Widget – czym jest? Funkcje i rodzaje widgetów

09.01.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Widget – czym jest? Funkcje i rodzaje widgetów
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Widgety to podstawowa funkcjonalność urządzeń mobilnych z systemem Android, które z czasem zainspirowały do stosowania ich także na innych urządzeniach. Czym dokładnie są widgety, gdzie są stosowane i jak je pobrać?

Co to jest widget?

Widgety, występujące też pod spolszczoną nazwą widżet, stanowią graficzny nośnik informacji zasilany przez konkretną aplikację, czy to systemową, czy niezależnie ściągniętą na nasze urządzenie. Wszystko jest dostępne za jednym spojrzeniem na ekran telefonu, komputera czy telewizora. Widgety stawiają na pełną personalizację – to my decydujemy, jaki widget, gdzie i w jakim rozmiarze będzie wysunięty na pierwszy plan.

Widgety zostały stworzone z myślą o łatwym dostępie do najważniejszych dla nas informacji bez potrzeby uruchamiania aplikacji

co to jest widget

Rodzaje widgetów

Widgety najlepiej kojarzone są z ekranów smartfonów, szczególnie tych wyposażonych w system operacyjny Android. Warto jednak zwrócić uwagę, że widgety znacznie zyskały na popularności. Już teraz bez najmniejszego problemu znajdziemy je również na innych urządzeniach takich jak komputery, czy nawet telewizory z modułem Smart TV.

Widgety w bardzo wygodny sposób konsolidują najważniejsze funkcje oferowane przez konkretne urządzenia bez potrzeby męczącego przeklikiwania się przed kolejne sekcje, by w końcu otrzymać informację lub wywołać działanie, na którym nam zależy. Bez względu na to, czy korzystamy z widgetów na smartfonie, komputerze, telewizorze, czy nawet na konkretnej stronie internetowej, te zaprojektowane zostały, by ułatwiać nam życie i praktyka pokazuje, że właśnie to robią. 

rodzaje widgetow

Przykłady zastosowań widgetów

Widgety, jak dobrze wiemy, wykorzystywane są przez nas, by w sprawny sposób zarządzać działaniami na naszych urządzeniach mobilnych. Doskonałym przykładem zastosowania widgetów w urządzeniach mobilnych jest stała kontrola nad poziomem głośności wszystkich elementów – alarmu, poziomu głośności dzwonka czy powiadomień. 

W przypadku komputerów i laptopów z wbudowanym systemem Windows widgety pozwolą nam w szybki sposób uzyskać najważniejsze informacje o tym, co nas naprawdę interesuje.

Wieści ze świata? Wyniki wczorajszych meczów? A może prognoza pogody? W przypadku widgetów mobilnych dane te są równie dostępne, jednak z poziomu ekranu komputera mamy znacznie większe możliwości dostosowania widoku widgetów. 

Widgety coraz częściej mogą być także dodawane do stron internetowych. Jest to niezwykle proste z poziomu twórcy, jeśli wykorzystuje silnik WordPress. Widgety na stronach internetowych pozwolą na rozszerzenie funkcjonalności strony i łatwy dostęp do najistotniejszych z punktu widzenia użytkownika danych. 

Skąd pobrać widgety?

Pobieranie widgetów nie powinno stanowić dla nas żadnego problemu, bez względu na to, czy korzystamy z telefonu, komputera czy nowoczesnego telewizora z modułem Smart TV. Warto przede wszystkim pamiętać o tym, że zdecydowana większość interesujących nas widgetów jest już dostępna z poziomu systemu operacyjnego. 

Kolejne będą sukcesywnie dodawane wraz z instalacją nowych programów i aplikacji mobilnych. Wystarczy przytrzymać palec na ekranie i wybrać opcję dodaj widget, by upewnić się, jak duża liczba tych przydatnych narzędzi jest dostępna od razu. 

Każdy nowy widget możemy dodać, sprawdzając ofertę Google Play, App Store lub innego odpowiednika, by dowiedzieć się, jakie inne widgety są dostępne i być może w jeszcze większym stopniu zapewnią nam satysfakcję z użytkowania sprzętu. 

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.