HDMI ARC i HDMI eARC – co to jest? Funkcje, różnice i zastosowania

20.11.2022 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
HDMI ARC i HDMI eARC – co to jest? Funkcje, różnice i zastosowania
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Niezawodny interfejs multimedialny o wysokiej rozdzielczości (HDMI) jest podstawowym wejściem cyfrowym dla płaskich telewizorów, projektorów i innych urządzeń audio i wideo od ponad 15 lat. W tym czasie stało się ono uniwersalnym połączeniem, służącym jako podstawa do transmisji wielu różnych formatów wideo i audio. HDMI ARC (Audio Return Channel) to inteligentny protokół działający w ramach standardu HDMI, który teoretycznie zmniejsza złożoność systemu AV i okablowanie. Jak to działa i jak w ten obraz wpisuje się nowy protokół HDMI eARC? Poniżej wszystko, co musisz wiedzieć na temat ARC i eARC.

Czym jest HDMI ARC?

HDMI to standardowa metoda przesyłania dźwięku i obrazu pomiędzy urządzeniami za pomocą jednego kabla cyfrowego wysokiej rozdzielczości. Każdy, kto ma w domu telewizor i inne urządzenia wideo, prawdopodobnie łączy je za pomocą jednego z tych trapezowych kabli. Ten interfejs multimedialny wysokiej rozdzielczości (HDMI) udowodnił swoją niezawodność. Od ponad 15 lat jest to podstawowe wejście cyfrowe w sprzęcie audio i wideo, takim jak płaskie telewizory i projektory. W ciągu półtorej dekady stał się uniwersalnym połączeniem.

HDMI Arc Jest narzędziem do sprawnego przesyłania strumieni wideo i audio pomiędzy urządzeniami np. telewizorem i soundbarem.

HDMI ARC — co to jest? HDMI ARC (Audio Return Channel) to inteligentny protokół. Działa w ramach standardu HDMI. I teoretycznie może sprawić, że systemy AV będą mniej skomplikowane i zmniejszy się ilość kabli. ARC HDMI zostało po raz pierwszy wprowadzone wraz z HDMI 1.4. Było to w 2009 roku. Teraz jest to funkcja niemal wszechobecna. Służy do podłączenia telewizorów, amplitunerów AV i wielu wysokiej jakości soundbarów. Zgodność ARC z portem HDMI oznacza, że port ten w rzeczywistości działa jako konwencjonalne wejście multimedialne (dla dźwięku i obrazu), a także jako port wyjściowy lub „kanał zwrotny” dla dźwięku.

Jakie są zalety HDMI ARC:

  • Ta funkcjonalność jest ogromnym elementem połączenia kina domowego. Przed wprowadzeniem funkcji HDMI ARC przesyłanie dźwięku z telewizora do urządzenia zewnętrznego, takiego jak soundbar, wymagało użycia specjalnego kabla audio — kabla optycznego lub RCA.
  • Korzystając z ARC, można uzyskać sygnał wideo z urządzenia zewnętrznego, które jest podłączone do amplitunera lub soundbara za pomocą HDMI. Można także przesłać sygnał audio „w dół” z telewizora do amplitunera lub soundbara za pomocą jednego kabla.
  • Konfiguracja A/V staje się łatwiejsza. Co ważniejsze, zapewnia wszelką wszechstronność w dźwięku, który płynie z Twoich urządzeń. Na przykład, możliwe jest wykonanie połączeń z urządzeniem multimedialnym — konsolą do gier lub odtwarzaczem Blu-ray bezpośrednio przez amplituner A/V.
hdmi earc

Co to jest HDMI eARC?

HDMI eARC — co to jest? HDMI eARC, który został wprowadzony wraz ze specyfikacją HDMI 2.1 w 2017 roku, posiada wszystkie dotychczasowe funkcje HDMI ARC i znacznie zwiększa możliwości transmisji. HDMI ARC był ograniczony do przepływności około 1 Mbit/s. HDMI eARC natomiast może obsługiwać przepływność do 37 Mbit/s. Dzięki temu eARC HDMI ma możliwość obsługi strumieni audio do 192 kHz. Obejmuje to 24-bitowy dźwięk, nieskompresowane formaty 5.1- i 7.1-kanałowe oraz nieskompresowany dźwięk 32-kanałowy.

Najbardziej użyteczne w eARC może być jednak to, że jego włączenie zarówno do telewizora, jak i do urządzeń audio, upraszcza np. cały łańcuch audio. Niezależnie od rodzaju i jakości przesyłanego dźwięku, o ile telewizor i urządzenie audio posiadają eARC, możliwe jest przesłanie sygnału całkowicie niezmienionego, z zerową kompresją lub synchronizacją (eARC zostanie automatycznie ustawiony na problemy z synchronizacją dźwięku) do urządzenia audio.

Zalety technologii eARC:

  • Włączenie HDMI eARC znacznie ułatwi cały łańcuch dźwiękowy.
  • Niezależnie od urządzenia źródłowego — którym może być na przykład urządzenie do strumieniowania, konsola do gier lub odtwarzacz Blu-ray — masz możliwość podłączenia zapasowych portów HDMI w urządzeniu audio lub telewizorze obsługującym technologię eARC, a dźwięk pozostanie całkowicie niezmieniony.
  • Zapewnia to lepszy dźwięk, w tym całkowicie nieskompresowany, ale nie tylko. Daje też możliwość zapewnienia bardziej uniwersalnego wsparcia dla najlepszych formatów dźwięku przestrzennego. Takimi formatami są na przykład DTS-HD Master Audio, DTS:X, Dolby TrueHD i Dolby Atmos. Jest to możliwe niezależnie od tego, gdzie podłączone są zewnętrzne urządzenia źródłowe A/V.
hdmi earc zalety

Jakie są różnice między HDMI ARC a eARC?

Kolejna wersja ARC, Enhanced ARC (eARC), znacząco zwiększa przepustowość dla oczekiwanego wzrostu danych audio.

eARC może obsługiwać bardziej zaawansowane formaty audio i wyższą jakość dźwięku oraz ułatwia obsługę.

Jest w stanie obsłużyć 32 kanały audio, a nawet osiem kanałów nieskompresowanych strumieni danych przy 24 bitach/192 kHz przy 38 Mbps. Tym samym eARC obsługuje Dolby TrueHD, DTS-HD Master Audio, Dolby Atmos i DTS: X. Oznacza to, że dźwięk przestrzenny, którego słuchamy, jest znacznie wzbogacony.

Niezależnie od tego, czy słuchasz przez system 5.1 z oddzielnymi głośnikami, soundbar czy przez słuchawki, dźwięk stanie się bardziej wciągający i szczegółowy. Dlatego ARC przekształca się w eARC, aby przetwarzać go w nowej specyfikacji HDMI 2.1. eARC ułatwia podłączenie, zapewnia większą łatwość obsługi i obsługuje najnowsze formaty audio oraz najwyższą jakość dźwięku.

Może Cię zainteresować:

Świetnie zorganizowana i pełna pozytywnej energii. Mama dwójki szkrabów, która ceni sobie maksymalne ułatwianie codziennych obowiązków domowych. Artystka w kuchni, która serce oddała przepisom swojej prababci. Od czasu do czasu chętnie poznaje tajniki kuchni orientalnej.