Jak działa Internet satelitarny? Co jest potrzebne do odbioru? Ile kosztuje?

11.03.2022 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Jak działa Internet satelitarny? Co jest potrzebne do odbioru? Ile kosztuje?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Wśród wielu rodzajów odbierania Internetu (po kablu, światłowód, Internet LTE, radiowy, inne) Internet przez satelitę jest dość mało popularny. Ma jednak pewne zalety, które sprawiają, że w niektórych zastosowaniach okazuje się niemal niezastąpiony. W poniższym artykule przedstawimy zasadę działania Internetu satelitarnego i sprawdzimy zdanie dotychczasowych użytkowników tego rozwiązania. Sprawdzimy oferty największych dostawców i ceny Internetu satelitarnego w Polsce. Na koniec wyjaśnijmy pokrótce, czym jest Starlink.

Jak działa Internet satelitarny?

Na myśl o Internecie satelitarnym wielu osobom przychodzi na myśl bardzo skomplikowana i droga technologia. Wystarczy wspomnieć jednak, że w dużym stopniu Internet z satelity przypomina telewizję satelitarną. Z taką wiedzą nie wydaje się już tak trudnym do zrozumienia pojęciem, prawda? Internet satelitarny dzieli od takiej telewizji jedna spora różnica – konieczność zapewnienia możliwości zarówno odbierania sygnału, jak i nadawania go. Do zapewnienia obustronnej transmisji danych służą specjalne anteny.

internet przez satelitę

Aby przekonać się, jak działa Internet satelitarny, postanowiliśmy sprawdzić, co na ten temat sądzą dotychczasowi użytkownicy. Wpisujemy więc w wyszukiwarce hasło “internet satelitarny opinie” i… zdania są podzielone. Niektórzy użytkownicy wspominają o słabszych parametrach (prędkość wysyłania i odbierania danych, opóźnienie) w stosunku do Internetu naziemnego. Z drugiej strony niektóre napisane na temat Internetu satelitarnego opinie są jednoznacznie pozytywne. Jego odbiorcy twierdzą w nich, że w danej lokalizacji po prostu nie ma możliwości podłączenia innego Internetu.

Internet satelitarny działa podobnie do telewizji satelitarnej. Sprawdzi się szczególnie w miejscach, w których nie ma innej możliwości dostępu do sieci (zarówno komórkowej, jak i klasycznej infrastruktury).

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest idealny. Jeśli natomiast  związane z Internetem satelitarnym wady rekompensuje szereg zalet – warto rozważyć tę opcję.

Co jest potrzebne do korzystania z Internetu satelitarnego?

Jak zwizualizować sobie działanie Internetu z satelity? Wystarczy pomyśleć o sieci bezprzewodowej Wi-Fi, której router znajduje się na orbicie okołoziemskiej, a zasięg sięga aż do naszego odbiornika na Ziemi. Jedyną różnicą między internetem satelitarnym a naziemnym jest konieczność podłączenia routera lub modemu do anteny zewnętrznej, zamiast do gniazdka zamontowanego przez tradycyjnego dostawcę.

montaż internetu satelitarnego

Montaż Internetu satelitarnego wymaga zainstalowania na zewnątrz budynku niewielkiej anteny satelitarnej. Jest prosty, ale większość firm i tak oferuje usługę montażu całego systemu do odbierania Internetu. Po zamontowaniu anteny łączymy ją kablem z modemem satelitarnym. Następnie Internet będzie dostarczany do komputera i innych urządzeń po kablu (Ethernet) lub bezprzewodowo (Wi-Fi).

Wady Internetu satelitarnego

Wydawałoby się, że największą wadą Internetu satelitarnego jest nieco skomplikowany montaż, wymagający instalacji zewnętrznej anteny. Warto jednak pamiętać, że w przypadku Internetu naziemnego zwykle nie zrobimy tego sami, a montaż i konfigurację musimy powierzyć monterowi, którego prześle dostawca sieci. Tak samo możemy zrobić w wypadku montażu Internetu satelitarnego. Wpisując w Google “internet satelitarny wady” dowiemy się też, że pewnym minusem, podobnie jak w przypadku Internetu radiowego, jest słabsze działanie Internetu podczas gorszych warunków atmosferycznych – mocnego zachmurzenia, silnych opadów deszczu i śniegu lub gęstej mgły.

Jaką szybkość ma Internet satelitarny?

Przesył danych w próżni (w kosmosie) jest o wiele szybszy niż za pomocą światłowodu, a ten jest z kolei jednym z najszybszych sposobów dostarczania sieci naziemnej. Warto natomiast pamiętać, że pewien problem stanowi ogromna odległość, na którą dane są wysyłane.

Szybkość internetu satelitarnego zależy od lokalizacji odbiornika i wybranej usługi. Zwykle oznacza dostęp do sieci z prędkością od kilkunastu do kilkudziesięciu megabitów na sekundę.

Nieco inaczej wygląda prędkość w przypadku Internetu satelitarnego Starlink. Nowoczesna usługa dostarczana przez firmę Elona Muska pozwala odbierać Internet z prędkością nawet 500 Mbit/s. Jest to jednak związane z olbrzymimi kosztami.

Ile kosztuje satelitarny Internet?

Podobnie do innych sposobów dostarczania Internetu, cena Internetu satelitarnego zależy od wielu czynników. Przede wszystkim musimy uwzględnić koszt zakupu zestawu pozwalającego na odbiór Internetu. Zwykle jest nieco wyższy, niż przy Internecie naziemnym, czy dostarczanym przez sieć komórkową LTE lub 5G.

Podobnie do innych tego typu usług, Internet przez satelitę wymaga płacenia comiesięcznego abonamentu. W zależności od wybranej usługi koszt wynosi od kilkudziesięciu (najniższe oferty w Polsce to 50-60 zł/m-c.) do kilkuset złotych. Cena wzrasta wraz z wybraniem oferty szybszego Internetu. Podstawowe i najtańsze oferty mogą także posiadać pewne ograniczenia, jeśli chodzi o możliwość ilości pobranych danych.

W 2019 na niebie pojawiły się dość nietypowe obiekty. Poruszają się w pewnego rodzaju łańcuchach, a czasem są widoczne z Ziemi, także z Polski. Szybko poruszające się, świecące w nocy i dzień obiekty widziane przez zaledwie kilka chwil to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o stronę marketingową. Starlink, bo o nim mowa, to system telekomunikacyjny stworzony przez SpaceX. Firma Elona Muska na nowo zdefiniowała sposób dostarczania Internetu wprost z kosmosu.

internet starlink

Wiedząc o tym, że wysłany z satelity Internet musi pokonać ogromną odległość (nawet 20 tysięcy kilometrów), SpaceX zdecydowało się na proste rozwiązanie tego problemu. Satelity Starlink poruszają się na dość niskiej orbicie – 400-570 kilometrów od powierzchni Ziemi. Zmniejszenie pułapu oznaczało jednak konieczność zwiększenia liczby satelitów.

W skład Starlink docelowo wejdzie aż 12 000 kosmicznych obiektów, krążących wokół naszej planety po różnych płaszczyznach. Cechą charakterystyczną jest w tym wypadku poruszanie się w synchroniczny sposób (w stałej odległości, jeden za drugim) wielu satelitów – nawet kilkudziesięciu. Jakie są natomiast praktyczne aspekty korzystania z Internetu Starlink?

Cena i szybkość Starlink

Elon Musk wprowadził na rynek usługę dostępu do Internetu, która nie należy jednak do najtańszych. Sam zestaw sprzętu do odbierania i nadawania sygnału to koszt około 2500 złotych. Następnie musimy liczyć się z miesięczną opłatą w wysokości niecałych 500 zł. Podstawowy pakiet pozwoli na odebranie Internetu z prędkością 50-150 Mbps. Opóźnienie w tej usłudze wynosi 20-40 milisekund.

Dla najbardziej wymagających użytkowników przeznaczono natomiast usługę Starlink Premium. Ceny? Sprzęt: 2500 zł, abonament: 500 zł/miesiąc. Różnicą w pakiecie Premium jest waluta – podane wartości są cenami w dolarach. Za antenę i modem zapłacimy więc ponad 10 000 złotych, a miesięczny abonament kosztuje grubo ponad dwa tysiące złotych.

Warto dodać, że obecnie trwa faza testowania Starlink, a usługa może nie działać na całej powierzchni Ziemi z maksymalną prędkością. Mogą się także zdarzyć przerwy w dostępie do sieci. SpaceX wciąż wysyła na orbitę kolejne rakiety z satelitami. Ukończenie systemu zaplanowano na 2027 rok.

Zdjęcie otwierające: starlink.com

Może Cię zainteresować:

TEMATYKA:
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.