Sieć WLAN i Wi-FI – wszystko, co musisz wiedzieć

30.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Sieć WLAN i Wi-FI – wszystko, co musisz wiedzieć
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Sieci bezprzewodowe zapewniają nam ogromne możliwości, z których obecnie korzysta zdecydowana większość społeczeństwa. Problemem może być jednak rozróżnienie poszczególnych sieci bezprzewodowych, jak również określenie ich użycia. Możemy bowiem spotkać się zarówno z siecią WiFi, jak i WLAN. Czym są sieć WLAN i Wi-Fi oraz czym się różnią? Która z nich sprawdzi się najlepiej?

WLAN – czym jest?

WLAN to z ang. Wireless Local Area Network, czyli domowa sieć bezprzewodowa. Jest to najczęściej spotykane rozwiązanie sieci w grupie komputerów połączonych ze sobą w stosunkowo niewielkim odstępie. To opcja wykorzystywana w szkołach, domach oraz przedsiębiorstwach. Połączone ze sobą urządzenia wykorzystują mikrofale, przenosząc sygnał z jednego miejsca w drugie. Jest to system obejmujący między innymi antenę, kartę sieciową, punkt dostępu oraz niezbędne akcesoria, takie jak okablowanie oraz inne elementy.

WLAN – co to za sieć oraz czym różni się od sieci WiFi? Pierwsza z nich dotyczy połączenia w sieci komputerowej urządzeń na stosunkowo niewielkim obszarze, natomiast WiFi jest grupą standardów sieci radiowej, umożliwiającą połączenie z Internetem. Dlatego też można śmiało stwierdzić, iż WiFi to LAN, WLAN a WiFi nie różnią się znacząco pomiędzy sobą. Pomimo specyfiki i zastosowania, łączą je podobne cechy. Podobnie kwestie te wyglądają w przypadku sieci LAN.

Sieci WLAN a LAN dotyczą różnych rozwiązań bezprzewodowej sieci lokalnej, możliwej do zastosowania w dowolnej konfiguracji z tą różnicą, iż sieć LAN wymaga zastosowania okablowania oraz podłączenia do sieci elektrycznej w celu zapewnienia jej sprawnego działania. W przypadku sieci WLAN rozwiązanie to nie jest konieczne.

czym jest wlan?

Standardy sieci WLAN

Sieć WLAN zapewnia różne standardy sieci. Przedstawimy najpopularniejsze z nich:

  • 802.11 – jest to pierwszy standard sieci radiowej, który ma swój początek w 1997 roku. W tym przypadku transmisja obejmowała dwie prędkości – 1 i 2 Mb/s.
  • 802.11- to standard o częstotliwości 5 GHz oraz prędkości 54 Mb/s, choć w praktyce może być ona również znacznie niższa.
  • 802.11b – jest to jeden z najpopularniejszych standardów przesyłu sieci. Pracuje w częstotliwości 2.4 GHz oraz przesyła dane z prędkością 11 MB/s.
  • 802.11n – jest to standard zapewniający zdecydowanie lepszą jakość przesyłu niż poprzednie wersje. W tym przypadku możemy wykorzystać wiele kanałów transmisji, co pozytywnie wpływa na prędkość sieci.
  • 802.11ac – to sieć o dużej wydajności przesyłu sieci. Wprowadzona w 2014 roku zapewnia częstotliwość 2,4 i 5 GHz oraz maksymalną szybkość 1,3 Gbps przesyłu danych.
  • 802.11ax – zwane inaczej Wi-Fi 6 lub Wi-Fi ax. Działa w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz, jednocześnie ma obsługiwać wszystkie urządzenia w danym miejscu, typu biuro czy mieszkanie.

W jaki sposób korzystać z WLAN?

Aby móc korzystać z możliwości, jakie zapewnia nam bezprzewodowa sieć, należy wykorzystać odpowiednie urządzenie, które umożliwi połączenie. Jest nim router WLAN, który w dużym uproszczeniu służy do obsługi tej sieci. Choć system ten nie wymaga bezpośredniego połączenia pomiędzy punktami, to zastosowanie urządzenia w formie nośnika jest kluczowe tak samo, jak w przypadku pozostałych rozwiązań. Dodatkowo oprócz konieczności zastosowania routera, musimy zastosować odpowiednią konfigurację ustawień na poszczególnych urządzeniach.

  • Co to jest WLAN w telefonie? Jest to połączenie z lokalną siecią bezprzewodową dostępne na tym urządzeniu. Aby je uruchomić, należy wejść w ustawienia smartfona oraz wybrać Ustawienia połączeń z siecią. Następnie wybrać sieć z listy dostępnych opcji i potwierdzić, wpisując klucz sieciowy.
  • Co to jest WLAN w tablecie? Jest to możliwość uzyskania połączenia w sieci bezprzewodowej z wykorzystaniem tego urządzenia. Wymaga to jedynie konfiguracji w obrębie jego ustawień oraz wprowadzenia klucza sieciowego.
w jaki sposób korzystać z wlan?

Jakie są zalety i wady WLAN?

Jeśli wiemy już, co to jest sieć WLAN, warto przyjrzeć się korzyściom oraz wadom wynikającym z jej zastosowania. Wielu użytkowników decyduje się na zainstalowanie Internetu z zasięgiem bezprzewodowym. Takie rozwiązanie oferuje nam sieć WLAN, której zastosowanie najczęściej związane jest z ogromną mobilnością, elastycznością oraz wygodą korzystania. W tej sytuacji nie należy obawiać się z koniecznością przerabiania instalacji czy stosowania innych dodatkowych rozwiązań podłączenia. Sieć bezprzewodowa może być również w wygodny sposób modyfikowana zgodnie z potrzebami. WLAN to szeroki zasięg oraz wiele możliwości.

Taki Internet ma również niewątpliwie swoje wady. Do najczęściej wskazywanych przez użytkowników powodów możemy zaliczyć niską prędkość sieci, podatność na zakłócenia oraz stosunkowo słabą stabilność połączenia z siecią. Oferuje ona również zdecydowanie mniejszy poziom bezpieczeństwa niż inne rozwiązania. Dlatego też wybierając ją, warto mieć również te kwestie na uwadze.

co warto wiedzieć o wlan?

Co jeszcze warto wiedzieć?

Sieć WLAN to rozwiązanie zapewniające wiele korzyści. Umożliwia bowiem podłączenie do sieci bezprzewodowej urządzeń w niewielkiej odległości, co jest szczególnie istotne w przypadku dużych gospodarstw domowych czy firm korzystających z różnego wyposażenia w obrębie jednego budynku. To duże uproszenie w konfiguracji, bez konieczności stosowania dodatkowych podłączeń do sieci.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.