Co to jest rozdzielczość 8K? Czy warto kupić telewizor 8K?

03.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Co to jest rozdzielczość 8K? Czy warto kupić telewizor 8K?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W przekonaniu wielu klientów – 4K to nadal najnowsza technologia, w którą są wyposażone nowoczesne telewizory. Tymczasem na rynku są już dostępne telewizory oferujące technologię 8K. W dużym uproszczeniu można napisać, że przekłada się to na wyższą rozdzielczość ekranu oraz większą szczegółowość prezentowanych treści. Postaramy się jednak bardziej szczegółowo wyjaśnić czym jest rozdzielczość 8K. Porównamy i ocenimy, czy 8K jest rzeczywiście lepsze od 4K. Sprawdzimy także dostępność materiałów w rozdzielczości najnowszej technologii oraz to, czy rozdzielczość 8K jest dostępna na konsolach najnowszej generacji.

Co to jest rozdzielczość 8K?

Dopiero co w naszych domach rozgościły się odbiorniki o rozdzielczości 4K, a producenci już chwalą się kolejną generacją. Czasem trudno nadążyć za rozwojem nowych technologii, czego 8K jest najlepszym dowodem.

Rozdzielczość 8K to kolejny krok w rozwoju jakości i szczegółowości obrazu. W przypadku telewizorów standard 8K oznacza rozdzielczość 7680 × 4320 pikseli. Przekłada się to na ponad 33 miliony pikseli, czyli aż 16 razy więcej niż Full HD i 4 razy więcej niż w 4K.

Taka ilość pikseli sprawia, że szczegółowość filmów wideo i wyświetlanych obrazów zdecydowanie potrafi zachwycić. Każdy detal jest wyjątkowo ostry i wyraźny, co sprawia niesamowite wrażenie.

Ponieważ jednak technologia 8K wciąż jest nowością na rynku, jak na razie powstało niewiele produkcji, które byłyby całkowicie przystosowane do tego standardu. W Polsce telewizja 8K nie jest jeszcze dostępna (chociaż pierwsze próbne transmisje były już prowadzone). Zresztą podobnie sytuacja wygląda również w innych krajach. 8K to zdecydowanie pieśń przyszłości.

Co to jest 8K

Czy rozdzielczość 8K jest lepsza niż 4K?

Odpowiedź na to pytanie nie jest wbrew pozorom tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

Jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie jakość obrazu, to oczywiście więcej pikseli oznacza lepszą jakość obrazu. Jest to jednak wyłącznie jedna strona medalu.

Trzeba też wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  1. Przede wszystkim jest kwestia dostępności materiałów w tej jakości. O ile w przypadku technologii 4K nie ma z tym żadnych problemów (serwisy streamingowe, płyty Blu-ray, filmy YouTube, filmy kręcone smartfonami), tak generacja 8K pozostaje na razie zwiastunem przyszłości.
  2. Warto też zauważyć, że filmy nagrane w 8K są dużo „cięższe”. Zajmują one znacznie więcej GB, dlatego ich streaming 8K wymaga łącza o bardzo dużej przepustowości, co także wpływa na szybkość upowszechniania tego standardu. Jednym z czynników, który może to przyspieszyć, jest szybki rozwój sieci 5G. Warto poczytać o niej więcej w oddzielnym artykule.
  3. Trzecią kwestią jest konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu. Na ten moment telewizory 8K wciąż należą do rzadkości, co przekłada się na ich bardzo wysoką cenę. To wciąż sprzęt dla bogatych entuzjastów nowych technologii.
  4. Po czwarte, aby w ogóle dostrzec różnicę pomiędzy 4K i 8K ekran telewizora musi być odpowiednio odpowiednio duży, gdyż w przeciwnym razie trzeba do niego podejść bardzo blisko. Wszystko przez ograniczenia ludzkiego oka. Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie.

Najpopularniejsze obecnie są telewizory 55-calowe. W przypadku rozdzielczości 4K trzeba się zbliżyć na odległość między 2,31 a 1,16 metra. Powyżej tej odległości różnica między Full HD i 4K będzie niezauważalna. Natomiast telewizor 8K o przekątnej 55 cali trzeba by oglądać z zaledwie 55 centymetrów.

Aby komfortowo oglądać telewizor z rozdzielczością 8K konieczne jest wybranie jak największej przekątnej. Najlepiej jeśli będzie to 75, 85 lub nawet więcej cali. Dopiero wówczas można będzie usiąść w odpowiedniej odległości od niego i jednocześnie wciąż dostrzegać różnicę w jakości obrazu między 8K i 4K.

Trzeba jednak też podkreślić, że na jakość obrazu wpływa nie tylko rozdzielczość. Bez problemu dostrzeżemy różnicę pomiędzy tanim telewizorem 4K z dyskontu, a modelem z wysokiej półki. Droższe urządzenia korzystają z lepszych matryc, mają zaimplementowane dodatkowe technologie poprawiające kontrast, odwzorowanie kolorów, kąty widzenia, zakres tonalny HDR i wiele, wiele innych.

To samo dotyczy telewizorów 8K. Te obecnie dostępne są urządzeniami będącymi pokazem możliwości poszczególnych producentów. Dlatego nawet jeśli nie będzie widać różnicy w samej rozdzielczości, to sam obraz i tak będzie prezentować się lepiej.

co to jest 8k

Dostępność materiałów w rozdzielczości 8K

Niewielka ilość materiałów w rozdzielczości 8K to jeden z niewielu minusów, które można zarzucić telewizorom wyposażonym w tę technologię.

Pod koniec 2021 roku w zasadzie jedyne serwisy, na których można znaleźć treści w rozdzielczości 8K to YouTube oraz Vimeo.

Popularne platformy streamingowe – Netflix, HBO, Amazon Prime, czy Disney Plus nie mają w swojej bibliotece materiałów w takiej jakości.

Nie ma jednak wątpliwości, że z czasem dostępność materiałów w 8K znacząco się zwiększy. Prognozy mówią, że dopiero 2022 rok przyniesie upowszechnienie się tego standardu.

W tej chwili trzeba się ograniczyć do własnych filmów nagranych przez nas samych smartfonem z funkcją nagrywania wideo 8K, albo skorzystać z funkcji tzw. upscalingu, w którą nowoczesne TV są wyposażone.

Upscaling

Upscaling jest technologią, która pozwala na zmianę obrazu wideo z rozdzielczości niższej do wyższej (np.: do 8K z 4K, lub do 4K z FullHD).

Dzięki temu każdy film czy serial można oglądać w lepszej jakości i móc w pełni korzystać z możliwości jakie oferuje  posiadamy przez nas telewizor. Upscaling do 8K pozwala zatem na oglądanie w tej rozdzielczości materiałów, które pierwotnie zostały nagrane w niższej jakości.

8K na konsolach

Inną opcją dostępu do obrazu 8K jest zakup jednej z konsol nowej generacji. Zarówno Sony PlayStation 5, jak i Xbox Series X wspierają rozdzielczość 8K. Warto jednak zaznaczyć, że do momentu kiedy twórcy gier dokładnie poznają możliwości sprzętowe obu konsol, uzyskanie grafiki 8K będzie możliwe wyłącznie w prostych tytułach. Nie możemy niestety liczyć (przynajmniej na razie) na granie w 8K w Cyberpunk 2077, GTA czy inną wysokobudżetową grę.

Rozdzielczość 8K konsole

Telewizory 8K – czy warto kupić w 2021?

Telewizory 8K to wciąż duża ekstrawagancja na rynku. Dlatego też zdaje się, że rok 2021 nie jest tym momentem, kiedy warto kupić telewizor 8K.

Przede wszystkim istotną kwestią jest cena, jaką trzeba teraz zapłacić za telewizor 8K. Ten koszt oscyluje bowiem w granicach kilkunastu tysięcy złotych. Poza tym, trzeba liczyć się ze sporym zużyciem energii, jakie cechuje telewizory działające w trybie 8K.

Niezwykle istotne jest także, że do tej pory nie powstało jeszcze zbyt wiele treści, które promowałyby tę technologię. Pierwsi użytkownicy mający okazję cieszyć się TV z 8K twierdzą ponadto, że jest jeszcze dość mała różnica między jakością obrazu 4K a 8K.

Zakup telewizora 8K w 2021 roku będzie prawdopodobnie opłacalny dla tych osób, które w tym momencie koniecznie chcą mieć telewizor o najwyższej szczegółowości i świetnych parametrach obrazu. Cała reszta wielbicieli nowych technologii może jeszcze spokojnie poczekać, zanim zakupi telewizor z technologią 8K.

Rodzaje technologii stosowanych w matrycach telewizorów:
MiniLED, MicroLED, OLED
MiniLED, MicroLED, OLED – wyjaśniamy różnice

Może Cię zainteresować:

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.