Search icon

Co to jest VPN? Dlaczego warto z niego korzystać i jaki wybrać?

23.08.2021 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Co to jest VPN? Dlaczego warto z niego korzystać i jaki wybrać?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W dzisiejszych czasach właściwie każda osoba korzystająca z Internetu nie jest anonimowa, dlatego też powstały systemy VPN, których zadaniem jest zachowanie prywatności w sieci. Internetowy świat jest równie niebezpieczny, jak ten realny. Wiele osób zostało napadniętych przez cyberprzestępców blokujących komputery tylko po to, aby im zapłacić. Dane dużej ilości użytkowników wyciekają, a złośliwe oprogramowania typu malware wciąż atakują.

Dlatego też pojawił się VPN, dzięki któremu surfowanie po Internecie jest bezpieczniejsze i co najważniejsze anonimowe. Jednak czym jest VPN, jak działa i czy jego jest legalny? Poniżej znajdziesz wszystkie odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Spis treści:

Co to jest VPN?

Pełne rozwinięcie skrótu VPN brzmi Virtual Private Network, po polsku oznacza Wirtualną Sieć Prywatną.

Połączenie VPN gwarantuje, że Twój komputer pozostaje całkowicie anonimowy w sieci i nikt nie będzie w stanie go wyśledzić.

Jak działa VPN?

Komputer łączy się z serwerem VPN, zamiast z dostawcą Twoich usług internetowych. Wszystko dzieje się za pośrednictwem całkowicie bezpiecznego i zakodowanego połączenia.

Gdy połączenie jest nawiązane, wówczas VPN może skontaktować się ze stroną, na którą chcesz wejść. Adresy, na które wchodzisz, są zapamiętywane przez adres IP serwera VPN, a nie serwera Twojego komputera. Mimo iż szczegóły Twoich wizyt będą śledzone, to jednak nikt nie będzie mógł połączyć się z Twoim komputerem.

Zobacz więcej zasad bezpiecznego korzystania z Internetu:
Bezpieczny internet na wakacjach. Jak korzystać z sieci podczas wyjazdów?

Dlaczego warto korzystać z szyfrowania?

Jeśli nie chcesz, aby adres IP Twojego komputera był wyśledzony przez niepożądane osoby, zawsze korzystaj z połączenia VPN. Dzięki temu nikt nie będzie w stanie sprawdzić, gdzie znajdujesz się Ty i Twój komputer. To, że dane połączenie jest szyfrowane, pozwala na ukrycie tego, co przesyłasz czy pobierasz.

Gdybyś nie korzystał z VPN, nie zachodziłoby szyfrowanie połączenia internetowego, więc każda operacja wychodząca z Twojego komputera byłaby jawna. W momencie, kiedy połączysz się z VPN, wszystkie operacje przybierają postać kodu nie do rozszyfrowania.

Taki szyfr może przybierać postać kryptografii symetrycznej lub asymetrycznej, lub haszowania. Dzięki nim Twoje dane są w pełni bezpieczne.

Jeśli interesuje Cię dodatkowe zabezpieczenie, wówczas możesz skorzystać DNS, czyli systemu rozpoznawania nazw. W systemie tym znajdują się tekstowe adresy URL przyporządkowane do prawidłowych adresów IP. Wówczas DNS działając w ramach VPN, blokuje działania cyberprzestępców przy pomocy dodatkowego szyfrowania. Wtedy wygoda polega na tym, że możesz wpisywać normalne adresy stron, np. www.komputronik.pl, a nie ciąg cyfr.

Co to jest VPN

Po co mi VPN?

Sieć prywatna VPN została stworzona po to, abyś chronić swoją prywatność w Internecie, ale i też dlatego, aby utrudnić ewentualne ataki hakerskie.

Jednak ich możliwości są o wiele większe niż tylko te dwie wymienione. Co jeszcze oferuje Ci VPN?

Przeczytaj również: Sieć TOR – co to jest? Jak działa anonimowe przeglądanie sieci?

Nikt nie będzie widział, co robisz w Internecie

Po podłączeniu się do sieci wszystkie rzeczy wysyłane w świat z Twojego komputera są szyfrowane. Nikt nie będzie widział, co robisz w Internecie. Dodatkowo Twój dostawca usług, nie będzie mógł ograniczać prędkości swoich usług. Jak widać, z podłączenia się do sieci VPN można zyskać naprawdę wiele korzyści.

Wejdziesz na strony internetowe zablokowane w Polsce

Twój adres IP nie jest widoczny dla nikogo – jest to szczególnie przydatne, kiedy chcesz dostać się do strony internetowej, która jest zablokowana w Polsce np. mieć dostęp do biblioteki amerykańskiego Netfliksa. Wówczas wybierając np. serwer VPN z USA, a strona, na którą wchodzisz, widzi, że zalogowałeś się z USA, a nie z Polski.

Blokowanie reklam

Możesz korzystać z sieci VPN blokujących złośliwe witryny, męczące reklamy i inne niepotrzebne elementy. Dzięki temu każdy film na Youtube może być obejrzany przez Ciebie bez reklam.

Co to jest VPN w telefonie

Na co zwrócić uwagę wybierając sieć VPN?

Wybierając najlepszą sieć VPN, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy:

 • jak szybką udostępnia transmisję danych;
 • czy połączenie z daną siecią jest bezpieczne – VPN nie powinien magazynować naszych danych;
 • jaką lokalizację i dostępność oferuje sieć – im więcej państw mamy do wyboru tym lepiej. Jednak należy zwrócić również uwagę na to, aby państwo, które wybierzemy, znajdowało się jak najbliżej naszej lokalizacji;
 • najlepszą sieć VPN możemy zastosować na wielu urządzeniach w tym samym momencie;
 • zawsze zwracaj uwagę na opinie użytkowników o danej sieci VPN. To tam znajduje się prawdziwa skarbnica wiedzy na temat tych systemów.

Jaki VPN wybrać? Ranking VPN

Sieci VPN dostępnych jest w Internecie wiele. Skoro zdecydowaliśmy się na to, aby korzystać z VPN, to najlepiej jest wybrać jedną z tych, które w ostatnim czasie są najbardziej polecane przez użytkowników. Poniżej przedstawiamy 3 najlepsze płatne sieci VPN:

ExpressVPN

ExpressVPN to najszybsza sieć VPN na rynku. Główną domeną tej sieci jest to, że zapewnia niezawodność, bezpieczeństwo, szybkość oraz zachowuje 100% zasady logów, dzięki czemu jesteśmy całkowicie anonimowi dla ewentualnych szpiegów. Sieć ta posiada serwery VPN w ponad 90 krajach.

IPVanish

IPVanish znany jest z wysokiej jakości idącej w parze z przystępną ceną. Jest to sieć wydajna i szybka, posiadająca ponad 40 tys. adresów IP. Tutaj również obowiązuje zasada braku logów.

Private Internet Access

Private Internet Access to jedna z sieci oferująca najwyższe bezpieczeństwo oraz ochronę prywatności. Umożliwia wysokie szyfrowanie i płynne streamowanie sieci.

ranking VPN

Darmowy VPN – czy to jest bezpieczne?

Większość użytkowników decydujących się na korzystanie z sieci VPN wybiera płatne rozwiązania. Jednak na rynku można znaleźć dostawców oferujących całkowicie darmowe sieci VPN, ale czy warto z nich korzystać? Z pewnością takie rozwiązanie będzie pociągało za sobą pewne ograniczenia.

Jaki zakres bezpieczeństwa ma darmowy VPN?

W pierwszej kolejności zawsze zwracaj uwagę na to, co dana firma mówi o zakresie bezpieczeństwa. Jeśli nie znajdziesz zbyt wielu informacji na temat tego pojęcia, lepiej zastanów się dwa razy, zanim się zdecydujesz na tę sieć.

Niezbyt szybkie i mniej możliwości lokalizacyjnych

Dodatkowo darmowe sieci VPN nie należą do zbyt szybkich. Minusem jest też to, że nie oferują zbyt dużych możliwości lokalizacyjnych.

Darmowy VPN a śledzenie użytkowników i wyświetlanie reklam

Niektóre nie kryją się z tym, że śledzą aktywność użytkowników i wyświetlają reklamy. Dlaczego? Ponieważ firmy oferujące takie sieci chcą generować dodatkowe dochody, a to może być bardzo irytujące dla użytkowników ich sieci.

Darmowy VPN najlepiej wykorzystywać wówczas, kiedy chcesz sprawdzić stronę internetową ograniczoną lokalizacyjnie lub w momencie, kiedy chcesz wysłać email, a do wyboru masz tylko publiczną sieć Wi-Fi.

Co to jest vpn

Czy korzystanie z VPN jest trudne?

Korzystanie z systemu VPN nie należy do najtrudniejszych zadań, choć osobom, które nigdy nie miały do czynienia z tego typu technologią może wydawać się to dużym wyzwaniem. Aby zacząć korzystać z sieci VPN, w pierwszej kolejności należy zdecydować się, jaki VPN wybrać. Obsługa tych sieci nie jest o wiele trudniejsza niż korzystanie z jakiejkolwiek aplikacji.

Każda z sieci, na którą być może się zdecydujesz, będzie miała swoje niepowtarzalne cechy, jednak koncepcja jest jedna – połączenie z serwerem VPN danego urządzenia i zalogowanie się za pomocą wymaganych przez dostawcę danych. Program VPN został zaprojektowane w taki sposób, aby można było z niego korzystać na wielu platformach, takich jak: system Windows, iOS, Android, przeglądarkach, routerach i innych urządzeniach.

Jak sprawdzić, czy VPN działa?

Każdy użytkownik korzystający z sieci VPN chce mieć pewność, że w ogóle ona działa. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby się o tym przekonać. Możesz skorzystać ze stron sprawdzających Twoją lokalizację i adres IP, takich jak: What’s My IP Adress i myip.com.

Jeśli adres IP wyświetlony na stronie sprawdzającej lokalizację i adres IP, jest taki sam jaki wybrałeś w systemie VPN, jest to dla Ciebie oznaka, że VPN działa.

Jak sprawdzić, czy VPN działa? Krok po kroku:

 • Wejdź na stronę whatismyipaddress.com ze swojego standardowego adresu IP.
 • Następnie włączy VPN i połącz się z danym serwerem.
 • Po odświeżeniu strony sprawdź, czy Twoje IP jest zmienione.
Router VPN

Czy warto kupić router z VPN?

Wybierając router VPN, chronisz każde urządzenie, które z niego korzysta.

To jednak nie wszystkie korzyści wynikające z tego rozwiązania. Dodatkowo:

 • Bardzo szybko zmienisz IP na każdym urządzeniu.
 • Możesz bezpiecznie i szybko ściągać torrenty.
 • Będziesz zabezpieczony przed ewentualną kradzieżą danych nie tylko w przestrzeni publicznej, ale i domowej.
 • Pozbędziesz się regionalnych blokad, które uniemożliwiają Ci np. dostęp do pełnej oferty Netflixa.
 • Nawet jeśli podczas pracy zmienisz urządzenie, na którym pracujesz, wciąż będziesz miał dostęp do nieprzerwanej ochrony.
nano google news

Dziś zakup sieci VPN może być jednym z najlepszych sposobów na zagwarantowanie sobie, jak i swoim najbliższym bezpieczeństwa i prywatności w sieci.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.