Search icon

Co to jest NFC? Jak działa i gdzie jest wykorzystywane?

12.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Co to jest NFC? Jak działa i gdzie jest wykorzystywane?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

NFC jest alternatywą dla Bluetooth, a jego historia sięga początków XXI wieku. Funkcja ta daje możliwość przesyłania plików w sposób bezprzewodowy z jednego urządzenia na drugie, ale także pozwala na szybkie cyfrowe płatności i wiele innych działań. Dziś na rynku można znaleźć dużo telefonów z tą technologią, jednak wiele  osób zastanawia się, na ile jest ona bezpieczna. Niektórzy nawet nie są świadomi, że w ogóle używają NFC na co dzień. Poniżej kilka istotnych informacji przybliżających specyfikę NFC.

Spis treści:

Popularne jest także płacenie za pomocą kodu. Zobacz:
Jak płacić BLIKIEM? Co to jest BLIK i jak działa?

Co to jest NFC?

Moduł NFC jest dziś wykorzystywany w większości telefonów i pozwala na bezprzewodową i bezdotykową komunikację z innymi urządzeniami w bliskim zasięgu – do 20 metrów.

nfc co to jest

Czym różni się NFC od Bluetooth?

Od Bluetooth różni go fakt, że nie potrzebuje on długiego nawiązywania połączenia (tzw. parowania), ponieważ wystarczy przyłożyć smartfon do np. terminala, aby NFC zadziałało natychmiast.

Technologia NFC przydaje się podczas przesyłania niewielkich danych. Natomiast Bluetooth umożliwia przesyłanie większych plików, np. PDF, czy MP3.

Dodatkowo warto wspomnieć, że komunikacja bliskiego zasięgu do przesłania danych zużywa mało energii, natomiast Bluetooth o wiele więcej. W grę wchodzi również bezpieczeństwo, ponieważ NFC z racji, że jest to technologia bliskiego zasięgu, jest o wiele bezpieczniejsza od Bluetooth, który już nieraz był narażony na ataki hakerskie.

Do czego służy NFC w telefonie?

co to jest nfc w telefonie

W praktyce NFC służy dziś:

  • Głównie do uiszczania płatności za pomocą smartfona.
  • Pozwala również na przesyłanie plików graficznych, tekstowych, wizytówek czy linków, bez potrzeby parowania urządzeń, czy podłączania nośników.

Wszystko to obejmuje jednak tylko urządzenia wyposażone w technologię NFC, która najczęściej występuje w nowszych modelach smartfonów.

Osoby posiadające NFC w swoich telefonach, mogą bo, szybko skopiować książkę telefoniczną czy inne dane na drugi telefon z NFC. Wystarczy, że będą w bliskiej odległości.

NFC w zegarkach

NFC występuje nie tylko w smartfonach, a np. w zegarkach, dzięki którym można szybko zrealizować transakcję. Wystarczy tylko aktywować moduł, uruchomić aplikację umożliwiającą płatności zbliżeniowe NFC i zbliżyć zegarek do terminala płatniczego.

Głośniki lub słuchawki z NFC

Technologia NFC może być wykorzystywana również w przypadku innych urządzeń np. głośników lub słuchawek, posiadających znaczek “N”. Aby połączyć je ze smartfonem, wystarczy uruchomić funkcję NFC w telefonie i przyłożyć go do znaczka “N” na danym urządzeniu. Dotknąć w celu połączenia urządzenia z telefonem i można zacząć cieszyć się z muzyki odtwarzanej na głośniku z danego smartfona. Taka sama sytuacja dotyczy np. słuchawek z funkcją NFC.

Tagi NFC

Dzięki tej technologii odbierzesz również informację od tagów NFC – są to tzw. chipy, które przekazują skupione w nich informacje po przyłożeniu do nich smartfona z włączoną funkcją NFC. Taki tag NFC może znaleźć się w naklejce, na breloczku lub innym produkcie.

Zalety technologii NFC

NFC w telefonie lub innych urządzeniach umożliwia:

  • Parowanie urządzeń jest automatyczne, więc zajmuje chwilę.
  • Komunikacja pomiędzy urządzeniami jest bezprzewodowa.
  • NFC jest całkowicie bezpieczne, ponieważ jest to technologia bliskiego zasięgu, a np. podczas płatności zbliżeniowej i tak trzeba odblokować telefon lub zegarek, aby przeprowadzić transakcję.
  • Pobiera mniej energii niż Bluetooth.
  • Może działać nawet z wyłączonym sprzętem elektronicznym, więc jest skuteczne nawet w trybie pasywnym.
  • Umożliwia odczytanie tagów NFC – naklejek z chipem.
  • Dzięki NFC zachodzi szybkie uwierzytelnienie, czyli otworzymy drzwi lub bramę bez konieczności wpisywania kodu.

Czy NFC jest bezpieczne?

Z pewnością płacenie za pomocą NFC jest bezpieczniejsze niż np. standardowe płacenie kartą.

nfc w telefonie

Za każdym razem, kiedy będziemy chcieli zapłacić za pomocą smartfona lub zegarka z NFC, będzie trzeba odblokować to urządzenie, dlatego nikt nie będzie w stanie dostać się do tej formy płatności bez naszej zgody.

Z racji tego, że na karty płatnicze nałożony jest limit płatności bez kodu pin – przeważnie do 100 zł, znika również ryzyko, że ktoś pójdzie z naszą kartą na małe zakupy. NFC jest więc nie tylko bezpieczne, ale i wygodne i szybkie.

NFC w telefonie – które modele mają tę funkcję?

Moduł NFC instalowany jest w nowszych modelach smartfonów.

Firma Apple zastosowała tę technologię w modelach od iPhone 6 i znajdziemy ją również w najnowszych modelach. Inne marki również wyposażają swoje sprzęty w tę technologię i chodzi m.in. o Samsung Galaxy s10+, Xiaomi MI 9, Motorola One Action czy Redmi Note 8 Pro.

Na samym początku NFC było przeznaczone tylko dla topowych marek i najdroższych smartfonów. Dziś można znaleźć telefony z NFC nawet za 1000 zł. Zawsze jednak należy sprawdzić specyfikację danego modelu, aby upewnić się, że faktycznie posiada tę opcję.

Płacić telefonem możesz np. za pomocą aplikacji Revolut:
Revolut konkuruje już z największymi bankami – co to jest i jak działa?
nano google news

Mogą Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.