Technologia Blockchain – czym jest i jak działa?
Zastanawiasz się, czym jest Blockchain, jednak wszystkie definicje są zbyt skomplikowane? W uproszczonym tłumaczeniu to rozproszona baza danych, która przechowuje informacje w formie cyfrowej. Odgrywa ona sporą rolę w transakcjach płatniczych i jeszcze większą w kryptowalutach. Dowiedz się, jak działa Blockchain, gdzie się go używa i jaka jest jego historia.
- Blockchain – co to jest?
- Jak prosto wytłumaczyć technologię blockchain?
- Blockchain a Bitcoin – różnice
- Zastosowania Blockchain w praktyce
- Przyszłość technologii Blockchain
Blockchain – co to jest?
Jeśli czytasz ten artykuł, to z pewnością musi Cię ciekawić, czym jest technologia Blockchain. Żeby bardziej zagłębić się w to zagadnienie, musielibyśmy stworzyć oddzielny cykl tekstów. W tym poznasz podstawy jego działania.
Historia Blockchaina
Po raz pierwszy technologia bardzo zbliżona do tego, czym jest Blockchain, została opracowana w 1991 roku. System używał ciągów bloków zabezpieczonych kryptograficznie do przechowywania dokumentów. Zaledwie rok później stworzono tzw. drzewo skrótów, które umożliwia zebranie kilku informacji w jednym bloku. Już wtedy wizja tej technologii była obiecująca, ponieważ pozwalała na zachowanie pełnej anonimowości. Niestety do udziału w projekcie nie udało się namówić banków i giełdy, przez co upadł, a w 2004 roku wygasł patent.
Dopiero w 2008 roku Blockchain po raz kolejny wrócił do łask, kiedy to programista lub grupa programistów pod pseudonimem Satoshi Nakamoto stworzyła koncepcję wręcz identyczną, jak ta sprzed wielu lat.
Jedyną różnicą było wplecenie w nią kryptowaluty. Niedługo po oskarżeniach o plagiat Nakamoto postanowił udostępnić kod źródłowy Blockchaina w Internecie. Nie trzeba było długo czekać, ponieważ już w styczniu 2009 roku pojawiła się najpopularniejsza i aktualnie najdroższa kryptowaluta o nazwie Bitcoin.
Czym jest łańcuch bloków?
Blockchain, po polsku łańcuch bloków, jest zdecentralizowaną, rozproszoną bazą danych, która rejestruje, przechowuje i przesyła informacje o transakcjach dokonanych w Internecie. Nazwa wzięła się od tego, że informacje uporządkowane są w ciągu bloków danych, które występują jeden po drugim. Każdy z nich zawiera pewną ilość informacji transakcyjnych, a po jego zapełnieniu tworzy się kolejny blok, potem kolejny i kolejny, kreując wirtualny łańcuch.

Blockchainy są wykorzystywane głównie do przesyłania danych z obrotów pieniężnych i wymiany walut. Dużą rolę odgrywają także w systemach kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Ethereum.
Różnice pomiędzy technologią Blockchain a bazą danych
Wiele osób zastanawia się, czym różni się baza danych od Blockchain, skoro tak naprawdę pełnią tę samą funkcję. Baza danych jest miejscem przechowywania określonych rzeczy. Sklepy internetowe monitorują w ten sposób stany magazynowe, złożone zamówienia czy sprawdzają ilości klientów. Nawet Twój pracodawca ją posiada w formie jakiegoś arkusza z informacjami na Twój temat.
System Blockchain jest zbiorem raportów, opierającym się na DLT (Distributed Ledger Technology), co w wolnym tłumaczeniu oznacza technologię rozproszonych rejestrów. Zbiera informację o wszystkich działaniach, jednak ingerencja w niego jest niemożliwa, ponieważ żaden administrator nie jest do niego przypisany. Nawet nie istnieje żadne prawo, które pozwalałoby zdobyć informację, które znajdują się wewnątrz bloków. Aktualnie jest to najbezpieczniejsza forma przechowywania informacji i są one trudne, a wręcz niemożliwe do wykradnięcia.
Jak prosto wytłumaczyć technologię Blockchain?
Jeśli ktoś nie zagłębiał się w temat płatności cyfrowych, zabezpieczania i przechowywania danych w Internecie, ciężko mu będzie wytłumaczyć, na czym polega technologia Blockchain. Jednak istnieje jedno proste, obrazujące wyjaśnienie.
To system, który jest cyfrową wersją księgi rachunkowej i odpowiada za rejestrowanie listy transakcji dokonywanych w sieci.
Nie ma tu jednak żadnego komputera centralnego i systemów weryfikujących, ponieważ wszystko opiera się o zasadę peer-to-peer (osoba do osoby) bez potrzeby angażowania pośredników.
O tym, jak działa Blockchain, powstało wiele artykułów naukowych i we wszystkich możemy przeczytać, że jest to swoisty łańcuch przeplatany blokami. Każdy z nich składa się z danych transakcyjnych, znaków czasowych i kryptograficznego haszu. Architektura ta jest niezmienna i jakakolwiek próba modyfikacji, doprowadziłaby do rozpadu łańcucha. Jednak stosowne zabezpieczenia skutecznie temu zapobiegają.
Blockchain a Bitcoin – różnice
Blockchain jest często mylony z Bitcoinem, jednak jak już wiecie, z początku tego artykułu, ten pierwszy został wymyślony w zupełnie innym czasie. Powszechnie przyjęło się, że jeśli mówimy o Blockchainie, to jako synonimu używamy Bitcoina. Jest to tak samo błędne, jak nazywanie statku pasażerskiego okrętem – co prawda ma on kilka wspólnych cech, jednak służy do czegoś zupełnie innego. Jeśli chcesz zagłębić się w świecie kryptowalut, koniecznie musisz poznać różnice pomiędzy tymi terminami.
Bitcoin jest pierwszą i jedną z najpopularniejszych kryptowalut dostępnych na rynku. To forma cyfrowego pieniądza, który może być wykorzystywany jako środek płatniczy. Blockchain służy do zapisu wszystkich transakcji wykonanych przy pomocy Bitcoin w kolejności chronologicznej. Następnie łańcuch bloków jest współdzielony pomiędzy wszystkich użytkowników, którzy mogą odczytać własne informacje poprzez deszyfracje za pomocą haszy. Warto zaznaczyć, że Blockchaina używa wiele mniej znanych kryptowalut, które niekoniecznie służą do płatności. Istnieją też takie, które posiadają sieci stworzone od podstaw.
Zastosowania Blockchain w praktyce?
Świat obfituje w Blockchainy i choć prawdą jest, że przez długi okres czasu jedynie system ten wykorzystywał Bitcoin, to coraz częściej widać wykorzystywanie jego potencjału w innych dziedzinach. Aktualnie łańcuchy bloków stosowane są w sektorze publicznym i prywatnym.
Przykładowe zastosowania Blockchainów:
- Kryptowaluty – kupno, handel i transakcje kryptowalutami.
- Bankowość – wymiana walut, transakcje międzynarodowe, co jest znacznie szybsze niż wysyłanie pieniędzy przez bank i instytucje finansowe. Ponadto zlecenia mogą być weryfikowane poza standardowymi godzinami pracy.
- Głosowania – zastosowanie Blockchainów zapobiega oszustwom podczas głosowania. Niweluje także potrzebę ręcznego zbierania i weryfikowania papierowych kart z głosami.
- Dostawy – paczki przesyłane przez firmy transportowe wędrują po całym świecie, generując potężne ilości danych. Stosując tradycyjne metody przechowywania, ciężko jest wyśledzić źródło problemów, np. w którym momencie dana rzecz została zniszczona. Zastosowanie Blockchainu pozwala monitorować produkt od momentu produkcji, przez transport, aż po dotarcie do konsumenta.
- Weryfikacja tożsamości – zniwelowana szansa na podrobienie podpisów elektronicznych i łatwiejsza identyfikacja osób.
- Hazard – gwarancja pełnej anonimowości graczy, własne waluty w grach komputerowych.
Przyszłość technologii Blockchain
Technologia Blockchain dopiero raczkuje, a najbliższe lata przyniosą jej prawdziwy rozkwit. Już teraz rządy wielu państw inwestują niewyobrażalne pokłady pieniędzy w rozwój tego systemu. Z roku na rok na rynku powstaje też coraz więcej start-upów, chcących zagarnąć jakąś część rynku dla siebie.
Łańcuchy bloków są używane także podczas kopania kryptowalut. Szacuje się, że do 2026 roku rynek Blockchain będzie wart 67,4 miliarda dolarów i znajdzie zastosowanie przede wszystkim w bankowości, ubezpieczeniach i cyberbezpieczeństwie. Obecnie ponad 90% światowych banków bada możliwości wykorzystania Blockchainów w swojej dziedzinie.
Może Cię zainteresować: