Co to jest LTE i jak działa? Od czego zależy prędkość internetu LTE?

01.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 3 Minuty
Co to jest LTE i jak działa? Od czego zależy prędkość internetu LTE?
Przeczytasz w 3 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Sieć LTE to najbardziej powszechny standard łączności bezprzewodowej w Polsce. Szacunkowe dane pokazują, że zasięg LTE pokrywa niemal całą powierzchnię naszego kraju i obszar zamieszkiwany przez 99 procent ludności Polski. Co to jednak właściwie jest LTE i czym różni się od 4G? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Spis treści

LTE – co to jest i jak działa?

Najprościej rzecz ujmując LTE to standard łączności bezprzewodowej umożliwiający szybki transfer danych. Zastąpił on sieć trzeciej generacji znacząco podwyższając prędkość przesyłu danych, jak i jej przepustowość pozwalając na jednoczesne korzystanie z niej przez większą liczbę użytkowników.

O ile w sieci 3G prędkość przesyłu danych wynosiła ok. 42 Mb/s., tak sieć 4G zwiększyła ją do 300 Mb/s. Dzięki temu możliwe stało się korzystanie z internetu i zaawansowanych aplikacji w dowolnym miejscu z komfortem porównywalnym do stacjonarnego połączenia internetowego.

Czy LTE i 4G to to samo?

Warto również wiedzieć, że w wielu sytuacjach używa się zamiennie dwóch pojęć: LTE i 4G. Nie jest to poważny błąd w nazewnictwie, ale warto je doprecyzować.

  • 4G – oznacza czwartą generację linii komórkowej (skrót od angielskiego „4th generation”)
  • LTE – jest nazwą technologii, za pomocą której można przesyłać dane w sieci 4G (z angielskiego „Long Term Evolution”).

Pojęcie 4G jest o więc wiele szersze niż LTE, ale dopóki na rynek została wprowadzona nowa technologia 5G umożliwiająca jeszcze sprawniejszy transfer danych, były pojęciami wykorzystywanymi zamiennie lub jednocześnie w formie 4G LTE.

Telefony obsługujące LTE

4G a LTE

Prędkość Internetu LTE 4G – od czego zależy?

Internet 4G LTE przez długi czas była synonimem szybkości. Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, LTE pozwala osiągnąć prędkość przesyłu danych wynoszącą około 300 mb/s. Przełączając się z sieci 3G na rzecz 4G, można liczyć na 10-krotnie szybsze przesyłanie danych, a w stosunku do 2G nawet stokrotnie szybsze.

Trzeba jednak mieć świadomość, że są to wartości teoretyczne. Na rzeczywistą prędkość wpływ na wiele czynników, m.in.

  • ukształtowanie terenu
  • przebywanie na otwartej powierzchni lub w zamkniętym pomieszczeniu
  • odległość od nadajnika
  • ilość osób korzystających w danym momencie z sieci
  • parametry telefonu lub laptopa łączącego się z siecią.

Co jest lepsze od LTE? 4G a 5G?

Chociaż sieć LTE jest tak powszechna, to jest już na rynku technologia następnej generacji, która stopniowo będzie ją zastępować. Podobnie zresztą stało się z siecią 3G, których nadajniki są stopniowo wyłączane (a proces ten ma zakończyć się w 2023 roku).

Jak łatwo się więc domyślić, już lepszym wyborem będzie 5G. O ile 4G oferuje prędkość transmisji danych na poziomie 300 Mb/s., to 5G aż 20 GB/s! Ponadto 5G pozwala na łączenie się o wiele większej liczby różnych urządzeń. Pozwoli to na upowszechnienie Internetu Rzeczy, czyli podłączeniem do globalnej sieci zupełnie nowych rozwiązań i technologii. Sieć ta zapewnia taką prędkość i niskie opóźnienia, że wcześniejsze plany nowej generacji, które nie były możliwe do wdrożenia, nagle mogą stać się faktem.

Już teraz mogą z niej korzystać mieszkańcy dużych miast, a infrastruktura nadajników jest systematycznie rozbudowywana. Wciąż jednak zasięg 5G jest niewystarczający, aby całkowicie móc zastąpić sieć 4G i korzystać z niego przez cały czas.

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.