FaceTime – co to jest? Jak działa? Czy jest dostępny na Androidzie? 

17.10.2023 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
FaceTime – co to jest? Jak działa? Czy jest dostępny na Androidzie? 
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jeśli masz iPhone lub iPad, prawdopodobnie zdarzyło Ci się natrafić na tę nazwę. Co to jest FaceTime i kto może z niego skorzystać? Jakie są korzyści i czy jest bezpieczny? Jak działa FaceTime i czy trzeba za niego płacić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w tym poradniku, zwracając uwagę na najważniejsze cechy i atuty tej aplikacji, dzięki której pozostawanie w kontakcie z najbliższymi jest zdecydowanie prostsze i tańsze.

Co to jest FaceTime?

FaceTime to zaprezentowana w 2010 roku i rozwijana przez firmę Apple aplikacja mobilna na iOS, która służy do wykonywania rozmów głosowych lub wideo za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu pozwala komunikować się z innymi osobami bez konieczności ponoszenia opłat za rozmowy telefoniczne.

Jest to zatem komunikator, którego funkcjonalność jest zbliżona do takich programów jak Skype czy WhatsApp, ale skierowany jest głównie do użytkowników urządzeń z jabłkiem i powiązany z ich kontami Apple ID.

Jak działa FaceTime?

Spotkania w FaceTime mogą organizować wyłącznie osoby, które posiadają iPhone’a, iPada, iPoda Touch czy MacBooka. W komunikatorze można prowadzić rozmowy głosowe lub wideo – między dwoma użytkownikami lub grupowe (do 32 osób jednocześnie). Konieczne do korzystania z FaceTime jest połączenie z internetem przez Wi-Fi lub dane komórkowe.

Aby nawiązać połączenie z drugą osobą, musisz znać jej numer telefonu lub adres e-mail. To wszystko: gdy dodasz rozmówcę do książki kontaktowej, w przyszłości połączysz się z nim w prosty sposób.

Dodajmy, że aby rozmowa FaceTime mogła się odbyć, obie strony muszą być „online”. Gdy ktoś zadzwoni do ciebie, na ekranie pojawi się możliwość odebrania lub odrzucenia połączenia, a także ustawienia powiadomienia, by oddzwonić lub wysłać wiadomość tekstową do dzwoniącego.

FaceTime

FaceTime – Android i Windows

Od 2021 roku użytkownicy urządzeń Android oraz Windows mogą dołączać do rozmów FaceTime z poziomu przeglądarki internetowej. By skorzystać z tej opcji konieczne jest posiadanie najnowszej wersji przeglądarek Microsoft Edge lub Google Chrome.

Jak dołączyć do rozmowy FaceTime?

 1. Otwórz otrzymane łącze do konwersacji FaceTime.
 2. Wprowadź swoje imię i kliknij “Dalej”.
 3. Zezwól aplikacji na korzystanie z aparatu oraz mikrofonu w urządzeniu.
 4. Wybierz opcję dołącz i chwilę zaczekaj, aż gospodarz Cię zaakceptuje.
FaceTime Android
FaceTime na Androidzie

Czy FaceTime jest darmowy?

Korzystanie z aplikacji jest całkowicie darmowe. Inaczej niż w przypadku rozmów telefonicznych, w połączeniach FaceTime wykorzystywany jest Internet. Jeśli więc znajdujesz się w zasięgu Wi-Fi, za rozmowy audio lub wideo nie płacisz zupełnie nic.

Jeżeli natomiast nie masz Wi-Fi i musisz skorzystać z danych komórkowych, płacisz zgodnie z tabelą opłat twojego operatora – tak jakbyś korzystał z Internetu (3G, 4G, LTE, 5G). Za samo wykonywanie połączeń nie są jednak pobierane żadne dodatkowe opłaty.

Korzystanie z FaceTime na iPhone i iPad

Aplikacja FaceTime wymagania ma niewielkie. Do poprawnego działania potrzebuje tylko w miarę nowego urządzenia mobilnego z systemem iOS – czyli iPhone, iPad lub iPod – oraz mikrofon i kamerkę, by prowadzić rozmowy wideo. Potrzebny jest też moduł łączności bezprzewodowej z Internetem – albo przez Wi-Fi, albo z wykorzystaniem transmisji danych w sieci komórkowej.

Zatem jakie urządzenia pozwalają korzystać z FaceTime w sieci Wi-Fi? Oto pełna lista:

 • iPhone 4 lub nowszy (korzystanie poza Wi-Fi – 4s lub nowszy),
 • iPad Pro (wszystkie modele),
 • iPad 2 lub nowszy (korzystanie poza Wi-Fi – 3. generacji lub nowszy),
 • iPad mini (wszystkie modele),
 • iPod touch 4. generacji lub nowszy.

Jak skonfigurować FaceTime?

Należy odnaleźć i uruchomić aplikację na smartfonie lub tablecie, a następnie zalogować się, wykorzystując do tego swoje konto Apple ID. Można również odnaleźć opcję FaceTime w Ustawieniach i skorzystać z przełącznika aktywującego tę funkcję.

Jakie funkcje oferuje FaceTime?

Podczas rozmowy w komunikatorze FaceTime możesz dodawać pełnoekranowe efekty wideo oraz reakcje. Wystarczy tylko kliknąć “Efekty wideo” podczas połączenia i wybrać jedną z opcji:

 • Portret – ustawia ostrość na Tobie, zamazując automatycznie tło. Możesz dowolnie zmienić stopień rozmycia.
 • Światło studyjne – przyciemnia tło i jednocześnie rozjaśnia twarz. Możliwa jest zmiana intensywności światła.
 • Reakcje – możesz dodawać reakcje przy użyciu gestów wykonywanych dłońmi lub stukając w ikony na ekranie.
FaceTime - reakcje
FaceTime – reakcje

Oprócz tego w FaceTime możesz też udostępniać swój ekran innym uczestnikom rozmowy i pokazywać np. zdjęcia lub strony internetowe. Opcja ta działa na iPhone’ach, iPadach z systemem iOS lub iPadOS 15.1 oraz nowszych. Uruchomisz ją wybierając przycisk Udostępnij materiał -> Udostępnij mój ekran.

FaceTime - udostępnianie ekranu
FaceTime – udostępnianie ekranu

Warto też wspomnieć o innych funkcjach w FaceTime:

 • SharePlay – umożliwia wspólne oglądanie wideo, słuchanie muzyki lub współpracę.
 • Napisy na żywo – aktualnie funkcja ta dostępna jest jedynie w wersji beta w systemach iOS 16, iPadOS 16 i nowszych. Pozwala na wyświetlenie transkrypcji rozmowy na ekranie.
 • Dźwięk przestrzenny – uczestnicy rozmowy dzięki tej opcji brzmią tak, jakby byli z Tobą w jednym pokoju, dzięki czemu konwersacja przebiega naturalniej. Funkcja ta działa na urządzeniach: iPhone XR, iPhone XS i nowszych, iPad (od 8. generacji), wszystkich modele iPad Pro 11 cali, iPad Pro 12,9 cala (od 3. generacji), iPad Air (od 3. generacji) oraz iPad mini (od 5. generacji).
 • Filtrowanie dźwięków tła – sprawia, że inne dźwięki są blokowane. Wystarczy włączyć funkcję Izolacja głosu. Opcja dostępna jest na takich samych urządzeniach, jak wyżej.
facetime filtrowanie dźwięków tła
Filtrowanie dźwięków tła

Czy FaceTime jest bezpieczny?

Skoro wiemy już, że jest darmowy, to należy zadać kolejne pytanie: czy FaceTime jest bezpieczny? Okazuje się, że na to pytanie również można odpowiedzieć twierdząco. Badanie z 2015 roku przeprowadzone przez B2B International pokazało, że jest to wręcz najbezpieczniejsza aplikacja do wideo rozmów.

Firma Apple stosuje liczne zabezpieczenia, dzięki czemu właściwie nie ma możliwości, by przechwycić rozmowę wykonywaną przez aplikację. Jest tak przede wszystkim dzięki szyfrowaniu end-to-end – co oznacza, że połączenie jest kodowane na urządzeniu nadawcy i może być odkodowane dopiero na urządzeniu odbiorcy.

Grafiki: Apple.

Może Cię zainteresować?

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.