Co to jest HEVC? Czym różni się H.265 i H.264?

08.04.2025 |
| Clock Przeczytasz w 4 minuty
Co to jest HEVC? Czym różni się H.265 i H.264?
Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Choć w świecie domowej rozrywki królują obecnie serwisy VOD, takie jak Netflix czy Disney+, to wiele osób wciąż korzysta też z klasycznej telewizji. Jedną z opcji jest cyfrowa telewizja naziemna, która aktualnie nadawana jest w technologii DVB-T2 z kodowaniem H.265/HEVC. Co to jest i co tak właściwie skrywają pod sobą wszystkie te nazwy? W tym poradniku znajdziesz odpowiedź na te pytania, a także praktyczne wskazówki dotyczące wykorzystania tego formatu w codziennym życiu.

Czym jest format HEVC?

HEVC – inaczej H.265 – to nowoczesny standard kompresji materiału filmowego, w którym wielu dopatruje się rewolucji w kontekście nadawania sygnału telewizyjnego, jak i ogólniej: przetwarzania wideo.

Nazwa jest skrótem od angielskiego High Efficiency Video Coding, co można by przetłumaczyć jako wysokowydajne kodowanie wideo – to dość dobrze opisuje, z czym faktycznie mamy do czynienia.

Trzeba tylko mieć świadomość, że standard HEVC, który został zatwierdzony już w 2013 roku, nie jest formatem plików wideo (jak .AVI czy .MP4) ani też nie definiuje sposobu kodowania. Zamiast tego wskazuje na technikę kompresji materiału filmowego.

Charakterystyczną cechą HEVC jest wysoka wydajność kompresji, co pozwala na obniżenie albo rozmiaru pliku wideo, albo też wymagań dotyczących przepustowości. Wynika to z zaawansowanej technologii kompresji oraz techniki przewidywania wewnątrzklatkowego, pośród wielu innych, mniejszych ulepszeń. Przynosi to duże korzyści względem poprzedniego standardu, a więc AVC (H.264). No właśnie.

Czym różni się H.265 (HEVC) od H.264 (AVC)?

W pewnym sensie zostało to już powiedziane, ale sprecyzujmy, że w porównaniu do AVC format HEVC umożliwia uzyskanie wyższej jakości wideo przy niższej przepustowości. To zasługa tego, że pliki wideo HEVC są lżejsze (czyli mają mniej megabajtów) niż ich odpowiedniki zakodowane zgodnie ze standardem AVC.

Postęp wynosi około 50%! Krótko mówiąc: stawiając na video HEVC możemy zaoszczędzić połowę transferu zachowując jakość albo też uzyskać wyraźnie wyższą jakość obrazu i dźwięku przy zachowaniu określonej przepustowości.

Cyfrowa telewizja naziemna na H.265/HEVC

Kodowanie HEVC (H.265) stanowi podstawę dla standardu cyfrowej telewizji naziemnej drugiej generacji, czyli DVB-T2. W Polsce całkowicie zastąpiła ona wcześniejsze DVB-T (z kodowaniem MPEG-4) wiosną 2022 roku. Od tego czasu sygnał telewizji naziemnej odbierać można wyłącznie w nowym standardzie. Zmiana nastąpiła 9 lat po uruchomieniu tego typu TV w naszym kraju.

Dla części osób oznaczało to konieczność wymiany telewizora (lub dekodera) na nowy, ale korzyści są zdecydowanie większe. Dzięki formatowi HEVC teoretycznie możliwe jest nadawanie i odbieranie sygnału telewizyjnego w rozdzielczości 4K, a nawet 8K. Zdecydowana większość materiałów jest zaś dostępna w HD, co nie było standardem w poprzedniej generacji. Dodatkowo możliwe jest oferowanie większej liczby kanałów w poszczególnych multipleksach.

Cyfrowa telewizja naziemna w Polsce umożliwia bezpłatne oglądanie kilkudziesięciu stacji TV, w tym tych najpopularniejszych, takich jak TVP 1, TVP 2, Polsat, TVN, TV4, TV Puls, Eska TV, Polo TV, TVP Sport czy TTV. Potrzeba tylko anteny i kompatybilnego telewizora.

Jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje ten format?

Podstawowym sposobem na sprawdzenie, czy telewizor obsługuje format H.265 (HEVC), jest zerknięcie do jego specyfikacji lub dokumentacji. Możesz to zrobić na stronie sklepu internetowego lub oficjalnej stronie producenta, a także na opakowaniu urządzenia lub w książeczce dołączonej do zestawu.

Dobra wiadomość jest jeszcze taka, że jeśli Twój telewizor jest stosunkowo nowy, to na pewno obsługuje ten format. Jest tak, bowiem od 2020 roku wszystkie modele wprowadzane do sprzedaży w naszym kraju muszą oferować kodowanie HEVC/H.265.

Czy dekoder DVB-T2 obsługuje HEVC? Jak go przestroić?

Nie każdy dekoder DVB-T2 obsługuje HEVC, choć jest tak w przypadku zdecydowanej większości. Mowa zarówno o dekoderach wbudowanych w telewizory, jak i urządzeniach sprzedawanych osobno.

Sprawdzenie, czy dekoder obsługuje DVB-T2/HEVC (H.265), jak i przestrojenie go, najprościej zrealizować poprzez automatyczne poszukiwanie kanałów. W zależności od systemu zainstalowanego na posiadanym urządzeniu robi się to nieco inaczej, ale zwykle sprowadza się do uruchomienia Ustawień, następnie przejścia do sekcji Kanały, Antena lub Konfiguracja, a tam odnalezienia opcji Automatyczne szukanie kanałów czy też Skanowanie automatyczne i wybranie naziemnej telewizji cyfrowej.

FAQ

Co to jest HEVC w TV?

HEVC w TV jest standardem kompresji wideo, cechującym się wyraźnie zwiększoną wydajnością w porównaniu do AVC, czyli bezpośredniego poprzednika. Innymi słowy: odpowiada za zmniejszanie rozmiaru pliku wideo, aby usprawnić jego transmisję.

Do czego służy HEVC?

HEVC służy do kompresowania wideo, czyli zapisywania materiału filmowego. Robi to w taki sposób, by oferować bardzo wysoką jakość, przy zabieraniu niewielkiej przestrzeni dyskowej lub małej ilości transferu.

Czy HEVC to to samo co MP4?

Nie, chociaż plik MP4 może też zawierać kodowanie HEVC. Różnica polega jednak na tym, że MP4 to format pliku, a HEVC to standard kompresji – nie można więc powiedzieć, że to to samo, ani porównywać ze sobą obu tych rozwiązań.

Czy każdy telewizor obsługuje HEVC?

Nie, chyba że jest stosunkowo nowy. Zgodnie z przepisami bowiem, każdy telewizor wprowadzany do sprzedaży w Polsce od 2020 roku musi obsługiwać HEVC (H.265). Realnie zaś prawie każdy model renomowanego producenta wypuszczony w 2018 roku lub później jest kompatybilny z tym standardem.

Może Cię zainteresować:

W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.