Webinary – czym są? Najlepsze narzędzia do prowadzenia webinarów

27.12.2022 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Webinary – czym są? Najlepsze narzędzia do prowadzenia webinarów
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Webinary zyskują coraz większą popularność, a to wszystko dzięki ich wszechstronności i ogólnodostępności. Na ich popularyzację w wielkim stopniu wpłynęła pandemia. To właśnie wtedy poznaliśmy zalety webinarów.

Czym są webinary? Czym różni się webinar od wideokonferencji?

Warto na początku powiedzieć, czym webinar różni się od wideokonferencji.

Przede wszystkim webinary są interaktywne. Ich uczestnicy nie tylko mogą oglądać nadawany przez prowadzącego obraz, ale też piszą na czacie, zadają pytania, czy też sami zabierają głos.

Dzięki transmisji w internecie do ich dyspozycji oddawane są też specjalne narzędzia, np. ankiety, sondy, a nawet wirtualne interaktywne tablice, po których można wspólnie pisać i rysować.

webinar - co to jest?

Tymczasem wideokonferencja ma bardziej sztywny charakter. Zazwyczaj jest zwyczajną transmisją konferencji odbywającej się w rzeczywistości, na której prowadzący ma do wygłoszenia przemówienie czy wystąpienie. Do głosu dopuszczani są tylko gospodarze i słuchacze po wcześniejszej akredytacji albo pytania są do prowadzącego przesyłane na adres e-mail.

Gdzie można znaleźć webinary?

Webinary organizowane są przez firmy i organizacje, które chcą o czymś poinformować lub przekazać słuchaczom wiedzę. Przyjmują więc formę szkoleń przeniesionych do wirtualnej rzeczywistości. O ile istnieją specjalistyczne platformy do upubliczniania webinarów, a część z nagrań jest zamieszczana w trybie on-demand np. na Youtube, to oglądanie losowych wykładów zazwyczaj mija się z celem. Wiele z nich jest bowiem skierowane do specjalistów i osób faktycznie zainteresowanych tematem, a laik nie wyciągnie z nich wiele wiedzy.

Najlepiej sprawdzić, czy fimy i usługodawcy, z których oferty korzystasz, oferują na swojej stronie webinary. Dostęp do nich można uzyskać zazwyczaj poprzez zapisanie się do newslettera. Część z podobnych wydarzeń wyświetlana jest np. na Facebooku, dlatego warto śledzić profile ulubionych twórców czy przedsiębiorstw. Dobrze jest też sprawdzić, czy strony związanie z Twoimi zainteresowaniami nie prowadzą zajęć w formie webinariów. Uczestnictwo w takich aktywnościach poszerza światopogląd i pozwala nawiązać branżowe oraz prywatne znajomości.

Warto też zainteresować się webinarami w życiu zawodowym. Często konkurencyjne firmy prowadzą podobne wystąpienia albo szkolenia. Można na nich podejrzeć ich ofertę albo douczyć się czegoś ciekawego. Dają też możliwość nawiązania kontaktów biznesowych.

Darmowe webinary online można znaleźć na YouTube, Facebooku czy stronach gromadzących nagrania (np. Centrum AiB).

jak odbywa się webinar?

Ranking narzędzi do webinarów

Wśród platform do prowadzenia webinariów polecić można następujące narzędzia:

  1. Livestorm,
  2. GetResponse,
  3. ClickMeeting,
  4. WebinarJam,
  5. WebinarNinja,
  6. GoToWebinar,
  7. Demio.

Czy na webinarze widać uczestników?

Wszystko zależy od platformy. Niektóre webianry wymagają rejestracji i dołączenia za pośrednictwem e-maila oraz podania imienia i nazwiska. Generalnie jednak widzowie mają wgląd w to, kto znajduje się obecnie w pokoju.

Jakie są zalety webinarów?

Do bezsprzecznych zalet webinariów zaliczyć można ich skuteczność w pozyskiwaniu leadów. Jest to bardzo ważne w działaniach marketingowych. Zachęceni treścią wystąpienia potencjalni słuchacze rejestrują się na wydarzenie przy pomocy adresu e-mail, jednocześnie zapisując się do newslettera. Takie osoby łatwiej później przekształcić w klientów lub stałych odbiorców.

Webinaria kreują prezenterów i reprezentantów marki na ekspertów w danej dziedzinie, podnosząc zaufanie klienta.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.