Co to jest X (dawny Twitter)? Czy warto mieć profil na X?

23.01.2024 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Co to jest X (dawny Twitter)? Czy warto mieć profil na X?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Twitter to portal społecznościowy, który jest jednym z najpopularniejszych serwisów związanych z social media. Szybkość krążenia informacji sprawia, że dla wielu jest to pierwsze źródło informacji. W roku 2022 Elon Musk wykupił platformę Twitter, wprowadził kilka zmian, w tym nową nazwę – X, jednak nadal jest ona dostępna pod starym adresem i większość użytkowników nazywa serwis Twitterem. W poniższym tekście wyjaśniamy, co to jest Twitter, jak się zmienił i czy warto z niego korzystać?

Spis treści:

Co to jest X (kiedyś Twitter)?

X (Twitter) to serwis social media, który wyróżnia się długością wpisów, wynoszącą 280 znaków (tzw. tweet). Dzięki temu ograniczeniu wiadomości tam publikowane są zwięzłe, dynamiczne, a przez to też potrafią generować wiele emocji, jak i w błyskawicznym tempie rozchodzić się po całym świecie.

Co wyróżnia X? Możliwość dopasowania tzw. osi czasu pod swoje zainteresowania – serwis będzie wyświetlał nam treści tylko z profili, które obserwujemy. Jeśli pasjonuje nas sport, np. piłka nożna – nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby widzieć tylko taką zawartość.

Oprócz tego warto podkreślić szybkość, z jaką pojawiają się najnowsze wieści ze świata. Z X użytkownicy korzystają głównie ze smartfonów, a dynamiczny charakter portalu z ledwie 280 znakami sprawia, że to właśnie tam jako pierwsze trafiają wiadomości z ostatniej chwili.

Na X znajdziemy zarówno polityków, aktorów, celebrytów, sportowców, dziennikarzy, jak i zwykłych użytkowników. Z racji spontanicznego charakteru portalu, X to idealne miejsce by połączyć się z ulubionymi osobami publicznymi i markami, a także by publikować i czerpać najnowsze informacje na konkretne tematy.

X czy Twitter? Najważniejsze zmiany po przejęciu Twittera przez Elona Muska

Począwszy od 23 lipca 2023, Twitter zmienił nazwę na X. Przy okazji zastąpiono logo z niebieskim ptakiem białą literą X na czarnym tle. Pomimo rebrandingu, platforma ta nadal potocznie jest nazywana Twitterem i można na nią wejść za pośrednictwem witryny twitter.com.

Twitter: jakie zmiany wprowadził Elon Musk?

Od momentu, gdy Elon Musk przejął Twittera, szef Tesli i SpaceX wprowadził szereg zmian. Oto najważniejsze z nich:

 • zastąpienie systemu weryfikacji płatnym niebieskim „ptaszkiem” poprzez zakupienie abonamentu Premium lub Premium+
 • Twitter/X od teraz pokazuje liczbę wyświetleń wpisów
 • możliwość edycji postów (trzeba posiadać abonament Basic, Premium lub Premium+)
 • opcja publikowania dłuższych tekstów do 25 000 znaków
 • monetyzacja treści – szczególnie poczytni twórcy mogą liczyć na miesięczne wypłaty powiązane z systemem reklam

Docelowo Twitter/X ma być uniwersalną platformą łączącą elementy bankowości, systemu transakcji, handlu internetowego oraz treści audio i wideo. Można więc rzec, że Elon Musk ma w planach stworzenie ekosystemu.

Czy serwis X jest darmowy?

Tak, Twitter jest darmowy. Odkąd portal przejął Elon Musk, zaszły jednak pewne zmiany w tym temacie i przez jakiś czas oferowany był abonament Twitter Blue.

Co to jest Twitter Blue? W skrócie – to usługa dla użytkowników portalu, którzy mogli sobie zafundować status „zweryfikowany” i kilka innych korzyści w zamian za stałą miesięczną opłatę.

Twitter Blue został jednak wycofany, a gdy Musk przemianował Twittera na X, znany biznesmen wprowadził trzy typy abonamentów: Basic, Premium oraz Premium+. Poniżej wyjaśniamy funkcjonalność danego typu subskrypcji.

 • X Basic – umożliwia edycję wpisów, dłuższe wypowiedzi (do 25 000 znaków), publikowanie obszerniejszych filmików (do 3 godzin), priorytet w wyświetlaniu twoich odpowiedzi pod postami, formatowanie tekstu, foldery na zakładki.
 • X Premium – zawiera funkcje X Basic, z dodatkiem „ptaszka”, mniejszą liczbę reklam oraz możliwość monetyzacji swoich treści, a także jeszcze większy priorytet w wyświetlaniu twoich wpisów pod postami innych.
 • X Premium+ – oferuje wszystko, co w 2 poprzednich abonamentach, z dodatkiem całkowitego braku reklam, najwyższym priorytetem wyświetlanych odpowiedzi i dostępem do Grok, konwersacyjnego modelu sztucznej inteligencji.
serwis społecznościowy X - dawny Twitter

Użytkownicy, którzy wykupili abonament Premium lub Premium+ otrzymają niebieski „ptaszek” weryfikacyjny, możliwość zarabiania na swoich wpisach (po osiągnięciu konkretnego progu wyświetleń – 5 mln przez 3 ostatnie miesiące). Ponadto użytkownicy z kontami Premium / Premium+ mogą oferować możliwość wykupienia subskrypcji, formy finansowego wsparcia od zaangażowanych użytkowników – w zamian za ekskluzywne treści.

Ile kosztuje Twitter Blue, znany teraz jako X Basic, X Premium i X Premium+? W zależności od typu subskrypcji zapłacimy:

 • 13,50 zł / miesiąc za X Basic
 • 36 zł / miesiąc za X Premum
 • 72 zł / miesiąc za X Premium+

Co znajdziesz na X?

 • X to miejsce, w którym znajdują się przede wszystkim politycy i biznesmeni.
 • Netflix publikuje tam najnowsze nowinki o produkcjach, które pojawiły się na platformie.
 • Celebryci komentują bieżące wydarzenia.
 • Sportowcy, artyści i specjaliści z różnych dziedzin też zabierają głos.

Ale to tylko część społeczności, bo nie tylko dziennikarze i politycy tweetują. Na Twitterze może się udzielać każdy i nawet przeciętny użytkownik znajdzie obszar, w którym chciałby pozostać aktywny. Wśród najpopularniejszych użytkowników na X znajdziesz sportowców, piosenkarzy i celebrytów.

Twitter ma to do siebie, że nie jest typowym “czasopożeraczem” – ot, wchodzisz od czasu do czasu, może też coś napiszesz, ale przeczytanie tak krótkich wiadomości nie trwa długo.

Dla mnie Twitter to znacznie lepsze miejsce niż wiele innych serwisów społecznościowych.

co to jest twitter

Jak pisać na X? Jak tworzyć tweety?

Twitter w wersji mobile jest równie przystępny jak na przeglądarce, a samo tweetowanie to prosta sprawa. Nie zapomnijcie tylko o limicie znaków i postarajcie się streszczać.

Warto podkreślić, że obecnie Twitter/X nie używa już terminu „tweet” i „tweetnij” – zamiast tego mamy „wpis” i „opublikuj wpis”.

Tweetowanie w aplikacji

W aplikacji wystarczy kliknąć w ikonkę piórka, która wyświetla się w prawym dolnym rogu ekranu.

Tweetowanie z poziomu przeglądarki

Będąc zalogowanym w przeglądarce po lewej stronie widać panel. Klikamy w przycisk “opublikuj wpis” i wyświetla się pole do wpisania wiadomości.

Co to jest tweetowanie, retweet, mention? Słowniczek najważniejszych pojęć

X (Twitter) tworzy określona społeczność, która posługuje się określonym językiem. Część zwrotów może być dla niektórych niezrozumiała, dlatego postaramy się przybliżyć podstawowe pojęcia.

 • Tweetowanie – mówiąc możliwie jak najprościej to po prostu wysyłanie wiadomości, a słowo tweet oznacza wiadomość.
 • Retweet – to podawanie dalej czyjejś wiadomości, udostępnianie jej.
 • Mention – jeśli piszemy wiadomość związaną w jakiś sposób z konkretną osobą, możemy o niej wspomnieć i tym właśnie jest mention. Trzeba pamiętać, aby przed nickiem wpisać “@”.
 • Hashtag – hashtagi znane są nie tylko na Twitterze. Dzięki nim można dotrzeć do szerszej grupy osób, które są powiązane ze słowem zamieszczonym w hashtagu.

Czy można przeglądać X bez logowania?

Twitter bez rejestracji daje możliwość przeglądania postów i zdjęć, ale tylko jeśli prowadzi do nich link. Wchodząc na stronę główną w przeglądarce albo z poziomu aplikacji pojawi się ekran logowania i rejestracji. Bez konta swobodnie nie przejrzymy zawartości serwisu.

mobile twitter

Jak założyć konto na X?

Jeśli jeszcze nie masz profilu albo chciałbyś wiedzieć, jak założyć drugie konto na X, podpowiadamy, że rejestracja jest szybka i łatwa.

 • Wystarczy kliknąć w “utwórz nowe konto”, podać imię, numer telefonu lub email i datę urodzenia.
 • Na skrzynkę pocztową albo w wiadomości SMS dotrze do Was kod, którym zweryfikujecie konto.
 • Teraz wystarczy ustawić hasło – i gotowe!
Co zamiast Facebooka? Popularne social media
Alternatywa dla Facebooka. Najlepsze serwisy społecznościowe

Mogą Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.