Search icon

Co to jest Twitter? Czy warto być na Twitterze?

07.10.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Co to jest Twitter? Czy warto być na Twitterze?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Social Media to drugi świat, w którym niektórzy ludzie przebywają częściej niż w życiu realnym. Praktycznie każdy z nas ma konto na jednym z wielu portali społecznościowych, nawet jeśli aktywnie z niego nie korzysta. Profile na Twitterze mają osoby medialne, małe i duże marki, znane osobistości i przeciętni użytkownicy. Twitter mocno wyróżnia się na tle Facebooka, Instagrama czy TikToka trochę ze względu na treści i trochę ze względu na ludzi aktywnie udzielających się w serwisie. Co to jest Twitter i kiedy warto z niego korzystać?

Spis treści:

Co to jest Twitter?

Można powiedzieć, że Twitter to najlepsze miejsce, by być na bieżąco z wydarzeniami i informacjami z całego świata.

Jeśli chcesz wiedzieć, co się dzieje w polityce – zajrzyj na Twittera. Szukasz informacji o premierze filmu? Zajrzyj na Twittera. Chcesz wiedzieć, co dzieje się na rynku wydawniczym? Pewnie już wiesz, gdzie zajrzeć.

Co wyróżnia Twitter?

Twitter jest serwisem społecznościowym, który stale się rozwija i ma aspiracje, by konkurować z takim gigantem jak Facebook. Trzeba przyznać, że jest na dobrej drodze – po ostatniej poważnej awarii Facebooka, Instagrama i WhatsAppa popularność Twittera znacznie wzrosła.

Cechą wyróżniającą Twittera na tle innych serwisów jest długość wpisów.

Twitter pozwala wysyłać wiadomości nie dłuższe niż 280 znaków (kiedyś limit wynosił zaledwie 140 znaków).

Co ciekawe, dla wielu użytkowników to wystarczająca ilość, by przekazać informacje.

twitter aplikacja

Czy Twitter jest darmowy?

Jeszcze do niedawna Twitter był w pełni darmowy, jednak ostatnie doniesienia wskazują, że pojawił się Twitter Blue, który daje subskrybentom dostęp do dodatkowych opcji.

Podstawowa wersja serwisu jest w pełni darmowa i może korzystać z niej każdy.*

*Albo raczej prawie każdy, bo warto powiedzieć też od ilu lat jest Twitter. Minimalny wiek użytkownika Twittera to 13 lat.

Co znajdziesz na Twitterze?

 • Twitter to miejsce, w którym znajdują się przede wszystkim politycy i biznesmeni.
 • Netflix publikuje tam najnowsze nowinki o produkcjach, które pojawiły się na platformie.
 • Celebryci komentują bieżące wydarzenia.
 • Sportowcy, artyści i specjaliści z różnych dziedzin też zabierają głos.

Ale to tylko część społeczności, bo nie tylko dziennikarze i politycy tweetują. Na Twitterze może się udzielać każdy i nawet przeciętny użytkownik znajdzie obszar, w którym chciałby pozostać aktywny.

Skoro Mateusz Morawiecki ma konto na Twitterze, Ty też musisz je mieć!

co to jest twitter

To oczywiście żart, bo jednak wielu ludzi radzi sobie w życiu bez dostępu do serwisu. Mimo wszystko, jeśli uznasz, że aplikacja Twittera zaoferuje Ci informacje, których szukasz, warto mieć tam swoje konto. Obserwując interesujące Cię profile raczej nie trafisz na mało wartościowe informacje.

Twitter ma to do siebie, że nie jest typowym “czasopożeraczem” – ot, wchodzisz od czasu do czasu, może też coś napiszesz, ale przeczytanie tak krótkich wiadomości nie trwa długo.

Dla mnie Twitter to znacznie lepsze miejsce niż wiele innych serwisów społecznościowych.

co to jest twitter

Jak pisać na Twitterze? Jak tworzyć tweety?

Twitter w wersji mobile jest równie przystępny jak na przeglądarce, a samo tweetowanie to prosta sprawa. Nie zapomnijcie tylko o limicie znaków i postarajcie się streszczać.

Tweetowanie w aplikacji

W aplikacji wystarczy kliknąć w ikonkę piórka, która wyświetla się w prawym dolnym rogu ekranu.

Tweetowanie z poziomu przeglądarki

Będąc zalogowanym w przeglądarce po lewej stronie widać panel. Klikamy w przycisk “tweetnij” i wyświetla się pole do wpisania wiadomości.

Co to jest tweetowanie, retweet, mention? Słowniczek najważniejszych pojęć

Twittera tworzy określona społeczność, która posługuje się określonym językiem. Część zwrotów może być dla niektórych niezrozumiała, dlatego postaramy się przybliżyć podstawowe pojęcia.

 • Tweetowanie – mówiąc możliwie jak najprościej to po prostu wysyłanie wiadomości, a słowo tweet oznacza wiadomość.
 • Retweet – to podawanie dalej czyjejś wiadomości, udostępnianie jej.
 • Mention – jeśli piszemy wiadomość związaną w jakiś sposób z konkretną osobą, możemy o niej wspomnieć i tym właśnie jest mention. Trzeba pamiętać, aby przed nickiem wpisać “@”.
 • Hashtag – hashtagi znane są nie tylko na Twitterze. Dzięki nim można dotrzeć do szerszej grupy osób, które są powiązane ze słowem zamieszczonym w hashtagu.

Czy można przeglądać Twittera bez logowania?

Twitter bez rejestracji daje możliwość przeglądania postów i zdjęć, ale tylko jeśli prowadzi do nich link. Wchodząc na stronę główną w przeglądarce albo z poziomu aplikacji pojawi się ekran logowania i rejestracji. Bez konta swobodnie nie przejrzymy zawartości serwisu.

mobile twitter

Jak założyć konto na Twitterze?

Jeśli jeszcze nie masz profilu albo chciałbyś wiedzieć, jak założyć drugie konto na Twitterze, podpowiadamy, że rejestracja jest szybka i łatwa.

 • Wystarczy kliknąć w “utwórz nowe konto”, podać imię, numer telefonu lub email i datę urodzenia.
 • Na skrzynkę pocztową albo w wiadomości SMS dotrze do Was kod, którym zweryfikujecie konto.
 • Teraz wystarczy ustawić hasło – i gotowe!
Co zamiast Facebooka? Popularne social media
Alternatywa dla Facebooka. Najlepsze serwisy społecznościowe
nano google news

Mogą Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.