Co to jest NFC? Do czego służy? Jak włączyć NFC w telefonie?
NFC jest alternatywą dla Bluetooth, a jego historia sięga początków XXI wieku. Funkcja ta daje możliwość przesyłania plików w sposób bezprzewodowy pomiędzy urządzeniami, ale także pozwala na szybkie cyfrowe płatności i wiele innych działań. Dziś na rynku można znaleźć dużo telefonów z tą technologią, jednak wiele osób zastanawia się, na ile jest ona bezpieczna. Niektórzy nawet nie są świadomi, że w ogóle używają NFC na co dzień. Poniżej kilka istotnych informacji przybliżających specyfikę NFC.
Spis treści:
- Co to jest NFC?
- Czym różni się NFC od Bluetooth?
- Do czego służy NFC?
- Zalety technologii NFC
- Czy NFC jest bezpieczne?
- Jak włączyć NFC w telefonie?
- NFC w telefonie – które modele mają tę funkcję?
Co to jest NFC?
NFC (Near Field Communication) oznacza standard komunikacji bezprzewodowej opartej na technologii zbliżeniowej. Pozwala na bezprzewodową i bezdotykową komunikację z innymi urządzeniami w bliskim zasięgu – do 20 centymetrów.
Czym różni się NFC od Bluetooth?
Od Bluetooth różni go fakt, że nie potrzebuje on długiego nawiązywania połączenia (tzw. parowania), ponieważ wystarczy przyłożyć smartfon do np. terminala, aby NFC zadziałało natychmiast.
Technologia NFC przydaje się podczas przesyłania niewielkich danych. Natomiast Bluetooth umożliwia przesyłanie większych plików, np. PDF, zdjęć czy muzyki.
Dodatkowo warto wspomnieć, że komunikacja bliskiego zasięgu do przesłania danych zużywa mało energii, natomiast Bluetooth o wiele więcej. W grę wchodzi również bezpieczeństwo, ponieważ NFC z racji, że jest to technologia bliskiego zasięgu, jest o wiele bezpieczniejsza od Bluetooth, który już nieraz był narażony na ataki hakerskie.
Do czego służy NFC w telefonie?
W praktyce NFC służy dziś:
- Głównie do uiszczania płatności za pomocą smartfona.
- Pozwala również na przesyłanie plików graficznych, tekstowych, wizytówek czy linków, bez potrzeby parowania urządzeń, czy podłączania nośników.
Wszystko to obejmuje jednak tylko urządzenia wyposażone w technologię NFC, która najczęściej występuje w nowszych modelach smartfonów.
Osoby posiadające NFC w swoich telefonach, mogą bo, szybko skopiować książkę telefoniczną czy inne dane na drugi telefon z NFC. Wystarczy, że będą w bliskiej odległości.
NFC w zegarkach
NFC występuje nie tylko w smartfonach, a np. w zegarkach, dzięki którym można szybko zrealizować transakcję. Wystarczy tylko aktywować moduł, uruchomić aplikację umożliwiającą płatności zbliżeniowe NFC i zbliżyć zegarek do terminala płatniczego.
Głośniki lub słuchawki z NFC
Technologia NFC może być wykorzystywana również w przypadku innych urządzeń np. głośników lub słuchawek, posiadających znaczek “N”. Aby połączyć je ze smartfonem, wystarczy uruchomić funkcję NFC w telefonie i przyłożyć go do znaczka “N” na danym urządzeniu. Dotknąć w celu połączenia urządzenia z telefonem i można zacząć cieszyć się z muzyki odtwarzanej na głośniku z danego smartfona. Taka sama sytuacja dotyczy np. słuchawek z funkcją NFC.
Tagi NFC
Dzięki tej technologii odbierzesz również informację od tagów NFC – są to tzw. chipy, które przekazują skupione w nich informacje po przyłożeniu do nich smartfona z włączoną funkcją NFC. Taki tag NFC może znaleźć się w naklejce, na breloczku lub innym produkcie. Przykładem takich gadżetów są lokalizatory, np. Samsung Galaxy SmartTag2 czy Apple AirTag.
Zalety technologii NFC
NFC w telefonie lub innych urządzeniach umożliwia:
- Parowanie urządzeń jest automatyczne, więc zajmuje chwilę.
- Komunikacja pomiędzy urządzeniami jest bezprzewodowa.
- NFC jest całkowicie bezpieczne, ponieważ jest to technologia bliskiego zasięgu, a np. podczas płatności zbliżeniowej i tak trzeba odblokować telefon lub zegarek, aby przeprowadzić transakcję.
- Pobiera mniej energii niż Bluetooth.
- Może działać nawet z wyłączonym sprzętem elektronicznym, więc jest skuteczne nawet w trybie pasywnym.
- Umożliwia odczytanie tagów NFC – naklejek z chipem.
- Dzięki NFC zachodzi szybkie uwierzytelnienie, czyli otworzymy drzwi lub bramę bez konieczności wpisywania kodu.
Czy NFC jest bezpieczne?
Z pewnością płacenie za pomocą NFC jest bezpieczniejsze niż np. standardowe płacenie kartą.
Za każdym razem, kiedy będziemy chcieli zapłacić za pomocą smartfona lub zegarka z NFC, będzie trzeba odblokować to urządzenie, dlatego nikt nie będzie w stanie dostać się do tej formy płatności bez naszej zgody.
Z racji tego, że na karty płatnicze nałożony jest limit płatności bez kodu pin – przeważnie do 100 zł, znika również ryzyko, że ktoś pójdzie z naszą kartą na małe zakupy. NFC jest więc nie tylko bezpieczne, ale i wygodne i szybkie.
Jak włączyć NFC w telefonie?
Uruchomienie łączności NFC jest bardzo proste. W większości telefonów opcja ta znajduje się na górnym pasku narzędzi – tam gdzie są opcje Wi-Fi, transmisji danych komórkowych, czy Bluetooth. Jeśli opcji NFC tam nie ma, należy wejść w edycję paska narzędzi i ją dodać.
Dotyczy do telefonów z Androidem, bowiem każdy iPhone (od modelu iPhone 6 w górę) ma łączność NFC włączoną domyślnie i nie da się jej wyłączyć.
NFC w telefonie – które modele mają tę funkcję?
Moduł NFC instalowany jest już powszechnie stosowaną technologią, która instalowana jest w większości nowych smartfonów. Warto jednak upewnić się przed zakupem telefonu, czy faktycznie tak jest, bowiem część modeli (szczególnie budżetowych smartfonów z niższej półki) może być pozbawiona funkcji NFC.
Na samym początku NFC było przeznaczone tylko dla topowych marek i najdroższych smartfonów. Dziś można znaleźć telefony z NFC nawet za 1000 zł. Zawsze jednak należy sprawdzić specyfikację danego modelu, aby upewnić się, że faktycznie posiada tę opcję.
Mogą Cię zainteresować: