Search icon

Co to jest LTE? Jak działa 4G?

16.08.2021 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Co to jest LTE? Jak działa 4G?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Sieć LTE to najbardziej powszechny standard łączności bezprzewodowej w Polsce. Szacunkowe dane pokazują, że zasięg LTE pokrywa niemal całą powierzchnię naszego kraju i obszar zamieszkiwany przez 99 procent ludności Polski. Co to jednak właściwie jest LTE i czym różni się od 4G? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Spis treści

Czym jest LTE?

Najprościej rzecz ujmując LTE to standard łączności bezprzewodowej umożliwiający szybki transfer danych. Zastąpił on sieć trzeciej generacji znacząco podwyższając prędkość przesyłu danych, jak i jej przepustowość pozwalając na jednoczesne korzystanie z niej przez większą liczbę użytkowników.

O ile w sieci 3G prędkość przesyłu danych wynosiła ok. 42 Mb/s., tak sieć 4G zwiększyła ją do 300 Mb/s. Dzięki temu możliwe stało się korzystanie z internetu i zaawansowanych aplikacji w dowolnym miejscu z komfortem porównywalnym do stacjonarnego połączenia internetowego.

Czy internet LTE to 4G?

Warto również wiedzieć, że w wielu sytuacjach używa się zamiennie dwóch pojęć: LTE i 4G. Nie jest to poważny błąd w nazewnictwie, ale warto je doprecyzować.

  • 4G – oznacza czwartą generację linii komórkowej (skrót od angielskiego „4th generation”)
  • LTE – jest nazwą technologii, za pomocą której można przesyłać dane w sieci 4G (z angielskiego „Long Term Evolution”).

Pojęcie 4G jest o więc wiele szersze niż LTE, ale dopóki na rynek została wprowadzona nowa technologia 5G umożliwiająca jeszcze sprawniejszy transfer danych, były pojęciami wykorzystywanymi zamiennie lub jednocześnie w formie 4G LTE.

Zasięg LTE

Czy 4G LTE zapewnia dobrą prędkość internetu?

Internet 4G LTE przez długi czas była synonimem szybkości. Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, LTE pozwala osiągnąć prędkość przesyłu danych wynoszącą około 300 mb/s. Przełączając się z sieci 3G na rzecz 4G, można liczyć na 10-krotnie szybsze przesyłanie danych, a w stosunku do 2G nawet stokrotnie szybsze.

Trzeba jednak mieć świadomość, że są to wartości teoretyczne. Na rzeczywistą prędkość wpływ na wiele czynników, m.in.

  • ukształtowanie terenu
  • przebywanie na otwartej powierzchni lub w zamkniętym pomieszczeniu
  • odległość od nadajnika
  • ilość osób korzystających w danym momencie z sieci
  • parametry telefonu lub laptopa łączącego się z siecią

Co jest lepsze od LTE? 4G a 5G?

Chociaż sieć LTE jest tak powszechna, to jest już na rynku technologia następnej generacji, która stopniowo będzie ją zastępować. Podobnie zresztą stało się z siecią 3G, których nadajniki są stopniowo wyłączane (a proces ten ma zakończyć się w 2023 roku).

Jak łatwo się więc domyślić, już lepszym wyborem będzie 5G. O ile 4G oferuje prędkość transmisji danych na poziomie 300 Mb/s., to 5G aż 20 GB/s! Ponadto 5G pozwala na łączenie się o wiele większej liczby różnych urządzeń. Pozwoli to na upowszechnienie Internetu Rzeczy, czyli podłączeniem do globalnej sieci zupełnie nowych rozwiązań i technologii. Sieć ta zapewnia taką prędkość i niskie opóźnienia, że wcześniejsze plany nowej generacji, które nie były możliwe do wdrożenia, nagle mogą stać się faktem.

Już teraz mogą z niej korzystać mieszkańcy dużych miast, a infrastruktura nadajników jest systematycznie rozbudowywana. Wciąż jednak zasięg 5G jest niewystarczający, aby całkowicie móc zastąpić sieć 4G i korzystać z niego przez cały czas.

nano google news

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Od lat obecny w branży technologicznej. Trzyma rękę na pulsie wszelkich nowości i sprawdza zgodność marketingowych haseł z codziennością użytkowników. Docenia wartościową treść, szczególnie jeśli opakowana jest w atrakcyjną formę.