Co to jest PING? Na co ma wpływ i jak go sprawdzić?

20.05.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Co to jest PING? Na co ma wpływ i jak go sprawdzić?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Ping to Twój wróg. Nie zobaczysz go, ale poczujesz – szczególnie jeśli potrzebujesz szybkiego i stabilnego internetu. Przyjrzyjmy się temu, co to jest ping w internecie, gdzie występuje i jak go zmniejszyć.

Ping jest niezwykle ważnym aspektem funkcjonowania sieci. Ma on ogromne znaczenie przy przeglądaniu internetu oraz codziennej pracy – coraz bardziej uzależnionej od usług sieciowych i narzędzi zdalnych. Jest on niemniej ważny także przy elektronicznej rozrywce, w tym grach wideo – szczególnie tych, w których mierzymy się z innymi ludźmi.

Czym w ogóle jest PING? (definicja)

PING był pierwotnie skrótem od Packet Internet Groper – narzędzia diagnostycznego opracowanego jeszcze w 1983 roku, które służy do sprawdzania, czy poszczególne moduły w obrębie danej sieci są ze sobą połączone.

W potocznym użyciu słowo to oznacza poziom opóźnienia w przesyłaniu pakietów danych. Aby w pełni zrozumieć to zagadnienie, wypadałoby więc zapytać, jak działa ping w praktyce?

Ping definicja

Ping to parametr mierzony w milisekundach, który wykazuje, jaki czas mija od momentu wysłania naszego żądania na dany serwer i otrzymania odpowiedzi. Innymi słowy, chodzi o przesłanie najmniejszej możliwej ilości danych, aby sprawdzić stan naszego łącza.

Wyobraź sobie, że chcesz wyszukać czegoś na Google i wpisujesz hasło w wyszukiwarkę (wysłanie żądania), a następnie widzisz wyniki. Czas, który upłynie zanim zobaczysz owe wyniki (otrzymanie odpowiedzi) nazywamy właśnie pingiem.

Ping – inne wykorzystanie tego słowa

Czasem można napotkać się na termin „zrobić ping na Discordzie”. Wtedy znaczenie tego słowa będzie nieco inne od powyższej definicji. Możemy bowiem używać go także do oznaczania innych osób i zwracania ich uwagi, np. na popularnych komunikatorach, w tym wspomnianym wyżej Discordzie.

Aby zapingować kogoś na komunikatorze tego rodzaju, wystarczy napisać symbol „@”, a następnie dodać nicka takiej osoby, lub wpisać @here, tudzież @everyone, by oznaczyć wszystkie osoby na serwerze lub danym kanale.

Wysoki ping co to znaczy?

W niektórych grach sieciowych, np. popularnym Conan Exiles, można napotkać się na komunikat „Twój ping jest za wysoki„. Jest to zjawisko niepożądane, gdyż świadczy o niestabilnym łączu i powoduje zacinanie się stron internetowych czy gier, które wymagają podłączenia do sieci.

Generalnie zasada jest taka, że im ping niższy, tym lepszy. Jeśli jego wartość wynosi 100ms lub niżej – to znaczy, że mieścimy się w normie. Jednak taki poziom opóźnień nie będzie pożądany w niektórych specjalnych przypadkach, np. grach (będzie o nich szerzej w osobnym akapicie).

Jak sprawdzić ping?

Istnieje kilka sposobów na to, aby zmierzyć ping. Można na przykład zmierzyć ping online – posługując się przeglądarką. Wtedy wystarczy wpisać hasło „ping test”. Proponowane przez wyszukiwarkę strony internetowe pozwolą zmierzyć nasze opóźnienie mierząc je według wielu różnych serwerów na świecie.

PINK test

Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą użyć komendy ping cmd, wykorzystując do tego wiersz poleceń (polecenie ping). Aby włączyć wiersz poleceń w Windows 10 należy otworzyć menu start i wpisać „cmd”. Można także przytrzymać przycisk Windows i nacisnąć jednocześnie przycisk X, a następnie wybrać opcję „Windows PowerShell”.

PING w Windows

W następnej kolejności należy wpisać adres IP urządzenia, które chcemy „zapingować”. Przykładowo jeśli chcemy sprawdzić stan naszego połączenia z internetem, należy wpisać: „ping 8.8.8.8” (bez cudzysłowiu).

Domyślnie zostaną wysłane cztery żądania. System pokaże wartości najniższe, najwyższe oraz wyliczy średnią, bo ping jest parametrem, który podlega wahaniom.

Jak widzicie możliwych rozwiązań na to, jak zrobić ping test jest kilka – wszystko zależy od waszych preferencji.

Co ma wpływ na ping?

Wiele czynników wpływa na ping i przyczynia się do opóźnień.

 • Począwszy od typu routera – starsze modele mogą generować wyższy ping, podczas gdy router gamingowy z funkcją QoS (quality of service) nadaje priorytet grom wideo i urządzeniom do nich służącym, przyczyniając się do spadku opóźnień.
 • Ponadto, kolosalne znaczenie ma typ połączenia – kabel sieciowy zapewni nam stabilniejsze połączenie, które przełoży się na znacznie niższy ping niż łącze WiFi.
 • Jeśli korzystamy z łącza Wi-Fi, w tym przypadku będzie się także liczyła odległość naszego urządzenia od routera.
 • Warto również pamiętać, że na ping wpływa również liczba podłączonych do internetu urządzeń. Im będzie ich więcej, tym opóźnienia będą wyższe.
Internet słabo działa? Sprawdź najczęstsze przyczyny
Jak przyśpieszyć Internet?
Wolny Internet – przyczyny i porady. Jak przyśpieszyć Internet?

Kiedy ping ma szczególne znaczenie?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, przeciętna wartość pingu to około 100ms, co może być dopuszczalne przy niezobowiązującym przeglądaniu stron w internecie. Jednak w niektórych sytuacjach takie opóźnienie będzie nie do zaakceptowania.

Ping w grach

Szybkie łącze nie jest wyłącznym gwarantem dobrej rozgrywki sieciowej.

Jeśli nasz ping jest wysoki, możemy uświadczyć pewnych zacięć, które mogą zepsuć nam zabawę. Na przykład będziemy widzieć inne postaci na planszy, które poruszają się skokowo lub się teleportują, albo rozgrywka ulegnie chwilowemu zamrożeniu.

O ile 100ms to przeciętny ping w standardowym użytku, to w grach pożądane są wartości 50ms i niższe, a 20ms i poniżej to wymarzony wręcz poziom.

wysoki ping w grach
CS może pokazywać na bieżąco w trakcie gry wartość ping
(w konsoli polecenie: net_graph 1)

Czasem wyższy ping nie wynika z naszej winy, lecz serwera, na którym gramy. Generalnie im bliżej nas znajduje się serwer, tym niższe będą opóźnienia – dlatego warto wybierać te znajdujące się na najbliżej nas.

Jak zmniejszyć Ping?

 • Wykonaj test ping (process opisywaliśmy powyżej)
 • Zamknij zbędne programy działające w tle
  Niektóre aplikacje i procesy potrafią mocno spowalniać nasze łącze – aby je zamknąć należy włączyć Menedżer Zadań (skrót Ctrl+Shift+Esc lub wpisanie słowa „menedżer” w wyszukiwarkę w menu Start). Kliknij w “więcej szczegółów”, a następnie zerknij na zakładkę “Sieć”, która pokazuje najbardziej obciążające nasze łącze procesy.
 • Tymczasowo wyłącz aktualizacje systemu
  Otwórz menu Start, wpisz “Windows Update” w wyszukiwarkę, a następnie wybierz “Opcje zaawansowane”. Możesz tam ustalić date, do której system będzie wstrzymywał aktualizacje.
 • Zmień typ łącza
  Zamiast połączenia Wi-Fi przełącza się na kabel Ethernet podłączony bezpośrednio do routera
 • Tymczasowo usuń inne urządzenia podłączone do sieci
  Odepnij urządzenia z sieci domowej, odpinając im kable sieciowe lub odłączając je od WiFi. Ewentualnie wpisz “192.168.0.1” w przeglądarce i zaloguj się do routera, skąd też odłączysz urządzenia.
 • Zwróć uwagę, jaki serwer wybierasz
  Jeśli grasz, wybieraj serwery, które są najbliżej miejsca, w którym się znajdujesz.
 • Spróbuj dodać grę do wyjątków w firewallu

W zależności od używanej zapory sieciowej, można spróbować dodać daną grę do listy wyjątków, co pozwoli odblokować niektóre porty wymagane do komunikacji sieciowej.

 • Użyj aplikacji typu Ping Enhancer

Ping Enhancer to zasadniczo VPN, który skraca drogę pakietów tak, że pokonują one najkrótszą możliwą drogę. Niestety niemal każda usługa tego typu jest płatna.

 • Wymień router
  Nowocześniejszy router powinien przełożyć się na niższe opóźnienia, a jeśli zależy Ci na graniu, wtedy funkcja QoS zapewni niższy ping w grach przez nadanie priorytetu tej czynności.

Może Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.