Vkontakte – czy rosyjski Facebook jest bezpieczny? Wszystko o VK
VK, dawniej powszechnie znany jako VKontakte, to rosyjski portal społecznościowy, który istnieje już ponad 15 lat. Jego struktura do złudzenia przypomina tę z Facebooka. Tak, jak i w nim, na VK można wysyłać wiadomości, zamieszczać zdjęcia, filmy i posty, a także dołączać do grup społecznościowych i nawiązywać znajomości. Czym jednak dokładnie jest rosyjski Facebook, jaka jest jego historia i gdzie zdobył największą popularność? Sprawdźmy, co warto wiedzieć o VK i czy można z niego bezpiecznie korzystać.
- VK – co to jest?
- VK – portal pod kontrolą władz rosyjskich
- Czy VK jest bezpieczny?
- Inne ważne rosyjskie serwisy i media
VK – co to jest?
VK to rosyjski serwis społecznościowy, który został założony w 2006 roku przez Pawieła Durowa. Portal znajduje się w dziesiątce najpopularniejszych stron internetowych w Rosji, Kazachstanie, Mołdawii, Kirgistanie, Azerbejdżanie, Uzbekistanie, Armenii oraz na Białorusi. Strona jest popularna też w niektórych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym na Litwie, Łotwie, w Czechach czy Rumunii.
Początkowo portal powstał dla studentów oraz absolwentów wyższych uczelni, aktualnie używany jest przez ogół społeczeństwa. Jego głównym konkurentem jest serwis Odnoklassniki.ru (analogiczny do popularnego niegdyś u nas nk.pl). VK dostępne jest w kilkudziesięciu językach, w tym również po polsku.
VK a Facebook – jakie są różnice?
VKontakte jest bardzo podobne do Facebooka, jednak znacznie częściej używany w wymienionych wyżej krajach niż portal Zuckerberga. Użytkownicy serwisu, według badań przeprowadzonych przez niemiecki Uniwersytet Henricha Heine, uznają go za przyjemniejszy w odbiorze, łatwiejszy w użyciu i bardziej godny zaufania.
Główną różnicą tych dwóch portali jest publiczność. Facebook przeznaczony jest dla osób z zachodu, gdy VK stworzony został dla osób mówiących po rosyjsku i używany w Europie Wschodniej.
Co więcej, FB ma imponującą sieć komunikacji i wymiany wiadomości, gdy VKontakte z kolei zawiera mnóstwo filmów, seriali oraz muzyki. Do pewnego momentu można tam znaleźć właściwie wszystko, jednak obecnie przepisy są bardziej rygorystyczne i częściej blokują nielegalne treści, w tym też te objęte prawami autorskimi.
VK – portal pod kontrolą władz rosyjskich
Gdy portal stał się bardzo popularny w 2014 roku, jego założyciel – Pawieł Durow, został usunięty ze stanowiska dyrektora generalnego przez oligarchów z bliskiego otoczenia Władimira Putina – Aliszera Usmanowa oraz Igora Sieczina.
Jest on na pierwszym miejscu czarnej listy objętych sankcjami Zachodu Rosjan oraz rosyjskich firm, w związku z zajęciem Krymu przez Rosję w 2014 roku. Portal znajduje się pod kontrolą Kremla.
Pawieł Durow jest również twórcą popularnego komunikatora Telegram, który w pewnym okresie próbował zablokować rosyjski urząd komunikacji Roskomnadzor. Instytucja ta jest znana z cenzurowania treści, które nie są zgodne z oficjalnymi informacjami przekazanymi przez rosyjski rząd, co widać chociażby po obecnych działaniach w związku z konfliktem w Ukrainie. Z uwagi na zablokowanie w Rosji między innymi Facebooka, VKontakte może stać się sposobem na przekazywanie Rosjanom rzeczywistej sytuacji, jaka tam występuje.
Czy VK jest bezpieczny?
Vk.com uznawana jest za bezpieczną witrynę, co potwierdziły firmy zajmujące się bezpieczeństwem w sieci. Podobnie, jak w przypadku innych portali, istnieje tam szansa na to, by paść ofiarą oszustwa, jednak wszystko to zależy od osób, które z niego korzystają. Warto zatem zachowywać się rozsądnie i zadbać o ustawienie bezpiecznego hasła.
Warto na marginesie dodać, że w 2016 roku portal uświadczył poważnego naruszenia bezpieczeństwa i ujawnionych zostało ponad 171 milionów danych użytkowników, w tym adresy e-mail, hasła oraz poufne dane kontaktowe. Jednak, jak wiadomo, nie jest to jedyny serwis, który boryka się z tego typu problemami.
Inne ważne rosyjskie serwisy i media
Poza VK warto przyjrzeć się także innym, popularnym rosyjskim serwisom oraz mediom. Jednym z nich jest wspomniany już wcześniej odnoklassniki.ru, czyli OK. Początkowo służył do poszukiwania znajomych ze szkoły, jednak z czasem został przekształcony w portal społecznościowy. Administratorzy serwisu twierdzą, że korzysta z niego ponad 30 mln zarejestrowanych użytkowników.
Komunikatorem, z którego korzysta najwięcej osób w rosyjskojęzycznych krajach, jest Telegram. Użytkownicy mogą wysyłać przez niego wiadomości, zdjęcia, filmy, nagrania oraz różnego rodzaju pliki. Komunikator ma już ponad 500 milionów aktywnych użytkowników.
Warto wspomnieć również o rosyjskiej wyszukiwarce Yandex, która jest popularniejsza w Rosji niż Google. Za jej sukcesem w krajach rosyjskojęzycznych stoi fakt, że najlepiej przystosowała się ona do cyrylicy. Co ciekawe, Yandex musiał wycofać się z rynku ukraińskiego – został oskarżony o gromadzenie cennych danych oraz przekazywanie ich rosyjskim służbom bezpieczeństwa.
Z kolei najpopularniejszą telewizją informacyjną w Rosji jest RT, wcześniej Russia Today. Została założona przez rosyjski rząd i nadaje 24 godziny na dobę. Stacja wielokrotnie była oskarżana o działania propagandowe na rzecz Rosji oraz szerzenie dezinformacji. Od lutego 2022 jest zakazana na terenie Unii Europejskiej w związku z rozpoczęciem przez Rosję działań wojennych w Ukrainie.
Może Cię zainteresować: