Co to jest modem? Czym różni się modem od routera?

16.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Co to jest modem? Czym różni się modem od routera?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dzisiaj ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie bez Internetu. Korzystamy z niego codziennie, a przydaje się nie tylko do oglądania filmików ze śmiesznymi kotkami. Ułatwia komunikację, zakupy, załatwianie spraw urzędowych i umożliwia obsługę urządzeń smart home.

Chcąc cieszyć się swobodnym dostępem do Internetu w domu lub poza nim, trzeba zadbać o podłączenie do sieci przy pomocy odpowiedniego urządzenia. Do tego celu warto wyposażyć się w modem, albo w router. Jednak które z tych urządzeń wybrać? Wyjaśniamy co to modem i czym konkretnie różni się od routera.

Co to jest modem?

Modem to urządzenie, które zapewnia dostęp do sieci wszędzie tam, gdzie można połączyć się z dostawcą usług internetowych. Zadaniem modemu jest modulacja sygnału analogowego otrzymywanego od dostawcy na cyfrowy, a następnie demodulacja (odkodowanie) w taki sposób, aby nasze urządzenie mogło go odebrać.

Nazwa „modem” pochodzi od modulator-demodulator, czyli od wykonywanej przez niego pracy.

Ostatecznie sygnał przysyłany przez dostawcę Internetu zostaje odczytany na komputerze użytkownika, który może w pełni cieszyć się dostępem do sieci.

modem światłowodowy

Rodzaje modemów

Modemy można podzielić na kilka rodzajów. Modemy zewnętrzne to osobne urządzenia znajdujące się poza komputerem, połączone z nim przy pomocy kabla lub bezprzewodowo. Ten typ modemu wymaga instalacji. Modemy wewnętrzne są już zainstalowane w urządzeniach jako karta sieciowa. Znajdują się w smartfonach, tabletach i nowych komputerach.

Można również podzielić modemy ze względu na rodzaj medium. Wyróżniamy tu:

  • modemy kablowe – urządzenia oferowane w ramach abonamentu w sieci telewizji kablowej,
  • modemy telefoniczne – standardowe i DSL ( czyli technologia cyfrowego szerokopasmowego dostępu do Internetu),
  • modemy radiowe – wykorzystujące fale radiowe.

Jaki modem wybrać?

Przed wybraniem urządzenia dla siebie zastanów się, z jakiego rodzaju Internetu będziesz korzystać. Dopiero wtedy można dobrać odpowiedni modem do Internetu odpowiadający aktualnym potrzebom.

Użytkownicy Internetu mobilnego mogą zakupić przenośny modem LTE na USB, który łączy się z siecią komórkową. To niewielkie urządzenie wielkości pendrive’a, które można mieć zawsze przy sobie. Wystarczy umieścić w nim kartę SIM i podłączyć do komputera. To dobre rozwiązanie dla osób często korzystających z laptopa poza domem lub podróżujących.

Decydując się na Internet stacjonarny u dostawcy sieci kablowej, otrzymasz modem udostępniony w ramach wykupionego abonamentu. Warto zaznaczyć, że taki modem nie staje się własnością użytkownika. Jest jedynie wypożyczany i można go używać wyłącznie w czasie trwania umowy, a po jej zakończeniu trzeba go oddać. Dodatkowym plusem dla osób mniej technicznych jest to, że nie trzeba martwić się podłączeniem i konfiguracją urządzenia, ponieważ modem do Internetu zainstaluje wykwalifikowany pracownik.

modem do internetu

Mając dostęp do szybkiego Internetu i dużej przepustowości, należy rzecz jasna zaopatrzyć się w modem światłowodowy.

Najwygodniejsze użytkowanie Internetu w domu zapewni modem WiFi, do którego można podłączyć wiele różnych urządzeń. To dobry wybór dla osób korzystających z różnych urządzeń bezprzewodowych podłączonych do sieci.

Modem a router – czym się różnią?

Myśląc o urządzeniu łączącym nas z siecią często używamy nazw „modem” i „router” zamiennie. W końcu oba umożliwiają nam korzystanie z Internetu. Jednak warto pamiętać, że są to dwa zupełnie różne urządzenia.

Modem odbiera i przekształca sygnał otrzymywany od dostawcy.

Dzięki odkodowaniu sygnału jest on akceptowany przez nasz komputer, dzięki czemu możemy korzystać z Internetu. Co istotne – na jednym urządzeniu.

Router z kolei odpowiada za rozdzielenie sygnału. Dzięki niemu wiele urządzeń może korzystać z Internetu jednocześnie. Przy pomocy routera bez problemu stworzymy domową sieć Wi-Fi, do której można podłączyć wszystkie komputery, smartfony, drukarkę, a także urządzenia smart home, takie jak odkurzacz czy kamera. To bardzo wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób chcących podłączyć bezprzewodowo urządzenia z każdego miejsca w domu. Router umożliwia także nadanie osobnego adresu IP każdemu urządzeniu w sieci lokalnej.

Bardzo istotne jest miejsce, w którym postawimy router. Każda przeszkoda może osłabić sygnał, więc opłaca się umieścić go nieco wyżej, np. na półce w centralnej części mieszkania. W przypadku klasycznego modemu nie ma tego problemu, bo łączy się z komputerem przy pomocy kabla. 

modem a router

Modem i router w jednym

Wiemy już, czym się różni router od modemu. Zatem, który z nich sprawdzi się najlepiej? Nie mogąc zdecydować się na konkretny model, warto wziąć pod uwagę urządzenie hybrydowe, wyposażone w funkcje zarówno modemu, jak i routera.

Do domu opłaca się wybrać router ze wbudowanym modemem, czyli urządzenie 2w1. Mając jedno uniwersalne urządzenie, podłączysz wszystkie swoje sprzęty do jednej sieci.

To wygodne rozwiązanie obejmuje również Internet mobilny. Router z modemem LTE sprawdzi się u osób, które często zmieniają miejsce zamieszkania, albo nie mają dostępu do lokalnego dostawcy Internetu.

Może Cię zainteresować:

Uwielbia dobrą herbatę i śledzenie ciekawostek ze świata nowych technologii. Spokój znajduje w fotografii, ale nie przepada za plecakiem pełnym ciężkiego sprzętu. W wolnym czasie nałogowo kupuje nowe książki i czyta komiksy.