Co to jest Web 3.0? Wszystko o internecie nowej generacji

18.09.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Co to jest Web 3.0? Wszystko o internecie nowej generacji
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Web3 to nowa generacja Internetu, z której korzystają np. użytkownicy kryptowalut. Jednak większość internautów nie ma świadomości, że rewolucja w sieci już trwa, tak jak trudno było zauważyć przejście z Web 1.0 do Web 2.0. Jak mówił William Gibson, ojciec cyberpunku, przyszłość jest teraz, tylko nierówno rozłożona.

Sprawdzamy, jak działa Web 3.0 i jak nam może ułatwić życie.

Web 3.0 – co to jest?

Web 3 to, mówiąc bardzo ogólnie, zdecentralizowany Internet oparty na technologii blockchain. W praktyce oznacza np. transakcje i usługi finansowe dokonywane w sieci bez pośredników.

To nie wszystko. Nowa generacja sieci ma w niespotykanych dotychczas sposób używać uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji (AI) do tworzenia internetowych usług. W efekcie powstaną aplikacje oraz strony www idealnie dopasowane do potrzeb użytkownika.

Web 3.0 dopiero się rodzi, choć sam termin powstał w 2014 roku. Użył go Gavin Wood, twórca Ethereum.

To zdecentralizowana platforma oparta na technologii blockchain z funkcją inteligentnych kontraktów. Ethereum ma też własną kryptowalutę (Eter).

sieć semantyczna

Jak działa Web 3.0?

Sieć Web3 działa w sposób zdecentralizowany. Co to znaczy?

Zdecentralizowana sieć wykorzystuje infrastrukturę P2P (peer-to-peer) czyli sieć powiązanych urządzeń bez jednego dominującego węzła. Takie rozwiązanie ma zagwarantować brak kontroli, większą przejrzystość i bezpieczeństwo danych użytkowników.

W Web3 kluczową rolę odgrywają blockchainy. To rozproszone bazy danych rejestrujące zmiany w systemie. Są podstawą do tworzenia coraz większej liczby aplikacji i obrotu kryptowalutami.

Inną gałęzią Web3 są spersonalizowane informacje i usługi dostarczane użytkownikom. Odpowiadają za to coraz bardziej zaawansowane techniki uczenia maszynowego i AI oraz rozwijana sieć semantyczna, która gwarantuje bardzo precyzyjne wyniki wyszukiwań.

Historia sieci – od Web 1 do Web 3.0

Jak wyglądała ewolucja sieci i jakie były jej kolejne generacje? Czym różni się Web 3.0 od Web 2.0?

Web 1.0

To pierwsza odsłona World Wide Web (termin zaproponował w 1989 roku brytyjski naukowiec Tim Berners-Lee). Trwała do ok. 2005 roku. Web1 to czas statycznych stron HTML, zdecentralizowanych serwisów (np. Yahoo) i wyszukiwarek (Netscape Navigator, Mosaic).

Korzystanie z Web 1.0 było bierne, internauci mogli tylko czytać i oglądać treści umieszczone na stronach www. Interakcja między użytkownikami była ograniczona do forów dyskusyjnych i komunikatorów, które w porównaniu do Messengera były bardzo prymitywne.

Web 2.0

Bierną konsumpcję treści zastąpiła możliwość interakcji z odwiedzanymi stronami. Użytkownicy wymieniają się treściami i sami je tworzą. Pośrednikami są media społecznościowe, blogi, serwisy sieciowe.

Kilka lat temu Web2 osiągnął najwyższy poziom rozwoju. To sieć, którą bardzo dobrze znamy, zdominowana przez cyfrowych gigantów: Google, Facebook, Amazon, Apple. Potęga tych globalnych korporacji stała się tak wielka, że politycy postanowili wprowadzić regulacje dotyczące m.in. gromadzenia i obrotu danymi użytkowników (rozwiązania proponowane np. przez Unię Europejską).

Web 3.0

Web3, zgodnie ze słowami Gavina Wooda, jest “zdecentralizowanym ekosystemem internetowym opartym na blockchain”. To epoka w historii World Wide Web, która dopiero się zaczyna. Najlepiej znanym, charakterystycznym elementem Web 3.0 jest technologia blockchain, kryptowaluty oraz NFT (niewymienne tokeny).

Kolejna rewolucja w Internecie jest odpowiedzią na potężne Big-Techy. Użytkownicy sieci odzyskają dzięki Web 3.0 kontrolę nad swoimi danymi i będą mogli działać w Internecie bez pośredników (np. banków czy wielkich serwisów internetowych).

Co ciekawe, nie wszyscy z entuzjazmem przyjmują koncepcję Web3. Np. Elon Musk ocenia, że Web 3 to zaledwie slogan marketingowy.

web 3.0 - elon musk
Źródło: Twitter

Najważniejsze cechy Web 3.0

Czym jest sieć 3.0? Oto jej najważniejsze cechy:

  • decentralizacja – brak pośredników przy usługach sieciowych, np. instytucji finansowych,
  • technologia blockchain (łańcuchów bloków) – rozproszonej bazy danych w powiązanych ze sobą blokach, brak możliwości modyfikacji tylko jednego z nich. Blockchain po raz pierwszy użyto w kryptowalucie Bitcoin (2009 r.),
  • ekonomia oparta na tokenach – tokeny cyfrowe to rekordy w łańcuchach bloków, które właściciel może przekazać/sprzedać. Niewymienne tokeny (NFT) odnoszą się zazwyczaj do plików cyfrowych (np. zdjęć lub filmów),
  • inteligentne kontrakty – umowy zawierane i wykonywane automatycznie, w czasie rzeczywistym; w praktyce to programy-fragmenty kodu umożliwiające realizację dowolnej umowy natychmiast po spełnieniu ustalonych wcześniej kryteriów.
jak działa sieć web 3.0

Web 3.0 w praktyce – przykłady zastosowań

Rozwiązania charakterystyczne dla Web 3 są już coraz częściej wykorzystywane.

Zdecentralizowane finanse (DeFi)

DeFi to technologia, która powstaje na naszych oczach, a ma być alternatywą dla tradycyjnych usług finansowych. Zdecentralizowane finanse eliminują z transakcji osoby trzecie czyli np. banki, towarzystwa ubezpieczeniowe czy spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Zdecentralizowane finanse obejmują usługi i produkty oparte na technologii blockchain. Kontrakty zawierane są automatycznie (inteligentne kontrakty). Korzystanie ze zdecentralizowanych finansów – przynajmniej na obecnym etapie ich rozwoju – wymaga dużej ostrożności. To technologia chętnie wykorzystywana przez oszustów.

NFT (niewymienialne tokeny)

69 milionów dolarów – tyle zapłacono w 2021 roku za obraz Mike’a Winkelmanna (pseudonim Beeple). Wrażenie robiła nie tylko rekordowa transakcja w świecie NFT. To była pierwsza w historii sprzedaż w pełni cyfrowego dzieła sztuki.

Rynek tokenów rośnie. NFT to nie tylko cyfrowe dzieła sztuki, w postaci tokena można sprzedać wszystko. Np. pierwszego na świecie tweeta, którego autor i założyciel Twittera, sprzedał za równowartość 2,9 milionów dolarów. Obroty NFT wyniosły w 2021 r. ponad 17 miliardów dolarów (wzrost o 21 000 proc. w porównaniu do 2020 roku, dane firmy Nonfungible.com),

DAO (ang. decentralized autonomous organization)

To rodzaj społeczności, która może autonomicznie – korzystając z inteligentnych kontraktów – zarządzać najważniejszymi aktywami (także w świecie fizycznym), zawierać umowy, reprezentować grupę na zewnątrz czy też podejmować decyzję np. dotyczące danej firmy. Przykładem wykorzystania DAO i Web3 jest projekt Coordinape – uczestnicy danego przedsięwzięcia sami dzielą między siebie wynagrodzenie, uwzględniając zaangażowanie poszczególnych osób.

Może Cię zainteresować:

Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.