Jak włączyć roaming w telefonie? Co to jest roaming?

13.11.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak włączyć roaming w telefonie? Co to jest roaming?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Roaming to kluczowa funkcja dla każdego podróżnika, umożliwiająca korzystanie z telefonu poza granicami własnego kraju. Aby włączyć roaming, należy wejść w ustawienia telefonu, wybrać opcję sieci komórkowej i aktywować usługę roamingu danych. Jest to szczególnie ważne przed wyjazdem zagranicznym, aby uniknąć problemów z dostępem do sieci. Warto też sprawdzić u swojego operatora dostępne pakiety roamingowe oraz koszty, aby uniknąć niespodziewanych opłat. Pamiętaj, że włączenie roamingu danych pozwoli na korzystanie z internetu, ale może generować dodatkowe koszty, zależne od stawek operatora.

Spis treści:

Jak włączyć roaming w telefonie?

Jeśli chcesz, by usługa działała prawidłowo, musisz upewnić się, że jest aktywowana w dwóch miejscach – po stronie operatora oraz w indywidualnych ustawieniach telefonu. Włączony roaming na karcie SIM daje pewność, że rodzimy operator będzie mógł współpracować ze swoim zagranicznym odpowiednikiem, zarówno na terenie obcego państwa, jak i wykonując połączenia międzynarodowe. Bez aktywacji roamingu w telefonie nie można wykonywać żadnych połączeń.

Najpierw należy skontaktować się ze swoim operatorem, np. za pośrednictwem infolinii, konta internetowego lub przy pomocy specjalnego kodu, który pozwala na sprawdzenie aktywności usługi. Następnie konieczne jest sprawdzenie ustawień telefonu. Oczywiście poszczególne kroki mogą różnić się od siebie, w zależności od producenta oraz wersji systemu.

Najczęściej należy wejść w Ustawienia, a następnie wybrać zakładkę dotyczącą sieci komórkowej i kart SIM. Tam właśnie znajdziemy możliwość włączenia roamingu. Niekiedy osobno, w innym menu, trzeba pozwolić urządzeniu na transmisję danych w roamingu.

Jak włączyć roaming – Android:

 1. Wchodzimy w ustawienia
 2. Następnie przechodzimy do sieć i Internet
 3. Klikamy w opcję sieć komórkowa
 4. Wybieramy włącz roaming.

Jak włączyć roaming – iPhone:

 1. Wchodzimy w ustawienia
 2. Następnie przechodzimy do sieć komórkowa
 3. Klikamy w opcje danych komórkowych
 4. Wybieramy włącz roaming.

Włączanie usługi roamingu w Orange

Jeśli jesteś klientem Orange, najłatwiej będzie włączyć roaming w telefonie korzystając z Orange On-Line. Wystarczy tylko zalogować się na swoje konto, wybrać zakładkę “Usługi”, a następnie sprawdzić status roamingu i dowolnie nim zarządzać. Znajdziesz tam też aktualny limit GB w roamingu oraz cennik połączeń. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, skorzystaj z bezpłatnej infolinii Orange – 501 550 000.

Włączanie usługi roamingu w Play

Roaming w Play jest domyślnie włączony po stronie operatora, zatem nie jest konieczne kontaktowanie się z nim, by go włączyć. Można sprawdzić, czy usługa jest aktywna poprzez zalogowanie się do aplikacji Play24. Wystarczy tylko wybrać zakładkę “Pakiety”, a następnie “Za granicą”. Zielony status potwierdza, iż usługa jest aktywna. Możesz również skorzystać z infolinii Play – 790 500 500.

Włączanie usługi roamingu w T-mobile

Użytkownicy T-mobile, zarówno ci korzystający z abonamentu, jak i oferty na kartę, mogą na kilka różnych sposobów włączyć usługę roamingu. W przypadku tych pierwszych można to zrobić z poziomu konta iBoa. Wystarczy tylko zalogować się w serwisie i w opcjach konfiguracyjnych włączyć usługę. Inną metodą jest kontakt telefoniczny pod darmowym numerem 608 929 292.

W przypadku użytkowników korzystających z T-Mobile na kartę, aby włączyć usługę roamingu, można skorzystać z jednej z poniższych metod:

 • wpisując bezpłatny kod: *132*5*1#,
 • dzwoniąc na darmowy numer *9797,
 • kontaktując się z Biurem Obsługi Użytkownika pod numerem *9602 (opłata wg cennika).

Włączanie usługi roamingu w Plus

Usługę roamingu w Plusie można włączyć lub wyłączyć w serwisie internetowym iPlus, w zakładce “Usługi” lub w aplikacji mobilnej w telefonie. Innym sposobem jest wpisanie specjalnego kodu i naciśnięcie przycisku połączenia:

 • włączenie roamingu: *101*11*01# ,
 • wyłączenie roamingu: *101*00*01#.

Status usługi można sprawdzić wpisując w telefonie kod *101#. Warto wiedzieć, że przebywając za granicą, roaming w Plusie można włączyć kontaktując się z innego telefonu z Działem Obsługi Klienta.

Klienci abonamentowi również mogą włączyć lub wyłączyć usługę. Wystarczy tylko wysłać SMS na numer 2601 o wybranej treści:

 • dla numeru, z którego wysłano SMS – ODBLOKUJR,
 • dla innego numeru na koncie – ODBLOKUJR nr.tel
 • numer, z którego wysłano SMS w przypadku firm i przedsiębiorstw – ODBLOKUJR PLUSKOD5
 • dla innego numeru na koncie firmy lub przedsiębiorstwa – ODBLOKUJR PLUSKOD5 nr.tel

Wyłączanie roamingu w telefonie

Jeśli chcesz wyłączyć usługę na karcie SIM, najlepiej skontaktować się ze swoim operatorem, np. poprzez infolinię lub wysyłając SMS z odpowiednią treścią. Aby szybko wyłączyć roaming na telefonie należy wykonać poniższe kroki:

 • Android – Ustawienia -> Sieć i Internet -> Sieć komórkowa -> wyłącz roaming.
 • iOS – Ustawienia -> Sieć komórkowa -> Opcje danych komórkowych -> wyłącz roaming.

Wyłączenie roamingu zapewni oczywiście brak dodatkowych kosztów, ale też mocno ograniczy funkcjonalność smartfona. Bez tej usługi można nadal komunikować się z innymi zdalnie i korzystać z Internetu, jednakże tylko poprzez Wi-Fi.

Jak sprawdzić czy roaming jest włączony?

Większość kart SIM ma domyślnie włączone usługi roamingowe. Może się jednak zdarzyć, że są one nieaktywne, dlatego przed planowanym wyjazdem lepiej to dokładnie sprawdzić. Można tego dokonać np. w aplikacji mobilnej lub w salonie telekomunikacyjnym swojego operatora. Konieczne będzie też skonfigurowanie urządzenia tak, aby łączyło się z obcymi sieciami.

nielimitowany roaming w telefonie - jak włączyć usługę roamingu?

W podróży przyda się solidny power bank

Roam Like At Home – darmowy roaming w UE

Roam Like At Home zaczęło obowiązywać 15 czerwca 2016 roku. Zgodnie z tą zasadą, korzystanie z usług telekomunikacyjnych na terenie UE jest rozliczane na takich samych zasadach jak w kraju. Nie ma zatem tutaj dodatkowych stawek czy opłat za wykonywane rozmowy, wysyłane SMS-y czy korzystanie z Internetu.

roaming międzynarodowy w UE

Początkowo RLAH miało obowiązywać do 30 czerwca 2022 roku, jednakże urzędnicy uznali, że program zostanie wydłużony. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami będziemy mogli z niego korzystać aż do 2032 roku.

czym jest roaming?

Czym jest roaming?

Roaming to usługa, która umożliwia korzystanie z transmisji danych innego operatora, jego sieci telefonicznej oraz internetowej. Rozróżnia się tutaj dwa rodzaje roamingu – krajowy oraz zagraniczny.

 • Roaming krajowy pozwala na zachowanie wysokiej jakości usług telekomunikacyjnych w sytuacji, gdy z jakichś powodów sygnał naszego operatora jest ograniczony. Innymi słowy jest to po prostu korzystanie z jego usług w zasięgu innej sieci. Roaming krajowy opiera się głównie na umowach między wszystkimi dostępnymi operatorami komórkowymi w Polsce i pozwala na korzystanie z ich infrastruktury technicznej. Nie wiąże się on zazwyczaj z żadnymi dodatkowymi kosztami.
 • Roaming zagraniczny z kolei to korzystanie z usług własnego operatora dzięki sieci operatora z innego kraju. Przydaje się podczas wakacji, szczególnie tych spędzanych poza Unią Europejską. Obecnie większość operatorów umożliwia korzystanie z komunikacji na terenie UE w ramach abonamentu, jednakże są i takie miejsca, w których pobierane są określone, często dość wysokie opłaty.

Warto zatem przed wyruszeniem w podróż zapoznać się nie tylko z tym, jak włączyć roaming międzynarodowy w telefonie, ale też jak wyglądają stawki. Niektórzy operatorzy oferują na szczęście takie usługi, jak tani roaming lub nielimitowany roaming w telefonie.

Roaming a połączenia międzynarodowe – czym się różnią?

Warto rozróżnić pojęcia roamingu oraz połączenia międzynarodowego. Usługa roamingu, jak już było wspomniane, to wykorzystywanie zasięgu miejscowego operatora. Mając numer w polskiej sieci, używając go za granicą, korzystasz z roamingu zagranicznego.

Połączenie międzynarodowe natomiast ma miejsce, gdy z Polski, korzystając z rodzimego operatora, dzwonimy do jakiegokolwiek innego kraju.

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.