Search icon

Co to jest DuckDuckGo? Czy jest bezpieczniejsza od Google?

24.11.2021 |
| Clock Przeczytasz w 5 Minuty
Co to jest DuckDuckGo? Czy jest bezpieczniejsza od Google?
Przeczytasz w 5 Minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jesteś zmęczony spersonalizowanymi reklamami, które osaczają Cię w każdym zakątku internetu? Masz wrażenie, że Google i Facebook śledzą wszystko, co robisz? Możemy pomóc! – takim hasłem kusi internautów wyszukiwarka DuckDuckGo. Sprawdzamy, co to wyszukiwarka Duck Duck Go, jak chroni prywatność oraz jakie są jej zalety i wady. 

Billboard z rysunkową kaczką reklamujący wyszukiwarkę DuckDuckGo był jak policzek wymierzony w twarz szefów Google. Stanął w Kalifornii, ojczyźnie internetowego giganta i głosił: “Google cię śledzi. My nie”. Był rok 2011, DDG działa już od trzech lat, ale dopiero łapała wiatr w żagle.  

Minęło 10 lat, a hasło z billboardu jest jeszcze bardziej nośne. Po niedawnym skandalu Cambridge Analytica – Facebook i rosnącej złej sławie firm z Big Tech, przybywa internautów, którzy przesiadają się na wyszukiwarkę obiecującą anonimowość w sieci. 

DuckDuckGo co to jest? 

Chińskie władze regularnie ogłaszają projekty przepisów, które m.in. regulują działanie algorytmów rekomendujących. Chińska Administracja Cyberprzestrzeni nakłada kaganiec firmom, które zbierają dane użytkowników i wykorzystują je w swoim biznesie. 

Państwa Zachodu mają inne podejście, polegają przede wszystkim na “niewidzialnej ręce” rynku: jeśli będzie zapotrzebowanie na ochronę prywatności w internecie, to pojawi się firma, która zaoferuje taki produkt. 

Przykładem jest Duck Duck Go, wyszukiwarka, która obiecuje, że jak nikt inny ochroni naszą prywatność w sieci.  

Czym jest wyszukiwarka DuckDuckGo? 

Firmę Duck Duck Go Inc. założył w 2008 roku Gabriel Weinberg. Pomyślał ją jako alternatywę dla Google. Firma szybko ogłosiła, że przestaje śledzić historię wyszukiwania użytkowników, bo “tracking is creepy”. 

Taka jest główna wartość, jaką DuckDuckGo oferuje internautom:

“Nasza polityka prywatności jest prosta: nie gromadzimy oraz nie udostępniamy żadnych informacji o naszych użytkownikach”

DDG deklaruje: nie używamy plików cookie do śledzenia użytkowników oraz nie zbieramy ich danych osobowych. 

DuckDuckGo oferuje: 

 • prywatne wyszukiwanie (z witryny duckduckgo.com), 
 • blokowanie skryptów śledzących, 
 • szyfrowanie strony. 

Wyszukiwarka DuckDuckGo prywatność ma wpisaną na sztandary, choć ambicje jej twórców są o wiele większe. Chcą umożliwić użytkownikom pełną kontrolę nad danymi osobowymi online. 

przeglądarka duckduckgo

Czy DuckDuckGo jest alternatywą dla Google? 

W biblijnej opowieści, mały Dawid stanął do pojedynku z potężnym Goliatem, opancerzonym i uzbrojonym po zęby wodzem Filistynów. Jeśli ktoś robił zakłady, to raczej nie stawiał pieniędzy na przywódcę Izraelitów. Jednak to Dawid wygrał – kamień wyrzucony z procy powalił Goliata. 

Czy DuckDuckGo będzie nowym Dawidem i pokona Google? Trudno przesądzić. Rzeczywiście, popularność DDG rośnie. To jednak nadal kropla w oceanie jakim jest Google. DDG jest z pewnością alternatywą dla osób, które przede wszystkim cenią sobie prywatność online. 

Porównajmy obie wyszukiwarki. 

Jak wyczyścić historię wyszukiwania w Google?
Historia wyszukiwania Google
Historia wyszukiwania Google – jak usunąć?

DuckDuckGo vs Google – czym się różnią wyszukiwarki 

Podstawowe różnice wyrastają z podejścia Google i DDG do prywatności.  

DuckDuckGo powiedziało “nie” temu, co krytycy Big Tech zwą “marketingiem inwigilacji”. Firma z Pensylwanii powtarza, że nie zbiera żadnych, dosłownie żadnych informacji o użytkownikach. 

Tymczasem Google ma inną filozofię. Model biznesowy kalifornijskiego giganta opiera się na kolekcjonowaniu danych o użytkownikach, tworzeniu pakietów informacji i sprzedawaniu ich.  

To podejście ma dla użytkowników praktyczne konsekwencje. 

Użytkownicy DDG nie dostają spersonalizowanych reklam i wyników wyszukiwania, bo ich IP nie jest łączone z wyszukiwaniem. 

Z zasady każdy, kto używa DuckDuckGo otrzyma takie same odpowiedzi na frazę wpisaną do paska wyszukiwania – bez względu na miejsce, w którym korzysta z sieci oraz wcześniejszą historię wyszukiwania.  

Użytkownicy Google otrzymują natomiast spersonalizowane, przygotowane pod szukającego, wyniki wyszukiwania. To bywa wygodne, choć z drugiej strony zamyka nas w tzw. “filter bubble” (bańce filtrującej). 

To nie wszystko. DDG przysięga, że na jej wyszukiwarce jesteśmy całkowicie anonimowi. Tak natomiast nie jest w Google, nawet jeśli korzystamy z trybu Incognito. Ten tryb – dostępny w przeglądarce Chrome – zapobiega jedynie zapisywaniu historii przeglądarki na urządzeniu lokalnym. Witryny nadal mają dostęp do np. adresu IP osoby, które je odwiedza. 

Różnic jest więcej, m.in. DDG pozbawione jest licznych funkcji oferowanych przez Google, a wyniki wyszukiwań nie są podzielone na strony.

Jak działa DuckDuckGo? 

DuckDuckGo deklaruje:

“Wierzymy, że internet nie powinien przyprawiać Cię o gęsią skórkę, a prywatność online powinna być tak prosta jak zaciągnięcie zasłon”. 

Duck Duck Go oferuje nie tylko wyszukiwarkę. 

Użytkownicy mogą pobrać DuckDuckGo na komputer, czyli zainstalować rozszerzenie do Chrome (duckduckgo.com/app), które m.in.: 

 • chroni przed reklamowymi aplikacjami śledzącymi
 • zmuszamy strony internetowe do korzystania z szyfrowanych połączeń 
 • ocenę w rankingu prywatności odwiedzanej strony internetowej (A-F) 

Dzięki rankingowi użytkownik może natychmiast zorientować się czy odwiedzana witryna szpieguje go. Jeśli strona www ma ocenę “F”, to najlepiej natychmiast ją opuścić (jeśli zależy Ci na prywatności). 

Ocena przyznawana jest automatycznie, na podstawie obecności ukrytych sieci śledzących, dostępności szyfrowania oraz wykorzystywanych na stronie praktyk z zakresu ochrony prywatności. 

duckduckgo prywatnosc

Czy DuckDuckGo jest bezpieczne? 

Wyszukiwarka z kaczką w logo uchodzi za bardzo bezpieczną. DDG chroni użytkowników m.in. przed wyciekiem wyników wyszukiwania. Strona, na którą wejdziesz, zarejestruje wizytę, ale nie powiąże odwiedzin z Twoim IP. 

DDG nie gwarantuje natomiast w pełni zaszyfrowanej komunikacji i połączeń w sieci oferowanej np. przez VPN.

Czy DuckDuckGo przechowuje historię wyszukiwania i IP? 

DuckDuckGo na każdym kroku podkreśla: chronimy twoją prywatność. Za każdy razem, kiedy przeszukujesz sieć przy użyciu naszej wyszukiwarki, masz przed sobą czystą kartę. 

DuckDuckGo nie przechowuje historii wyszukiwania i IP. Wyszukiwarka zapewnia, że nie przechowuje niczego, co mogłoby powiązać wyszukiwania z konkretnym internautą.

Jak powiedział magazynowi WIRED twórca witryny, Gabriel Weinberg: Chronimy Twoją historię wyszukiwania nawet przed nami.

Niestety ostatnie doniesienia wskazują, że niekoniecznie jest to w pełni zgodne z prawdą i pewne moduły śledzenia w DuckDuckGo nie są blokowane.

Wady wyszukiwarki DuckDuckGo 

Duck Duck Go opinie ma dobre, choć warto też poznać ograniczenia tej wyszukiwarki. Podobnie jak zalety, biorą się z filozofii firmy z Pensylwanii.  

DDG nie śledzi zachowań użytkowników i nie zbiera informacji o ich wcześniejszych wyszukiwaniach. Dlatego wyniki kolejnych wyszukiwań nie będę spersonalizowane pod kątem konkretnego internauty. 

Duck Duck Go bywa bardzo nieprecyzyjna. Jeśli wpiszesz w Google zapytanie o pizze, to dostaniesz informację o restauracji z Twojego miasta. W Duck Duck Go wyniki mogą dotyczyć pizzerii z drugiego końca Polski. 

Liczba usług oferowanych przez DDG jest bardzo ograniczona w porównaniu do przebogatej oferty kalifornijskiego giganta. Dodatkowo wiele usług i kont jest zsynchronizowanych z Google.

Na czym zarabia wyszukiwarka Duck Duck Go? Czy DDG jest darmowe? 

Opisywana alternatywa dla Google jest darmowa dla użytkowników. Na czym zatem zarabia DDG? Na reklamach.

Reklamy mają związek z frazami wpisywanymi przez użytkowników, ale DDG nie zapamięta, że pytałeś np. o ceny biletów na lot do Rzymu po przejściu na nową stronę. 

Wyszukiwarka wyświetla reklamy dopasowane do słów kluczowych, które użyłeś. 

Firma zarabia też m.in. na prowizjach, jeżeli użytkownik kupił dany produkt po użyciu jej wyszukiwarki. 

Ilu użytkowników korzysta z Duck Duck Go? 

Liczba internautów korzystających z DDG rośnie z roku na rok. Marsz ku górze zaczął się na początku 2012 roku, po zmianie polityki prywatności przez Google.  

Firma sumiennie wylicza ilu przybywa jej użytkowników. Informacje – dzienne, miesięczne i roczne – publikuje na swojej witrynie pod adresem https://duckduckgo.com/traffic 

Zatem ilu użytkowników korzysta z DDG? W tym roku DDG zarejestrowała na całym świecie 23,454,124,201 zapytań (dzienna średnia to 98 572 585 zapytań).  

Warto spojrzeć na wyniki DDG w kontekście innych wyszukiwarek. 

Oto ranking popularności wyszukiwarek w Polsce w sierpniu 2021 roku (za witryną gs.statcounter.com) 

 • Google – 97,1 proc. 
 • Bing – 1,99 proc. 
 • Yahoo! – 0,56 proc. 
 • DuckDuckGo – 0,18 proc. 
 • YANDEX – 0,07 proc.

Jak zainstalować DDG? (na komputerze i telefonach Android i iOS) 

To bardzo proste. Jeśli chcesz tylko przeszukiwać sieć przy pomocy DDG, wystarczy wpisać w pasek adresowy: duckduckgo.com 

Na stronie wyszukiwarki jest też przycisk, dzięki któremu dodasz rozszerzenie Duck Duck Go do przeglądarki Chrome (DuckDuckGo na komputer). 

duckduckgo instalacja

Jeśli interesują Cię inne aplikacje oferowane przez DDG, wejdź na stronę duckduckgo.com/app. Znajdziesz na niej przyciski prowadzące do AppStore i Google Play – tam zainstalujesz  aplikację na smartfona lub inne urządzenie mobilne (DuckDuckGo na telefon). 

7 najlepszych przeglądarek internetowych
Najlepsze przeglądarki internetowe. Ranking przeglądarek 2024

Może Cię zainteresować:

Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.