwiązań. Jedną z propozycji jest wykorzystanie ich w pracy z uczniami (np. jako szybkie w przekazie zadanie domowe) lub poza szkołą, gdy np. organizujemy zabawę w podchody. Pomysłów zastosowania jest całe mnóstwo, a jedynym ograniczeniem nasza wyobraźnia.
W ostatnim czasie spore zamieszanie zrobił kod QR (?), który użytkownicy odnaleźli na mapach Google. Aby go odszukać należy wpisać w wyszukiwarkę Google Maps „Pier 2 Field at Brooklyn Bridge Park” i zmienić widok na „Street View„. Powinien pojawić się poniższy obrazek.
Internauci szybko zauważyli, że łudząco przypomina on właśnie kod QR, ale jak dotąd nikomu nie udało się go odczytać. Warto dodać, że kod powstał poprzez dodanie zdjęć sferycznych Street View, ale po kliknięciu w nie, nic się nie wyświetla. To tylko dodaje smaku tajemniczemu znalezisku.
Kody QR w Grecji i Hiszpanii
Wydarzenia ostatnich miesięcy w Polsce i na świecie związane z pandemią COVID-19 pokazały, jak istotne są kwestie zdrowia i bezpieczeństwa. W przypadku krajów takich jak Grecja i Hiszpania kody QR są obowiązkowym elementem, który jest sprawdzany po przylocie na lotnisku, podczas kontroli sanitarnej.
Zanim zdecydujemy się na urlop w jednym z powyższych krajów, czeka nas do wypełnienia obowiązkowy formularz z danymi osobowymi, dotyczącymi lotu, naszego pobytu oraz związanymi z COVID-19.
Chcąc podróżować do Grecji, jesteś obowiązany do wykonania testów PCR lub antygenowego (w określonych ramach czasowych przed przylotem). Nie są one wymagane jedynie od osób poddanych pełnemu cyklowi szczepień, dzieci do lat 12 oraz ozdrowieńców. Obowiązkowe jest też wypełnienie formularza (Passenger Locator Form) na 24h przed wylotem z danymi dotyczącymi m.in. celu podróży, a następnie wygenerowanie kodu QR. Trzeba go zapisać na telefonie lub wydrukować i okazać podczas odprawy.
Aby dostać się do Hiszpanii, musimy zarejestrować się w tamtejszym systemie Spain Travel Health. Dodatkowo od osób ze stref zagrożonych wymagane jest jedno z trzech rodzajów zaświadczeń – dotyczące szczepienia, wykonanych testów lub statutu ozdrowieńca, które należy dodać w końcowym etapie, podczas generowania kodu QR. Można go otrzymać albo za pośrednictwem strony internetowej z formularzem i wówczas wydrukować z e-maila, albo aplikacji na telefonie.
Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania służby lotniska w szybki sposób uzyskują dostęp do danych i są w stanie w łatwy i sprawny sposób kontrolować bezpieczeństwo i dbać o zdrowie mieszkańców swojego kraju.
Bezpieczeństwo kodu QR
Tworzenie kodów QR z racji swej prostoty i popularności stało się również niestety polem do popisu dla cyberprzestępców. Nie wiadomo bowiem, co dokładnie kryje się pod czarno-białą grafiką. Może ona równie dobrze prowadzić do stron wyłudzających informacje, a bardzo przypominających wyglądem np. witrynę bankową lub firmową.
W ten sposób możemy też ściągnąć szkodliwe oprogramowanie, które utrudni pracę na komputerze lub telefonie albo będzie wykradać hasła.
Różnorodność możliwości, które oferuje nam kod QR, stwarza jednocześnie wiele okazji dla oszustów, którzy mogą się podpiąć pod nasze dane. Dzięki nim mogą wyłudzać dalsze informacje, narażać nas na dodatkowe koszty lub wykorzystywać je do najróżniejszych nieuczciwych celów. Aby uniknąć tego rodzaju kłopotów, warto przestrzegać kilku zasad:
- sprawdzaj wiarygodność źródła, z którego odczytujesz kod;
- uważaj na linki, które kryją się pod kodem QR;
- upewniaj się co do oryginalności kodu QR na plakacie czy opakowaniu;
- stosuj programy sprawdzające kody QR;
- nie publikuj kodów zawierających Twoje dane lub informacje, które mogą okazać się łatwe do wykorzystania przez osoby z zewnątrz.
Korzystajmy zatem z nowoczesnych technologii, pamiętając jednak, o tym, iż we wszystkim należy zachować umiar i ostrożność.
Może Cię zainteresować: