Co to jest Google Workspace? Czy może zastąpić Microsoft 365?

22.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 4 Minuty
Co to jest Google Workspace? Czy może zastąpić Microsoft 365?
Przeczytasz w 4 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Google Workspace i Microsoft 365 to narzędzia dwóch różnych firm, które częściowo oferuję te same możliwości. Google Workspace oferuje zdecydowanie bardziej różnorodny pakiet usług, dlatego najczęściej korzystają z niego większe firmy, zatrudniające pracowników zdalnych. Microsoft 365 z kolei jest rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się nawet w przypadku osób fizycznych.

Kiedyś G Suite, teraz Google Workspace

G Suite funkcjonował do końca 2020 roku, by z początkiem bieżącego roku zmienić nazwę na Google Workspace. Wraz z tym pojawiły się nowe funkcjonalności i dodatkowe pakiety usług, które w szczególności doceniły firmy. Zmiany podyktowane były przede wszystkim obecną sytuacją na świecie – większość z nas przeszła na zdalny tryb pracy, a to wymusiło stworzenie nowych rozwiązań, które będą odpowiedzią na potrzeby pracodawców i pracowników.

G Suite zapewniał dostęp do wielu aplikacji od Google, które były zgromadzone w jednym miejscu: arkusz kalkulacyjny, edytor tekstu, Google Meet czy Keep do notatek. W pakiecie usług znajdował się również dysk w chmurze, dzięki któremu można było swobodnie wymieniać pliki pomiędzy pracownikami czy osobami spoza firmy.

Czym jest Google Workspace?

Google Workspace to nowa odsłona G Suite. Oprócz tego, że dodano kilka nowych aplikacji, największą zmianą była reorganizacja interfejsu. Cały zamysł sprowadzał się do tego, aby przygotować Google Workspace z myślą o wygodzie pracownika i uporządkować dostępne funkcje.

Zmiany objęły przede wszystkim pocztę, bo to jedna z najbardziej elementarnych aplikacji, którą otwiera się wraz z początkiem pracy. Z poziomu Gmaila można teraz wykonać znacznie więcej czynności, m.in. przydzielić zadania czy stworzyć niezależne pokoje, które mogą być współdzielone z pozostałymi pracownikami.

Zmiany obejmują także Google Meet. Pojawiła się nowa funkcjonalność, dzięki której administrator spotkania może podzielić wszystkich uczestników na mniejsze zespoły. Google Workspace – aplikacje:

 • Gmail
 • Meet
 • chat
 • kalendarz
 • Dysk
 • dokumenty
 • arkusze
 • prezentacje
 • formularze
 • witryny
 • Keep
 • Apps Script
 • Cloud Search
 • Jamboard.

Czym różni się Google Workspace od darmowego Gmaila?

Gmail jako darmowa aplikacja świetnie sprawdza się w przypadku klientów indywidualnych, ale nie oferuje tylko możliwości, co pakiet Workspace.

Google Workspace to przede wszystkim narzędzie, skierowane w stronę firm ceniących sobie możliwość pracy zdalnej w grupie.

Jakie są różnice między Gmail a Workspace?

 • W Google Workspace właściciel staje się administratorem wszystkich kont założonych w obrębie domeny i może nimi dowolnie zarządzać. 
 • Z Google Workspace wszyscy pracownicy zyskują dostęp do plików i folderów udostępnionych im na dysku. 
 • Domyślna pojemność dla użytkowników Gmaila to 15 GB, w Google Workspace użytkownik otrzymuje raz tyle – 30 GB. 
 • Google Workspace, w przeciwieństwie do Gmaila, ma pełne wsparcie pomocy technicznej. 

To tylko część z różnic. Płatny pakiet oferuje znacznie więcej możliwości i udogodnień, które usprawniają i ułatwiają pracę. 

Czy Google Workspace jest darmowy?

Część usług, które wcześniej zarezerwowane były wyłącznie dla firm, dzisiaj jest już dostępna dla klientów indywidualnych. W dalszym ciągu pozostały płatne plany przeznaczone tylko dla klientów biznesowych, jednak dodano opcje, z których może skorzystać dzisiaj każdy posiadacz Gmaila i będą więcej niż wystarczające.

Co najważniejsze – dostęp do nich zyskujemy za darmo. Dla wielu użytkowników to moment, w którym w jednym miejscu mogą skorzystać z najpotrzebniejszych aplikacji i nie mają potrzeby korzystać z pakietów innych firm.

Jak włączyć dostęp do Google Workspace na swoim koncie Google?

Jeśli chcemy skorzystać z darmowych funkcji, które oferuje Google Workspace, trzeba połączyć konto Gmail z usługą Chat. Cała procedura jest łatwa. Wystarczy otworzyć Gmaila z poziomu komputera i w prawym, górnym rogu kliknąć w ikonę ustawień.

google workspace ustawienia

Z paska wybieramy opcję „zobacz wszystkie ustawienia” i przechodzimy do zakładki „czat i spotkania”.

google workspace czat i spotkania

Teraz wystarczy zaznaczyć „Chat Google” i zapisać zmiany.

google workspace chat google

Czym różni się Google Workspace od Microsoft 365? Co wybrać?

Usługi Google Workspace i Microsoft 365 po części oferują te same opcje. Microsoft celuje w użytkowników, którzy lubią tradycyjne rozwiązania – programy instaluje się bezpośrednio na komputerze. Google Workspace był od początku tworzony z myślą o współpracy zdalnej i pracy w chmurze, dlatego na tym polu jest bezkonkurencyjny. Oprócz tego można wskazać kilka innych różnic: 

 • Outlook i Gmail. Chociaż Outlook jest bardzo lubiany, to z poziomu poczty nie można zrobić tak wiele, jak w przypadku Gmaila, który jest zintegrowany ze wszystkimi aplikacjami. 
 • Funkcjonalność programów biurowych. Google Workspace skupia się na pracy online, przez co nie oferuje tak wielu zaawansowanych funkcji, jak Microsoft 365, gdzie chociażby arkusz kalkulacyjny pozwala na skomplikowane działania i wyliczenia. 
 • Microsoft 365 i Google Workspace – cena każdego pakietu jest różna. W przypadku Google z wielu aplikacji można skorzystać w pełni za darmo. Dla klientów biznesowych Google Workspace Business Starter to koszt €4.68 w miesiącu, dla Microsoft 365 – €4.20. 

Trudno jednoznacznie powiedzieć, który pakiet sprawdzi się bardziej, bo wiele zależy od oczekiwań danego użytkownika. Wybór to kwestia indywidualna i powinien być podyktowany oczekiwaniami i potrzeba użytkownika. 

Dowiedz się więcej o Microsoft 365
Microsoft 365 – nowa platforma z aplikacjami Office

Może Cię zainteresuje:

Miłośniczka dobrego jedzenia i wciągającej lektury. Nie znosi zacinających się smartfonów i ciągle szuka tego, który sprosta jej wymaganiom. Z niecierpliwością śledzi rozwój technologiczny, licząc na to, że będzie mogła poczuć się jak Art3mis z Player One. Nie uznaje kompromisów i stawia na sprzęt, który będzie dobrze służył przez lata.