Search icon

Co to jest SmartThings i jak działa?

02.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Co to jest SmartThings i jak działa?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Systemy sterowania inteligentnym domem stają się coraz powszechniejszym rozwiązaniem. Ze względu na łatwość ich budowania i atrakcyjne ceny, urządzenia smart nie są już domeną wyłącznie nowoczesnych budynków. Z łatwością można je zainstalować bez wykonywania generalnego remontu. Jednym z rozwiązań smart, które zasługuje tutaj na uwagę jest aplikacja SmartThings. Co to jest, jakie ma funkcje i jak działa?

Co to jest SmartThings?

SmartThings jest aplikacją firmy Samsung, pozwalającą na kontrolowanie domowych urządzeń za pomocą smartfonu. Dzięki aplikacji możesz monitorować sprzęty gospodarstwa domowego, nawet podczas przebywania poza domem.

Jak dokładnie działa ten system smarthome? Otóż opiera się on o wspólną sieć Wi-Fi. To do niej muszą być podłączone wszystkie urządzenia, którymi chcemy sterować z telefonu.

Sterowanie urządzeniami SmartThings odbywa się poprzez smartfon, który nie musi być podłączony do domowej sieci Wi-Fi. Wystarczy dostęp do internetu z dowolnego miejsca na świecie.

Czym różni się od SmartView?

Aplikacja SmartThings nie była pierwszym podejściem Samsunga do zdalnego kontrolowania elektroniki domowej przez smartfon. Wcześniejszym rozwiązaniem było SmartView, które w październiku 2020 roku zostało oficjalnie zastąpione przez nową aplikację.

To, czym głównie różni się SmartThings od SmartView to obsługiwane przez obie aplikacje urządzenia. Ta pierwsza pozwala połączyć niemal każdą elektronikę domową, z kolei SmartView – wyłącznie telewizory.

Największym problemem związanym z wycofaniem SmartView na rzecz nowej aplikacji jest pozbawienie wsparcia starszych telewizorów Samsunga. Urządzenia zakupione przed 2016 rokiem mogą pracować z aplikacją SmartView, jednak ta nie jest już aktualizowana.

Niemożliwe jest również zainstalowanie nowej aplikacji Samsunga na starszych modelach telewizorów, gdyż te w większości przypadków nie są kompatybilne z tą technologią.

Jak działa aplikacja i jakie są jej główne funkcje?

SmartThings działa w oparciu o wspólną sieć Wi-Fi. Oznacza to, że urządzenia połączone ze sobą w ten sposób mogą być kontrolowane zdalnie przez smartfon lub komputer.

Główne funkcje:

 • zdalne sterowanie urządzeniami (włączanie, wyłączanie, uruchamianie programów)
 • tworzenie scenariuszy (programów), dzięki którym możemy zaprogramować złożone czynności, m.in. wyłączenie oświetlenia w domu, uruchomienie zmywarki i uzbrojenie alarmu po wyjściu z domu
 • grupowanie urządzeń
 • ustalanie harmonogramu pracy wybranych urządzeń lub ich grup
 • zdalny podgląd odczytów z czujników i pozostałych urządzeń w domu

Aplikacja jest to kompleksowym rozwiązaniem smart home, które pozwala kontrolować wszystkie kompatybilne urządzenia z poziomu smartfona lub komputera z dowolnego miejsca z dostępem do internetu.

Co można podłączyć do SmartThings?

Zarządzanie smart home – zdaniem Samsunga – ma być tak rozbudowane, aby móc kontrolować niemal każdy element w domu. W związku z tym, do SmartThings możemy podłączyć:

 • telewizory
 • zestawy kina domowego i soundbary
 • pralki i suszarki, którym można ustalić harmonogram pracy lub zdalnie uruchomić program
 • klimatyzatory, termostaty
 • oczyszczacze i nawilżacze powietrza
 • piekarniki
 • płyty kuchenne
 • roboty sprzątające (odkurzacze smart)
 • inteligentne żarówki i zestawy oświetleniowe
 • wszelkie czujniki (ruchu, światła, zalania etc.)

Czy SmartThings współpracuje tylko z urządzeniami Samsunga?

SmartThings jest w pełni kompatybilne z urządzeniami innych marek, niż Samsung. Pełna lista producentów jest dostępna na oficjalnej stronie SmartThings: https://www.smartthings.com/products-list. Ponadto w systemie działa wiele produktów smart home popularnych producentów, m.in. Philips Hue, Fibaro czy Sonos.

Każdy produkt, który można połączyć z aplikacją jest oznaczony etykietą Works with SmartThings.

Na jakie urządzenia dostępna jest aplikacja Samsunga?

Najwygodniejszą formą zdalnego zarządzania domem jest kontrolowanie go z poziomu urządzenia mobilnego – najczęściej wykorzystujemy do tego smartfony. Samsung zadbał więc o to, aby nowa aplikacja było dostępne nie tylko na telefony z Androidem, ale również z iOS. Aplikację zainstalujemy również na tabletach Apple z systemem iPad OS. Oprócz tego – od niedawna aplikację SmartThings uruchomimy również na komputerach z systemem Windows. Oprogramowanie jest dostępne w oficjalnym sklepie Microsoft Store. Aplikacja do zdalnego sterowania domem jest całkowicie darmowa na każdej dostępnej platformie (Android, iOS, iPad OS oraz Windows).

SmartThings Find – co to?

SmartThings Find jest rozszerzeniem aplikacji SmartThings, które pozwala zlokalizować zagubione urządzenia. To rozwiązanie, choć skuteczne i przydatne, niestety ma pewne ograniczenia. Lista produktów kompatybilnych z tą funkcją jest ograniczona do linii Galaxy (a więc do wybranych słuchawek, telefonów, zegarków lub tabletów).

Działanie opiera się tutaj o technologię Bluetooth LE i UWB. Oznacza to, że nawet z wyłączonego urządzenia możesz otrzymać sygnał, informujący o jego lokalizacji. Do precyzyjnego określenia lokalizacji zgubionego sprzętu wykorzystać można łączność UWB (Ultra Wide-band). Bez niej obszar poszukiwań będzie nieco większy.

nano google news

Może Cię zainteresować:

Miłośnik technologii użytkowej, mocno wgryziony w urządzenia Apple. Stara się znajdować pozytywy, gdzie pozornie ich nie ma jednocześnie punktując to, co zasługuje na krytykę. Prywatnie wielbiciel dobrej kawy i posiadacz zdecydowanie za dużej ilości perfumów.