Co to jest TikTok? Aplikacja, która przebije Instagram i Facebooka?

27.08.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Co to jest TikTok? Aplikacja, która przebije Instagram i Facebooka?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Filmy i krótkie ujęcia, tak najłatwiej scharakteryzować twórczość, jaką można znaleźć na TikToku – serwisie społecznościowym, który od jakiegoś czasu stale przyciąga nowe osoby. Ze względu na ogromną ilość użytkowników, filmy, które można znaleźć w aplikacji, są o różnej tematyce. Od zabawnych ujęć, poprzez pranki, taniec i śpiew, aż do poważnych i wartościowych treści. Czy TikTok ma zadatki, aby wyprzedzić swoich największych konkurentów – Instagrama i Facebooka?

Spis treści:

Co to jest TikTok?

TikTok to aplikacja dostępna do pobrania na telefon. Mogą z niej skorzystać zarówno użytkownicy systemu Android, jak i iOS. Serwis ma także swoją wersję komputerową.

TikTok pozwala stworzyć krótkie filmy, które z założenia mają być zbliżone do teledysków muzycznych, jednak dzisiaj użytkownicy zaczęli wybiegać poza przyjęte standardy i tworzyć także inne treści.

Aplikacja powstała w 2016 roku, a jej twórcą jest chińska firma ByteDance. W 2020 roku aplikacja TikTok była najczęściej pobieraną aplikacją na świecie.

TikTok aplikacja
Źródło: Google Play

Jak działa TikTok?

Zabawa na TikToku polega na nakręceniu krótkich, 15 sekundowych lub jednominutowych, filmów.

Na początku swojej działalności TikTok skupiał się na tańcu i muzyce. Użytkownicy wybierali określony utwór i tworzyli do niego własną choreografię. Muzyka do dziś pozostała rdzeniem serwisu, jednak z czasem zaczęły pojawiać się filmy niezwiązane z tańcem.

Czytaj również: Instagram upodabnia się do TikToka i wprowadza rolki (Reels).

TikTok to także miejsce, w którym użytkownicy chętnie ze sobą rywalizują w wyzwaniach (z ang. challenge). Ich celem jest wykonanie mniej lub bardziej skomplikowanego zadania, które uwiecznia się na filmie.

W aplikacji można znaleźć ogrom efektów i nakładek, które pozwalają uczynić każdy klip znacznie bardziej atrakcyjnym. Najczęściej obserwowani użytkownicy są w stanie z 15 sekundowego filmu stworzyć małe dzieło sztuki, które staje się źródłem inspiracji dla początkujących TikTokerów.

Z naszymi poradami bez problemu stworzysz swój pierwszy film:
Jak zacząć nagrywać na TikToku? Poradnik dla początkujących TikTokerów
co to jest tiktok

Czy TikTok przebije Instagrama i Facebooka?

TikTok jako aplikacja ma bardzo duży potencjał na doścignięcie swoich największych rywali. To aktualnie jedna z najpopularniejszych aplikacji na świecie.

Szacuje się, że 1 na 5 osób w wieku 16-65 lat korzysta z TikToka.

W lutym 2021 roku aplikacja odnotowała 56 milionów pobrań ze sklepów Androida i iOS. Jeśli nie brać pod uwagę aplikacji związanych z grami mobilnymi, jest to najlepszy rezultat na świecie.

Przeczytaj również Alternatywy dla Facebook – najlepsze serwisy społecznościowe

Z TikToka korzystają nie tylko amatorzy. Celebryci także mają swoje profile w aplikacji, gdzie aktywnie kreują własny wizerunek lub markę. TikTok z pewnością ma zadatki, aby stać się największym serwisem społecznościowym na świecie. Czy tak się stanie? Najbliższe kilka lat najprawdopodobniej okaże się decydujące.

Na TikToku każdy znajdzie coś dla siebie. Warte uwagi profile zebraliśmy w rankingu popularnych TikTokerów:
Popularne profile na TikToku
Ranking najpopularniejszych TikTokerów w Polsce i na świecie

Kiedy warto mieć TikToka? Dla kogo jest TikTok?

TikTok to miejsce, które pozwala wyrazić siebie, a najlepiej obrazują to najpopularniejsze profile w aplikacji. Jeśli masz ciekawy pomysł, którym chciałbyś się podzielić ze światem, TikTok ci na to pozwoli. Nie musisz być twórcą, aby korzystać z serwisu. Możesz pozostać obserwatorem który z uwagą śledzi interesujące Cię treści. Podsumujmy, dla kogo jest TikTok.

TikTok to miejsce dla:

  • amatorów, którzy chcą się wybić.
  • rozpoznawalnych twórców, którzy chcą kreować swój wizerunek w sieci.
  • wszystkich, którzy chcą dzielić się swoją pasją i zainteresowaniami.
  • celebrytów i znanych osobistości.
  • każdego, kto chce obserwować twórczość innych.
  • wszystkich, którzy widzą w tym źródło dochodu.

Nie masz jeszcze TikToka? Pora nadrobić zaległości, zainstalować aplikację i zacząć kręcić własne filmy!

Może Cię zainteresować:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.