Czym różnią się WPA i WPA2? Co warto widzieć o szyfrowaniu sieci WiFi?

02.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 2 minuty
Czym różnią się WPA i WPA2? Co warto widzieć o szyfrowaniu sieci WiFi?
Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Sieć bezprzewodowa, czyli WiFi, cieszy się ogromną popularnością. Z takiego połączenia korzystamy nie tylko w domu, ale również w pracy czy w szkole. Warto pamiętać o tym, że właściwe zabezpieczenie utworzonej sieci jest kwestią niezwykle istotną, ponieważ ma to wpływ na późniejszy poziom bezpieczeństwa korzystających z niej użytkowników, a także przesyłanych informacji. Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak bezpiecznie korzystać z internetu, powinien przede wszystkim zadbać o odpowiednie zabezpieczenie sieci. W tym właśnie pomoże WPA.

Co to jest WPA i WPA2?

Jednym ze standardów zabezpieczeń jest WPA (z ang. Wi-Fi Protected Access). Jest to standard szyfrowania wykorzystywany w sieciach bezprzewodowych. Zastąpił on starszy i złamany standard WEP. Standard ten pojawił się w pełnej wersji w 2006 roku i otrzymał nazwę WPA2 (z ang. Wi-Fi Protected Access II). Obecnie wspomniany standard zabezpieczeń jest zaimplementowany we wszystkich nowoczesnych urządzeniach sieciowych. 

WPA2 używa 256-bitowych kluczy szyfrowania, a wcześniej (w WEP) były używane słabsze klucze 64- i 128-bitowe.

WPA i WPA2

Wyróżnia się dwa tryby działania: 

  • WPA2 Personal/PSK (Pre-Shared Key) – w tym przypadku wszystkie podłączone stacje wykorzystują jeden klucz dzielony.
  • WPA2 Enterprise – tutaj używany jest serwer RADIUS przydzielający oddzielne klucze poszczególnym użytkownikom. 

W tej chwili rozwijany jest już standard o nazwie WPA3 – ujrzał on światło dzienne w 2018 roku. W porównaniu z WPA2 wprowadza wiele zmian – przede wszystkim wyeliminowano ryzyko występowania ataków typu KRAK, zastąpiono TKIP/AES szyfrowaniem SAE. WPA3 chroni także przed atakami Brute Force.

WPA a WPA2 – podstawowe różnice

W dzisiejszych czasach każdy powinien wiedzieć, jak podłączyć drukarkę sieciową, ale również jak przeprowadzić speedtest, ponieważ wolny internet znacząco utrudnia oglądanie filmów w wysokiej rozdzielczości. Dzięki tym umiejętnościom korzystanie z internetu jest zdecydowanie prostsze. W surfowaniu po internecie niezwykle istotne jest także bezpieczeństwo. 

Warto zatem zdawać sobie sprawę z tego, jakie są różnice pomiędzy standardem WPA i WPA2. Podstawowa różnica między nimi dotyczy metody szyfrowania. W WPA2 poprzedni standard TKIP/RC4 został zmieniony na znacznie bezpieczniejszy CCMP/AES. Ponadto, w WPA2 włączono szyfrowanie AES (z ang. Advanced Encryption Standard – Zaawansowany Standard Szyfrowania).

różnice między WPA i WPA2

Możliwości włamania do sieci zabezpieczonej standardem WPA2 są bardzo ograniczone. Jedyna możliwość wymaga od hakera wcześniejszego dostępu do sieci, a także przejęcia odpowiednich kluczy. Oznacza to zatem, że atak na sieć z systemem WPA2 jest bardzo mało prawdopodobny, dlatego osoby korzystające z sieci bezprzewodowej zabezpieczonej tym standardem nie muszą obawiać się o swoje bezpieczeństwo i prywatność w trakcie surfowania po ulubionych stronach internetowych. 

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.