Co to jest proxy? Jak działa i do czego służy?

10.07.2023 |
| Clock Przeczytasz w 6 Minuty
Co to jest proxy? Jak działa i do czego służy?
Przeczytasz w 6 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

W ostatnim czasie zwracamy coraz większą uwagę na bezpieczeństwo i anonimowość w sieci. Jesteśmy bardziej świadomi, jako użytkownicy, jak ważny jest ślad, jaki pozostawiamy po sobie w internecie. W związku z tym rosnącą popularnością cieszą się rozwiązania mające na celu zabezpieczenie internautów podczas ich codziennego korzystania z sieci. Jednym z nich jest proxy – co to właściwie jest, do czego służy i czy to aby na pewno bezpieczne? Przedstawiamy wszystko, co musisz wiedzieć na temat serwera pośredniczącego i co to proxy zmienia podczas jego używania.

Co to jest proxy? Do czego służy serwer proxy?

Serwer pośredniczący, zwany często serwerem proxy (można się również spotkać z określeniem bramka proxy) jest pośrednikiem podczas łączenia się z siecią internet. Oznacza to, że wszelkie żądania (zapytania), które generuje użytkownik podczas otwierania strony internetowej trafiają najpierw do serwera proxy, który to w naszym imieniu (ale anonimowo) żąda wyświetlenia strony. Dzięki temu użytkownik nie pozostawia po sobie niemal żadnego śladu – w tym adresu IP.

Proxy (serwer pośredniczący) funkcjonuje poza lokalną siecią użytkownika i gwarantuje mu ukrycie jego tożsamości w internecie. Używając proxy, to właśnie serwer pośredniczący wysyła żądanie otwarcia strony internetowej – w imieniu użytkownika, ale bez pozostawiania jakichkolwiek jego śladów (w teorii, bo w praktyce bywa z tym różnie).

Proxy jest również przeznaczone do przechowywania w pamięci zapisanych stron internetowych. Dzięki temu ich otwarcie może zająć dużo mniej czasu, a co za tym idzie zoptymalizować wydajność komputera. W przypadku, jeśli strona nie jest jeszcze zapisana w zasobach – pierwsze wejście na nią (przez proxy) spowoduje jej zachowanie.

Zastosowanie proxy można określić w kilku słowach. Serwer pośredniczący zapewnia anonimowość w sieci, przez co użytkownik nie zostawia po sobie żadnych śladów pozwalających na jego wyśledzenie, a także usprawnia uruchamianie stron poprzez zapisywanie ich w swojej pamięci.

Kto używa serwerów proxy?

Serwery proxy dają raczej podstawową ochronę w sieci, a ich użycie zaleca się głównie osobom, które za sprawą zmiany adresu IP okazjonalnie potrzebują stać się anonimowymi w sieci.

Serwer pośredniczący sprawdzi się w przypadku osób, które chcą obejść blokadę geograficzną. Niektóre portale blokują dostęp użytkowników z konkretnych państw, a proxy potrafi te filtry obejść.

Bezpieczeństwo proxy nie powinno być problemem, jeśli korzystamy z usług zaufanego dostawcy. Zwykle płatne serwery pośredniczące powinny być bezpieczniejsze, nie ma jednak powodu, aby darmowe proxy uważać za niebezpieczne.

Proxy jest często wykorzystywane przez firmy, które zajmują się tzw. scrapingiem danych, SEO lub weryfikacją reklam na danym obszarze.

Niebezpieczeństwo wynikające z korzystania z proxy niepewnego pochodzenia to przede wszystkim:

 • możliwość monitorowania połączenia użytkownika przez dostawcę proxy;
 • brak protokołu HTTPS, przez co wprowadzane przez użytkownika dane nie są szyfrowane;
 • zainfekowanie wirusami komputera użytkownika;
 • przechwycenie plików cookie zawierających często poufne dane.

Używanie proxy w Polsce jest w pełni legalne – nie ma zatem powodu do obaw podczas łączenia się z serwerem pośredniczącym. Rzecz jasna – nie można ich wykorzystywać do działań niezgodnych z prawem.

proxy co to

Rodzaje serwerów proxy

Wyróżniamy trzy rodzaje serwerów pośredniczących:

 • proxy w pełni anonimowe – w ich przypadku strona docelowa traktuje serwer proxy jak zwykłego użytkownika, bez pośredników
 • proxy anonimowe – adres IP użytkownika jest ukryty, jednak przekazywana jest informacja o wykorzystaniu proxy do połączenia ze stroną
 • proxy przezroczyste (transparentne) – połączenie ze stroną przekazuje w pełni widoczny adres IP użytkownika. Taki rodzaj proxy jest traktowany wyłącznie jako pamięć cache.

Wybranie najlepszego rodzaju proxy jest raczej niemożliwe. Każdy typ jest przeznaczony do innych zastosowań, w których sprawdzi się najlepiej. Jeśli oczekujemy szybszego wczytywania się stron – przezroczyste będzie wystarczającym wyborem. Jeśli z kolei zależy nam na możliwie wysokiej anonimowości – najlepiej sięgnąć po proxy w pełni anonimowe.

Jak ustawić proxy na telefonie?

Ustawienia proxy na telefonie nie powinny sprawić najmniejszego problemu zarówno w przypadku urządzeń pracujących na Androidzie, co iOS lub iPadOS.

Ustawienia proxy na Androidzie

 • Otwórz Ustawienia.
 • Wybierz pozycję Sieć i internet, a następnie Wi-Fi.
 • Kliknij sieć Wi-Fi, w której pracuje Twoje urządzenie.
 • W górnym rogu ekranu kliknij Edytuj i otwórz Opcje zaawansowane.
 • Znajdź menu Serwer proxy, rozwiń je i wybierz typ konfiguracji.
 • Potwierdź zmiany.

Ustawienia proxy na iOS/iPadOS

 • Otwórz Ustawienia.
 • Wybierz pozycję Wi-Fi.
 • Kliknij ikonę i (więcej informacji) obok sieci Wi-Fi, w której pracuje Twoje urządzenie.
 • Znajdź sekcję PROXY HTTP, następnie wybierz Konfiguruj proxy oraz wybierz typ konfiguracji.

Należy pamiętać, że skonfigurowanie serwera proxy HTTP dla jednej sieci Wi-Fi będzie unikalne tylko dla niej. Korzystanie z tego samego serwera pośredniczącego w innej sieci wymaga jego ponownego skonfigurowania.

Czy darmowe serwery proxy są bezpieczne?

Darmowe serwery proxy nie są niebezpieczne. To nie cena, a ich pochodzenie stanowi o bezpieczeństwie. W sieci funkcjonuje wiele bezpłatnych rozwiązań, które cieszą się ogromną popularnością (np. Hide.me) i można im w pełni zaufać.

Darmowy serwer proxy wcale nie musi być niebezpieczny. Należy jednak zwracać szczególną uwagę na jego opinie, które warto sprawdzić przed nawiązaniem połączenia z serwerem pośredniczącym. Im większa popularność – tym większa szansa, że nie trafimy na problemy.

Mimo wszystko – trzeba mieć na uwadze, że korzystając z bezpłatnego proxy narażamy się na ryzyko zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem.

Oprócz tego – spora część tego rodzaju proxy nie korzysta z szyfrowanego połączenia HTTPS, a więc poufne dane użytkowników nie są zabezpieczone w wystarczający sposób. W związku z tym absolutnie nie zaleca się logowania do banków i innych serwisów przechowujących nasze wrażliwe dane.

proxy co to

Darmowe serwery proxy

Decydując się na bezpłatny serwer proxy koniecznie wybieraj spośród tych, które mogą pochwalić się dużą popularnością, a w sieci nie znajdziesz negatywnych opinii na ich temat. Najpopularniejsze, które zagwarantują dobrej jakości usługę to:

Hide.me

Serwery tego usługodawcy znajdują się w Holandii, Niemczech oraz Finlandii. Hide.me można zainstalować jako wtyczkę do przeglądarki Chrome lub Firefox i cieszyć się anonimowym przeglądaniem po jednym kliknięciu. Proxy Hide.me nie zapisuje adresów IP swoich klientów ani ich logów, a podczas łączenia ze stroną można zezwolić m.in. na usunięcie z nich skryptów, czy zbędnych obiektów.

Oprócz tego – producent zapewnia poradniki dla osób, które nie mogą poradzić sobie z konfiguracją.

HideMyAss (HMA)

Najpopularniejszy dostawca proxy oraz VPN. Niewątpliwą jego zaletą jest szeroki wybór lokalizacji serwerów pośredniczących: USA, Niemcy, Holandia, Wielka Brytania, Czechy. Przy próbie łączenia przez serwery HideMyAss można zaszyfrować adres URL, wyłączyć obsługę plików cookie oraz usunąć ładowanie skryptów (szybsze wczytywanie strony i usunięcie reklam).

Whoer

Temu rozwiązaniu warto się przyjrzeć z uwagi na fakt, że jest dostępne wyłącznie jako rozszerzenie do przeglądarek (Chrome, Firefox, Opera i Yandex).

Podobnie, jak w przypadku poprzednich dwóch proxy – Whoer również nie zapisuje adresów IP użytkowników oraz ich logów. Serwery pośredniczące znajdują się we Francji, Holandii, Rosji, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz USA.

proxy co to vpn

Najlepsze płatne serwery proxy

Płatne serwery proxy są najczęściej wykorzystywane przez profesjonalistów, którzy przy użyciu serwerów pośredniczących generują wysokie transfery danych. Ich zastosowanie często sprowadza się do działań związanych z SEO, kontrolowaniem rynków lokalnych, weryfikacją reklam na wybranym obszarze etc. Najpopularniejsze płatne proxy to:

ROTATINGPROXIES

Bez żadnych limitów przepustowości danych, z codziennym odświeżaniem bazy zapisanych serwisów – a także proxy backconnect (serwer korzysta z puli domowych serwerów, po których regularnie się przełącza). Najtańszy pakiet w przypadku tego dostawcy to koszt rzędu 39 dolarów, najdroższy natomiast to nawet 1700 dolarów.

smartproxy

Dostawca oferuje niemal 200 różnych lokalizacji serwerów proxy na całym świecie, a także ponad 40 milionów adresów IP. Serwery oczywiście obsługują połączenie szyfrowane HTTPS i w pełni nadają się do scrapingu danych z sieci, czy też do działań w social mediach. Średni czas odpowiedzi serwerów smartproxy wynosi 3,1 sekundy. Najtańszy plan jest ograniczony limitem 5GB przepustowości i wyceniono go na 75 dolarów.

Czy VPN jest lepszy niż proxy?

Teoretycznie – tak. VPN jest lepszy rozwiązaniem niż proxy. W praktyce natomiast wszystko zależy od potrzeb użytkownika. W przypadku systematycznego stosowania i chęci ciągłego zapewnienia anonimowości w sieci VPN zdecydowanie sprawdzi się lepiej.

VPN zawiera w sobie funkcje proxy, jednak nie działa to w drugą stronę. Do systematycznego stosowania zdecydowanie lepszy będzie VPN, który jest rozwiązaniem w pełni kompleksowym. Proxy natomiast spisze się, jeśli nie oczekujemy stale pełnej anonimowości, a po prostu – raz na jakiś czas.

Proxy natomiast (darmowe) będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które raz na jakiś czas potrzebują maskowania swojego adresu IP lub obejścia blokady geograficznej.

Oprócz tego – VPN w pełni szyfruje połączenie internetowe, czego nie można powiedzieć o proxy, a także jest w pełni kompatybilne z aplikacjami, grami lub komunikatorami internetowymi.

Korzystając z proxy nie zaleca się logowania do banków lub serwisów przechowujących nasze dane osobowe. W przypadku VPN nie jest to jednak ograniczenie z uwagi na pełną ochronę danych uwierzytelniających.

Może Cię zainteresować:

Miłośnik technologii użytkowej, mocno wgryziony w urządzenia Apple. Stara się znajdować pozytywy, gdzie pozornie ich nie ma jednocześnie punktując to, co zasługuje na krytykę. Prywatnie wielbiciel dobrej kawy i posiadacz zdecydowanie za dużej ilości perfumów.