Co to jest VPN? Dlaczego warto z niego korzystać? Darmowe i płatne VPN

13.02.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Co to jest VPN? Dlaczego warto z niego korzystać? Darmowe i płatne VPN
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W dzisiejszych czasach właściwie każda osoba korzystająca z Internetu nie jest anonimowa, dlatego też powstały systemy VPN, których zadaniem jest zachowanie prywatności w sieci. Internetowy świat jest równie niebezpieczny, jak ten realny. Wiele osób zostało napadniętych przez cyberprzestępców blokujących komputery tylko po to, aby im zapłacić. Dane dużej ilości użytkowników wyciekają, a złośliwe oprogramowania typu malware wciąż atakują.

Dlatego też pojawił się VPN, dzięki któremu surfowanie po Internecie jest bezpieczniejsze i co najważniejsze anonimowe. Jednak czym jest VPN, jak działa i czy jego jest legalny? Poniżej znajdziesz wszystkie odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Spis treści:

Co to jest VPN?

Pełne rozwinięcie skrótu VPN brzmi Virtual Private Network, po polsku oznacza Wirtualną Sieć Prywatną.

Połączenie VPN gwarantuje, że Twój komputer pozostaje całkowicie anonimowy w sieci i nikt nie będzie w stanie go wyśledzić.

Jak działa VPN?

Komputer łączy się z serwerem VPN, zamiast z dostawcą Twoich usług internetowych. Wszystko dzieje się za pośrednictwem całkowicie bezpiecznego i zakodowanego połączenia. Gdy połączenie jest nawiązane, wówczas VPN może skontaktować się ze stroną, na którą chcesz wejść. Adresy, na które wchodzisz, są zapamiętywane przez adres IP serwera VPN, a nie serwera Twojego komputera. Mimo iż szczegóły Twoich wizyt będą śledzone, to jednak nikt nie będzie mógł połączyć się z Twoim komputerem.

Zobacz więcej zasad bezpiecznego korzystania z Internetu:
Bezpieczny internet na wakacjach. Jak korzystać z sieci podczas wyjazdów?

Dlaczego warto korzystać z szyfrowania?

Jeśli nie chcesz, aby adres IP Twojego komputera był wyśledzony przez niepożądane osoby, zawsze korzystaj z połączenia VPN. Dzięki temu nikt nie będzie w stanie sprawdzić, gdzie znajdujesz się Ty i Twój komputer. To, że dane połączenie jest szyfrowane, pozwala na ukrycie tego, co przesyłasz czy pobierasz.

Gdybyś nie korzystał z VPN, nie zachodziłoby szyfrowanie połączenia internetowego, więc każda operacja wychodząca z Twojego komputera byłaby jawna. W momencie, kiedy połączysz się z VPN, wszystkie operacje przybierają postać kodu nie do rozszyfrowania.

Taki szyfr może przybierać postać kryptografii symetrycznej lub asymetrycznej, lub haszowania. Dzięki nim Twoje dane są w pełni bezpieczne.

Jeśli interesuje Cię dodatkowe zabezpieczenie, wówczas możesz skorzystać DNS, czyli systemu rozpoznawania nazw. W systemie tym znajdują się tekstowe adresy URL przyporządkowane do prawidłowych adresów IP. Wówczas DNS działając w ramach VPN, blokuje działania cyberprzestępców przy pomocy dodatkowego szyfrowania. Wtedy wygoda polega na tym, że możesz wpisywać normalne adresy stron, np. www.komputronik.pl, a nie ciąg cyfr.

Co to jest VPN

Po co mi VPN?

Sieć prywatna VPN została stworzona po to, abyś chronić swoją prywatność w Internecie, ale i też dlatego, aby utrudnić ewentualne ataki hakerskie. Jednak ich możliwości są o wiele większe niż tylko te dwie wymienione. Co jeszcze oferuje Ci VPN?

Przeczytaj również: Sieć TOR – co to jest? Jak działa anonimowe przeglądanie sieci?

1. Nikt nie będzie widział, co robisz w Internecie

Po podłączeniu się do sieci wszystkie rzeczy wysyłane w świat z Twojego komputera są szyfrowane. Nikt nie będzie widział, co robisz w Internecie. Dodatkowo Twój dostawca usług, nie będzie mógł ograniczać prędkości swoich usług. Jak widać, z podłączenia się do sieci VPN można zyskać naprawdę wiele korzyści.

2. Wejdziesz na strony internetowe zablokowane w Polsce

Twój adres IP nie jest widoczny dla nikogo – jest to szczególnie przydatne, kiedy chcesz dostać się do strony internetowej, która jest zablokowana w Polsce np. mieć dostęp do biblioteki amerykańskiego Netfliksa. Wówczas wybierając np. serwer VPN z USA, a strona, na którą wchodzisz, widzi, że zalogowałeś się z USA, a nie z Polski.

3. Blokowanie reklam

Możesz korzystać z sieci VPN blokujących złośliwe witryny, męczące reklamy i inne niepotrzebne elementy. Dzięki temu każdy film na Youtube może być obejrzany przez Ciebie bez reklam.

Na co zwrócić uwagę wybierając sieć VPN?

Wybierając najlepszą sieć VPN, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy:

 • jak szybką udostępnia transmisję danych;
 • czy połączenie z daną siecią jest bezpieczne – VPN nie powinien magazynować naszych danych;
 • jaką lokalizację i dostępność oferuje sieć – im więcej państw mamy do wyboru tym lepiej. Jednak należy zwrócić również uwagę na to, aby państwo, które wybierzemy, znajdowało się jak najbliżej naszej lokalizacji;
 • najlepszą sieć VPN możemy zastosować na wielu urządzeniach w tym samym momencie;
 • zawsze zwracaj uwagę na opinie użytkowników o danej sieci VPN. To tam znajduje się prawdziwa skarbnica wiedzy na temat tych systemów.
ranking VPN

Czy korzystanie z VPN jest trudne?

Korzystanie z systemu VPN nie należy do najtrudniejszych zadań, choć osobom, które nigdy nie miały do czynienia z tego typu technologią może wydawać się to dużym wyzwaniem. Aby zacząć korzystać z sieci VPN, w pierwszej kolejności należy zdecydować się, jaki VPN wybrać. Obsługa tych sieci nie jest o wiele trudniejsza niż korzystanie z jakiejkolwiek aplikacji.

Każda z sieci, na którą być może się zdecydujesz, będzie miała swoje niepowtarzalne cechy, jednak koncepcja jest jedna – połączenie z serwerem VPN danego urządzenia i zalogowanie się za pomocą wymaganych przez dostawcę danych. Program VPN został zaprojektowane w taki sposób, aby można było z niego korzystać na wielu platformach, takich jak: system Windows, iOS, Android, przeglądarkach, routerach i innych urządzeniach.

Jak sprawdzić, czy VPN działa?

Każdy użytkownik korzystający z sieci VPN chce mieć pewność, że w ogóle ona działa. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby się o tym przekonać. Możesz skorzystać ze stron sprawdzających Twoją lokalizację i adres IP, takich jak: What’s My IP Adress i myip.com.

Jeśli adres IP wyświetlony na stronie sprawdzającej lokalizację i adres IP, jest taki sam jaki wybrałeś w systemie VPN, jest to dla Ciebie oznaka, że VPN działa.

Jak sprawdzić, czy VPN działa? Krok po kroku:

 • Wejdź na stronę whatismyipaddress.com ze swojego standardowego adresu IP.
 • Następnie włączy VPN i połącz się z danym serwerem.
 • Po odświeżeniu strony sprawdź, czy Twoje IP jest zmienione.
Co to jest vpn

Jaki VPN wybrać? Ranking VPN

Sieci VPN dostępnych jest w Internecie wiele. Skoro zdecydowaliśmy się na to, aby korzystać z VPN, to najlepiej jest wybrać jedną z tych, które w ostatnim czasie są najbardziej polecane przez użytkowników. Poniżej przedstawiamy 3 najlepsze płatne sieci VPN:

ExpressVPN

ExpressVPN to najszybsza sieć VPN na rynku. Główną domeną tej sieci jest to, że zapewnia niezawodność, bezpieczeństwo, szybkość oraz zachowuje 100% zasady logów, dzięki czemu jesteśmy całkowicie anonimowi dla ewentualnych szpiegów. Sieć ta posiada serwery VPN w ponad 90 krajach.

IPVanish

IPVanish znany jest z wysokiej jakości idącej w parze z przystępną ceną. Jest to sieć wydajna i szybka, posiadająca ponad 40 tys. adresów IP. Tutaj również obowiązuje zasada braku logów.

Private Internet Access

Private Internet Access to jedna z sieci oferująca najwyższe bezpieczeństwo oraz ochronę prywatności. Umożliwia wysokie szyfrowanie i płynne streamowanie sieci.

Darmowy VPN – czy to jest bezpieczne?

Większość użytkowników decydujących się na korzystanie z sieci VPN wybiera płatne rozwiązania. Jednak na rynku można znaleźć dostawców oferujących całkowicie darmowe sieci VPN, ale czy warto z nich korzystać? Z pewnością takie rozwiązanie będzie pociągało za sobą pewne ograniczenia.

Jaki zakres bezpieczeństwa ma darmowy VPN?

W pierwszej kolejności zawsze zwracaj uwagę na to, co dana firma mówi o zakresie bezpieczeństwa. Jeśli nie znajdziesz zbyt wielu informacji na temat tego pojęcia, lepiej zastanów się dwa razy, zanim się zdecydujesz na tę sieć.

Niezbyt szybkie i mniej możliwości lokalizacyjnych

Dodatkowo darmowe sieci VPN nie należą do zbyt szybkich. Minusem jest też to, że nie oferują zbyt dużych możliwości lokalizacyjnych.

Darmowy VPN a śledzenie użytkowników i wyświetlanie reklam

Niektóre nie kryją się z tym, że śledzą aktywność użytkowników i wyświetlają reklamy. Dlaczego? Ponieważ firmy oferujące takie sieci chcą generować dodatkowe dochody, a to może być bardzo irytujące dla użytkowników ich sieci.

Darmowy VPN najlepiej wykorzystywać wówczas, kiedy chcesz sprawdzić stronę internetową ograniczoną lokalizacyjnie lub w momencie, kiedy chcesz wysłać email, a do wyboru masz tylko publiczną sieć Wi-Fi.

Router VPN

Czy warto kupić router z VPN?

Wybierając router VPN, chronisz każde urządzenie, które z niego korzysta. To jednak nie wszystkie korzyści wynikające z tego rozwiązania. Dodatkowo:

 • Bardzo szybko zmienisz IP na każdym urządzeniu.
 • Możesz bezpiecznie i szybko ściągać torrenty.
 • Będziesz zabezpieczony przed ewentualną kradzieżą danych nie tylko w przestrzeni publicznej, ale i domowej.
 • Pozbędziesz się regionalnych blokad, które uniemożliwiają Ci np. dostęp do pełnej oferty Netflixa.
 • Nawet jeśli podczas pracy zmienisz urządzenie, na którym pracujesz, wciąż będziesz miał dostęp do nieprzerwanej ochrony.

Dziś zakup sieci VPN może być jednym z najlepszych sposobów na zagwarantowanie sobie, jak i swoim najbliższym bezpieczeństwa i prywatności w sieci.

Może Cię zainteresować:

Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.