Czym jest funkcja WPS i jak ułatwia nam życie?

12.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Czym jest funkcja WPS i jak ułatwia nam życie?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

WPS to funkcjonalność umożliwiająca łączenie się z Internetem bezprzewodowym bez potrzeby wprowadzania klucza zabezpieczającego. Na czym polega ta technologia, do czego służy oraz jak skorzystać z możliwości, które oferuje? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w poniższym artykule. 

WPS – podstawowe informacje o tej funkcji

WPS (ang. Wi-Fi Protected Setup) to określenie dla istniejącej od 2006 roku technologii, dzięki której można w bardzo krótkim czasie konfigurować sieć bezprzewodową oraz łączyć urządzenia z routerem bądź punktem dostępowym bez wpisywania hasła. 

Jest to możliwe dzięki specjalnemu przyciskowi znajdującemu się na routerze. Po jego wciśnięciu połączenie się z routerem zajmuje zaledwie kilka chwil. Skorzystanie z przycisku to najprostsza, choć niejedyna opcja wykorzystania WPS. 

co to jest wps?

Jak skorzystać z funkcji WPS i dlaczego warto?

Obecnie istnieje kilka sposobów pozwalających na połączenie się z siecią z wykorzystaniem funkcji WPS. Są one następujące:

  • Wciśnięcie przycisku na routerze. Najpopularniejsze i najprostsze rozwiązanie. W momencie, gdy na ekranie laptopa bądź telefonu otrzymamy prośbę o wpisanie hasła do WiFi, wciskamy znajdujący się na routerze przycisk WPS. Wówczas nastąpi połączenie się urządzenia z siecią.
  • Wpisanie kodu PIN. Aby było to możliwe, odszukujemy kod na routerze, a następnie wpisujemy go w trakcie realizowania próby połączenia. 
  • Połączenie z wykorzystaniem standardu NFCJest to opcja dostępna wyłącznie wtedy, gdy nasz router oraz telefon jest wyposażony w funkcję NFC. Włączamy opcję NFC na routerze oraz zbliżamy urządzenia do siebie. Wówczas dojdzie do zainicjowania połączenia bez konieczności wpisywania hasła bądź kodu PIN. 

Prędkość internetu w przypadku, gdy łączymy się przez WPS, jest dokładnie taka sama jak przy wpisywaniu standardowego hasła. 

Czy iPhone może połączyć się z WiFi przez WPS?

Całe hasło do WiFi w tym wypadku trzeba wpisać ręcznie, gdyż urządzenia Apple nie obsługują WPS. WPS – jak połączyć? Pamiętajmy o tym, że przycisk WPS na routerze TP-Link, Orange, Vectra, czy też Huawei zazwyczaj znajduje się z tyłu urządzenia. Dostęp jest bardzo łatwy, co daje nam wiele możliwości. 

Nawiązanie połączenia z siecią Wi-Fi na iPhone wymaga podjęcia kilku kroków. Na ekranie startowym wybieramy opcję Ustawienia i Wi-Fi. Następnie ją włączamy. Urządzenie automatycznie wyszukuje dostępne sieci Wi-Fi. Ostatni krok  to wybranie nazwy sieci Wi-Fi, do której chcemy się przyłączyć. Jak widać, nowoczesne technologie w dzisiejszym świecie są ułatwieniem dla użytkowników.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.