Co to jest keylogger? Jak go wykryć?

25.12.2021 |
| Clock Przeczytasz w 2 Minuty
Co to jest keylogger? Jak go wykryć?
Przeczytasz w 2 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Dostęp do internetu daje nam niezliczone korzyści i wygodę w codziennym życiu. Niestety sieć nie jest wolna od zagrożeń, które nieświadomym użytkownikom komputerów są w stanie sprawić często ogromne problemy. Jednym z popularniejszych przykładów złośliwego oprogramowania jest keylogger należący do grupy programów szpiegujących (spyware), mimo że jest jednocześnie wykorzystywany jako legalny program monitorujący. W takim razie – co to właściwie jest keylogger, jak działa i jak się przed nim chronić?  

Czym jest keylogger? 

Keylogger to w skrócie złośliwe (choć w niektórych przypadkach legalne i instalowane za zgodą obu stron) oprogramowanie, które rejestruje wszystkie naciśnięcia klawiszy na klawiaturze. 

Nazwa keylogger powstała od połączenia dwóch angielskich słów: key (klawisz) oraz logger (rejestrator). 

Tego rodzaju oprogramowanie należy do grupy programów spyware (szpiegujące), których zadaniem jest zbieranie informacji o zachowaniu użytkownika komputera. W przypadku keyloggera – informacji o wprowadzanych znakach na klawiaturze. 

Jak działa keylogger? 

Niezauważalnie. Keyloggery działają w tle i nie dają o sobie znaku podczas pracy. Komputer zainfekowany keyloggerem nie powinien się zachowywać szczególnie “podejrzanie”. 

Co do samej zasady działania keyloggera, jest ona prosta: każdy naciśnięty klawisz jest zapisywany w konkretnym pliku, który dalej zostaje przesłany do właściciela programu (w czasie rzeczywistym lub o określonej porze). 

Keylogger rejestrując znaki jest w stanie zapisać Twoje hasło do różnych serwisów, również do banku. 

Oprócz zapisywania wprowadzanych znaków keylogger może również wykonywać zrzuty ekranu z różną częstotliwością i przesyłać je dalej. 

Dlaczego keylogger jest niebezpieczny? Z kilku prostych powodów: 

  • przekazujesz dane logowania razem z adresem strony “jak na tacy”; 
  • w połączeniu z zrzutami ekranu, keylogger zapisuje Twoje prywatne korespondencje; 
  • materiały służbowe i poufne mogą dostać się w niepowołane ręce; 
  • keylogger może zapisać klucz do Twojego portfela kryptowalut. 
jak-dziala-keylogger

Jak wykryć taki program i jak go usunąć? 

Wykrycie keyloggera nie należy do najłatwiejszych zadań. Teoretycznie można wyśledzić jego obecność poprzez monitorowanie pracujących procesów w systemowym menedżerze zadań. Nie jest to jednak sposób doskonały, ponieważ wiele keyloggerów potrafi się “ukrywać” nie dając tym samym szans na wykrycie. Warto wyszukiwać w Google nazwy pracujących na komputerze procesów i czytać na ich temat opinie. Jeśli jakakolwiek budzi Twoją wątpliwość – sprawdź, co piszą o tym procesie internauci. 

Sprawdzanie lokalizacji plików na podstawie działających procesów również może pomóc w wykryciu keyloggera. Ręczne usunięcie prostych, “amatorskich” keyloggerów jest możliwe, jednak nawet w takiej sytuacji zawsze pozostanie wątpliwość, czy aby wszystkie pliki zostały skasowane. 

Najbezpieczniejszym sposobem na usunięcie keyloggera jest sformatowanie dysku i ponowna instalacja systemu – to daje 100% pewności, że komputer będzie bezpieczny. 

Jak chronić się przed keyloggerami? 

Z racji tego, że keyloggera można zainstalować zdalnie, należy uważać podczas otwierania wszelkich załączników w mailach, a także podczas pobierania plików ze stron/dysków sieciowych. Najsłabszym ogniwem podczas infekowania komputera są sami użytkownicy, którzy nieświadomie instalują złośliwe oprogramowanie. 

Warto korzystać z tzw. anty keylogger – to pewnego rodzaju antywirus, który jest ukierunkowany na ochronę przed tym rodzajem oprogramowania. W porównaniu do uniwersalnych antywirusów, anti-keyloggery skupiają się na wąskiej grupie wirusów. 

W przypadku bezpieczeństwa naszego i naszych danych wprowadzanych w komputerze lepiej kierować się zasadą im więcej, tym lepiej. 

Ostatecznie warto też korzystać z najzwyklejszych programów antyspyware i antywirusów. Te, w połączeniu z anty keyloggerami i świadomością użytkownika powinny dać wystarczająco dobre rezultaty. 

Może Cię zainteresować:

Miłośnik technologii użytkowej, mocno wgryziony w urządzenia Apple. Stara się znajdować pozytywy, gdzie pozornie ich nie ma jednocześnie punktując to, co zasługuje na krytykę. Prywatnie wielbiciel dobrej kawy i posiadacz zdecydowanie za dużej ilości perfumów.