Co to jest Ubuntu? Wersje i wymagania sprzętowe

02.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Co to jest Ubuntu? Wersje i wymagania sprzętowe
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Linux nie jest i pewnie nigdy nie będzie tak popularny jak Windows czy macOS. Mimo wszystko, może być dla nich alternatywą, która sprawdzi się zarówno w środowisku biurowym, jak i domowym. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj Ubuntu – wygodna, przejrzysta i naprawdę funkcjonalna dystrybucja systemu operacyjnego Linux. Czym dokładnie jest Ubuntu, co trzeba o nim wiedzieć?

Co to jest Ubuntu i czym różni się od Windows’a?

Ubuntu to dystrybucja systemu Linux, wyróżniająca się przede wszystkim otwartością, niezawodnością i przyjaznością dla początkującego użytkownika. Podobnie jak Windows, jest przestrzenią programową dla komputera, wewnątrz której uruchamiane są inne aplikacje.

Podstawową różnicą pomiędzy Ubuntu a Windows jest to, że ten pierwszy jest otwartoźródłowy i darmowy. Aby z niego korzystać nie trzeba wydawać żadnych pieniędzy. Jest też otwarty, więc można go używać właściwie bez większych ograniczeń.

W warstwie technicznej systemy różnią się jądrami: w przypadku Windows jest to hybrydowy kernel NT, a w Ubuntu – jądro Linux. Mają też inne środowiska graficzne i inne podejście do użytkownika: Windows stara się jak najwięcej robić za niego, a Linux ingerować jak najmniej.

Różnicę zauważyć można także w planie wydawniczym. Podczas gdy nowy Windows powstaje co kilka lat, każdego roku przygotowywane są dwie wersje Ubuntu (na wiosnę i na jesień). Faktem jest jednak, że różnice pomiędzy kolejnymi wydaniami są zdecydowanie mniejsze niż w przypadku systemu produkowanego przez Microsoft.

Zalety i wady

Pełna gotowość do działania zaraz po zakończeniu instalacji, przejrzysty interfejs zapewniający intuicyjną obsługę czy stosunkowo niskie wymagania sprzętowe to jedne z największych zalet systemu. Na ich liście na pewno powinny też znaleźć się takie cechy jak:

  • bezproblemowe aktualizacje
  • wysoki poziom bezpieczeństwa
  • stabilność
  • szybkość działania
Zalety i wady ubuntu

Co ważne, żadna z tych cech nie ulega pogorszeniu pomimo upływu czasu w trakcie użytkowania. Oczywiście numerem jeden dla wielu będzie fakt, że jest to rozwiązanie darmowe.

Nie ma róży bez kolców i tak też Ubuntu ma swoje wady. Są one takie same, jak w przypadku innych linuksowych dystrybucji. Głównym utrudnieniem jest katalog aplikacji mocno ograniczony względem tego, z czym mamy do czynienia w systemie Windows. Problemem jest przede wszystkim brak kompatybilności z niektórymi programami specjalistycznymi oraz grami.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że biblioteka mimo wszystko stale się powiększa, a dodatkowo istnieje narzędzie Wine, pozwalające na uruchamianie niektórych aplikacji teoretycznie niekompatybilnych z Linuksem.

Już teraz bez trudu skorzystasz z przeglądarki Firefox, z komunikatora Skype, z odtwarzacza VLC, z edytora GIMP czy z pakietu LibreOffice na Ubuntu.

Problemem może być jednak zgodność ze sprzętem. Niedostępne bywają sterowniki na przykład do drukarek – szczególnie tych mniej popularnych.

Inny interfejs graficzny może być odczytany zarówno jako zaleta, jak i wada. Użytkownicy przyzwyczajeni do Windowsa mogą mieć na początku problemy z „przestawieniem się”. Z drugiej strony użytkownicy, którzy z Ubuntu korzystają od dłuższego czasu, raczej wypowiadają się pozytywnie o intuicyjności obsługi. Na pewno jest to jedna z wygodniejszych dystrybucji linuksowych.

Jakie są wersje systemu?

Ubuntu Linux występuje w kilku różnych wersjach, różniących się zastosowaniem lub wykorzystywanym środowiskiem graficznym. Najpopularniejsze z nich to:

  • Desktop: standardowa wersja przeznaczona na komputery domowe i firmowe.
  • Server: mniejsza i lżejsza wersja przeznaczona do obsługi serwerów różnego rodzaju.
  • Xubuntu: lżejsza wersja, kierowana do posiadaczy słabszych komputerów. Opiera się na środowisku graficznym Xfce.
  • Lubuntu: kolejna lekka wersja, tym razem jednak opierająca się na LXQt (a wcześniej na LXDE).
  • Kubuntu: wersja mocno zbliżona do podstawowej, ale opierająca się na środowisku graficznym KDE Plasma. To dobrze wyglądający system do domu i biura.
  • MATE: także wersja bliska podstawowej, ale wykorzystująca interfejs MATE – dla miłośników „klasyki”.
  • Budgie: kolejna podobna wersja, opierająca się jednak na środowisku Budgie, cechującym się prostotą i elegancją.
  • Studio: wersja kierowana do osób zajmujących się obróbką materiałów multimedialnych, z pakietem oprogramowania tego typu.
  • Kylin: wyjątkowa wersja, która powstała z myślą o użytkownikach z Chin.
Ubuntu deskopt

Wymagania sprzętowe

W przypadku Ubuntu wymagania są jednym z największych atutów. Naprawdę nie potrzebujesz superwydajnego komputera, aby zainstalować na nim tego Linuksa. Oficjalne wymagania sprzętowe prezentują się następująco:

  • 2-rdzeniowy procesor o taktowaniu 2 GHz lub wyższym
  • 4 GB pamięci RAM
  • co najmniej 25 GB miejsca na dysku (na sam system potrzeba 8,6 GB)
  • napęd CD/DVD lub port USB
  • wyświetlacz o rozdzielczości nie mniejszej niż 1024×768 pikseli
  • (zalecane jest też) połączenie internetowe

W przypadku, gdy twój komputer nie spełnia podanych wyżej wymagań, możesz zdecydować się na instalację którejś z „lżejszych” dystrybucji Ubuntu. Na odrobinę gorszym sprzęcie zadziała Xubuntu (potrzebujący 2-rdzeniowego procesora o taktowaniu 1,5GHz oraz 2GB pamięci RAM), a na jeszcze wolniejszych komputerach najlepszą opcją będzie Lubuntu w wersji starszej niż 20.04 (wymagający zaledwie 1GB pamięci RAM).

Instalacja Ubuntu – jak to zrobić?
Jak zainstalować Ubuntu?
Jak zainstalować Ubuntu/Linux? Poradnik krok po kroku

Ubuntu 2021.04 – co oferuje najnowsza wersja?

Aktualnie najnowsza wersja to Ubuntu 21.04 „Hirsute Hippo”. Opiera się na jądrze Linux 5.11 i wykorzystuje środowisko graficzne GNOME w wersji 3.38.5 z charakterystycznym motywem Yaru GTK. Wśród najważniejszych nowości znajdują się: obsługa najnowszych standardów łączności (Wi-Fi 6E i USB4) oraz pełna kompatybilność z nowymi procesorami i kartami graficznymi.

Wsparcie techniczne w przypadku Ubuntu 21.04 będzie oferowane do stycznia 2022 roku. Dla osób zainteresowanych czymś „na dłużej” powstał Ubuntu 20.04 „Focal Fossa”, który będzie wspierany do 2025 roku. Opiera się na jądrze Linux 5.4, a jego najważniejszą cechą jest stabilność.

Drugie wydanie przewidziane na rok 2021 to Ubuntu 21.10 „Impish Indri”. Największą nowością będzie tu środowisko graficzne GNOME 4.0 z horyzontalnym panelem roboczym, którego zadaniem jest zwiększenie efektywności pracy. Przyniesie także odświeżone aplikacje systemowe, obsługę kolejnych gestów i inne nowinki.

Co to znaczy Ubuntu?

Ubuntu jest słowem używanym przez południowoafrykańskie ludy Zulu i Xhosa jako określenia, które można przetłumaczyć „człowieczeństwo wobec innych” czy też „jestem, ponieważ jesteśmy”. To system etyczny, w którym zakłada się, że cała ludzkość jest ze sobą połączona, dlatego też relacje międzyludzkie i wzajemna pomoc stanowią istotę człowieczeństwa. Ubuntu to nie tylko nazwa, ale i hasło przyświecające rozwojowi tej linuksowej dystrybucji – jest wszak otwartym, kompletnym, intuicyjnym, stabilnym i nowoczesnym systemem dostępnym dla każdego za darmo.

Może Cię zainteresować:

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.