Co to jest znak wodny? Jak dodać go do zdjęć i dokumentów?

16.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 minuty
Co to jest znak wodny? Jak dodać go do zdjęć i dokumentów?
Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Znak wodny od wielu lat stosowany jest przez zawodowych fotografów w celu zabezpieczenia swojej własności intelektualnej przed powszechnym procederem nieautoryzowanego wykorzystywania zdjęć w przeróżnych celach. W jaki sposób osoby zajmujące się profesjonalną obróbką zdjęć mogą ochronić swój produkt? Właśnie za pomocą znaku wodnego. 

Czym jest znak wodny i dlaczego warto go używać?

Zacznijmy od samego początku, a zatem od wyjaśnienia, czym dokładnie jest znak wodny. To słowo, fraza, logo firmy lub obraz, który umieszczany jest jako trwały obiekt i stanowi integralną część wykonanej fotografii bądź dokumentu. Znak wodny może zatem przybrać dowolną formę i rozmiar, a o ostatecznym kształcie decyduje fotograf lub autor danego dokumentu, będący jednocześnie właścicielem tego produktu.

Celem stosowania znaku wodnego jest minimalizacja ryzyka wykorzystania naszej twórczości w sposób nieodpowiedni lub przez osoby do tego niepowołane.

Dobrze wykonany znak wodny jest trwały i nieusuwalny. Oznacza to więc, że osoba, która decyduje się skopiować nasze zdjęcie, nie pozbędzie się znaku wodnego. 

co to znak wodny?

Stosowanie znaku wodnego a korzyści

Jakie są korzyści wynikające z wykorzystania znaku wodnego? O zaletach tej funkcjonalności nie trzeba nikogo przekonywać. To zabezpieczenie przed nielegalnym wykorzystaniem naszej twórczości, własności intelektualnej  – czyli efektów pracy, w którą włożyliśmy nasz czas i energię.

Znak wodny w jednoznaczny sposób zakazuje kopiowania i rozpowszechniania danego produktu, a my dzięki temu możemy być pewni, że jesteśmy jedynymi osobami z mocą rozpowszechniania i kopiowania danego zdjęcia lub dokumentu w sposób legalny.

To tylko jedna strona znaku wodnego. Warto również zwrócić uwagę na aspekt promowania swojego biznesu poprzez wykorzystanie znaku wodnego. Odpowiednio zaprojektowany znak wodny z logiem firmy lub naszymi inicjałami potrafi zdziałać cuda, gdy na zasadzie próbki udostępniamy nasze zdjęcia lub tekst. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że nawiążemy współpracę z nowymi klientami. 

Jak utworzyć znak wodny?

Jeśli wiemy już, czym jest znak wodny, z pewnością zastanawiamy się, w jaki sposób stworzyć efektowny symbol zabezpieczający naszą własność intelektualną. Na szczęście nie jest to trudne zadanie, a do wyboru mamy szereg różnych rozwiązań. Każde z przedstawionych rozwiązań jest nieco inne, dlatego warto zapoznać się z różnymi możliwościami i dobrać takie oprogramowanie, z którym czujemy się najlepiej. 

jak zrobić znak wodny?

Znak wodny możemy utworzyć za pośrednictwem:

  • Photoshop – to najpopularniejsze na świecie oprogramowanie do edycji zdjęć. W ramach tego płatnego narzędzia mamy absolutną dowolność w tworzeniu dowolnego znaku wodnego, czy to w postaci tekstu, ikonki czy obrazu. Po zaprojektowaniu znaku musimy dodać znak w pożądane miejsce na zdjęciu i gotowe. 
  • Microsoft Word – oprogramowanie do edycji dokumentów wchodzące w skład pakietu Office pozwala nam w intuicyjny sposób utworzyć znak wodny za pomocą specjalnej funkcji w zakładce format. 
  • Lightroom – Aplikacja, która na przestrzeni ostatnich lat cieszy się coraz większą popularnością wśród zawodowych fotografów, grafików i osób, które hobbystycznie próbują swoich sił w fotografii. Lightroom, jako narzędzie wywodzące się z rodziny Adobe, posiada niezwykle zaawansowany edytor znaku wodnego, który pozwala nam zaprojektować znak wodny, a następnie dodać go do wykonanego przez nas zdjęcia. 
  • GIMP – rozwiązanie dedykowane tym artystom, którzy za funkcjonalność programu do edycji zdjęć nie chcą płacić miesięcznego abonamentu. GIMP to darmowe narzędzie, które być może na początku nieco straszy mnogością opcji, jednak z czasem okaże się, że nawigowanie po istotnych funkcjonalnościach jest niezwykle proste. 

Jak dodać znak wodny na zdjęciu?

Gdy udało nam się już utworzyć jeden znak wodny, pozostaje nam go dodać do zdjęcia. Proces ten jest niezwykle prosty i może zostać wykonany w dowolnym, preferowanym przez nas oprogramowaniu do obróbki i edycji zdjęć czy edytorze dokumentów. Może to być jedno z wymienionych wcześniej narzędzi, ale w tym aspekcie mamy zupełną dowolność.

Dodanie znaku wodnego w praktycznie każdym edytorze odbywa się bardzo podobnie i ogranicza się do zaimportowania naszego zdjęcia, a następnie  scalenia go z zapisanym plikiem, który stanowi nasz znak wodny. Z reguły otrzymujemy możliwość dowolnego ułożenia znaku wodnego, zmiany jego wielkości i innych opcji edytowania. Gdy umieszczenie znaku wodnego na konkretnym zdjęciu jest satysfakcjonujące, zapisujemy zdjęcie i gotowe.

jak dodać znak wodny do zdjęcia

Jak dodać znak wodny do pliku WORD?

Obecnie wybór oprogramowania do edycji zdjęć jest tak duży, że bez najmniejszego problemu każdego dnia w roku możemy skorzystać z innego edytora, a i tak bardzo wiele tego typu programów zostanie nam jeszcze do odkrycia. Paradoksalnie jednym z najpopularniejszych miejsc, w którym profesjonaliści decydują się dodać znak wodny, jest plik WORD. Dlaczego? Bo jest to oprogramowanie powszechnie dostępne, a proces dodania znaku wodnego jest bardzo łatwy. Jak więc to zrobić? 

  • Gdy nasz dokument lub zdjęcie jest zaimportowane do pliku WORD, z karty Projekt powinniśmy wybrać funkcjonalność Tło strony, a następnie kliknąć opcję Znak wodny.
  • W tym momencie pokażą nam się zaprojektowane wcześniej znaki wodne, ale uzyskamy także możliwość stworzenia go od nowa.
  • Po wybraniu konkretnego obiektu dokonajmy szybkiej edycji wielkości znaku wodnego, a także wybierzmy opcję wybielacz, jeśli chcemy, by był to obiekt przezroczysty.

Tak stworzony i dodany znak będzie świetnie prezentować się na każdym obrazie i dokumencie. 

W jakich innych plikach warto stosować znak wodny?

Znak wodny zawsze kojarzy nam się ze zdjęciami i fotografiami. To właśnie tam, w obawie przed nieautoryzowanym użyciem, zawodowcy najczęściej umieszczają znak wodny. Bez względu na format naszego pliku zdjęciowego (.jpg, .png, .bmp, .gif, .psd, .raw, .heif) znak wodny zabezpieczy naszą własność intelektualną.

Nie oznacza to jednak, że wykonanie znaku wodnego na dokumentach w innym formacie nie jest możliwe. W tym celu najlepiej posłużyć się formatem .pdf, który bez specjalistycznego oprogramowania nie jest możliwe do edycji. Każdy dokument, który chcemy chronić, powinien być wyposażony w znak wodny i przekonwertowany właśnie do formatu .pdf. 

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.