Technologia Dolby Vision – wszystko, co warto wiedzieć

04.03.2023 |
| Clock Przeczytasz w 4 minuty
Technologia Dolby Vision – wszystko, co warto wiedzieć
Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu

Jesteś miłośnikiem filmów i zależy Ci na wysokiej jakości obrazie, dzięki któremu poczujesz się niczym w kinie? Technologią, która nie powinna Ci być w takim wypadku obojętna, jest Dolby Vision. Co to takiego, jak działa, czym różni się od HDR i gdzie można jej doświadczyć? Sprawdźmy, co warto wiedzieć o tym przełomowym systemie.

Czym jest Dolby Vision?

Szukając nowego domowego sprzętu prawdopodobnie nie raz wpadło Ci w oko coś takiego, jak “telewizor z Dolby Vision”. Technologia ta pochodzi od firmy Dolby Laboratories, która specjalizuje się w nowoczesnych systemach usprawniających jakość dźwięku. Swoją premierę miała w 2014 roku.

Dolby Vision to jeden ze standardów HDR (High Dynamic Range), który poprawia wrażenia wizualne, zapewniając większy kontrast, jasność, a także ilość kolorów.

Dzięki temu obraz jest bardziej realistyczny i o większej głębi, a oglądanie filmów – bardziej komfortowe. System ten można spotkać w nowych, zaawansowanych pod kątem technologicznym telewizorach. Sprzęt korzystający z Dolby Vision może wyświetlać ponad 68 miliardów barw, czyli nawet 4-krotnie więcej, niż ma to miejsce w przypadku standardowych odbiorników.

Dolby Vision kolory

Jak działa Dolby Vision?

Aby wyjaśnić, jak działa Dolby Vision, warto wiedzieć, czym jest MDL. To skrót od Mastering Display Luminance, oznaczający jasność wyświetlacza, na którym powstał film. Telewizor, aby pokazać obraz zgodny z wizją twórcy, musi zatem dokładnie zmapować tony. MDL może mieć przypisane metadane statyczne (jedna wartość do całego filmu) lub dynamiczne (każda klatka osobno).

Technologia Dolby Vision działa poprzez wykorzystanie metadanych dynamicznych. Nie są one przesyłane raz dla całego filmu, tylko mogą się zmieniać, w zależności od sceny, dopasowując się do jasności oraz głębi kolorów. Pozwala to uzyskać możliwie najdokładniejszy i najbardziej realistyczny obraz.

Oczywiście, aby w pełni skorzystać z tej technologii, trzeba posiadać sprzęt, który ją wspiera oraz dostęp do specjalnych, odpowiednio dostosowanych pod nią treści.

Dolby Vision a HDR – różnice

Dolby Vision oraz HDR mają za zadanie dostarczenie użytkownikowi obrazu, który jest jak najbardziej realistyczny. Pierwsza z technologii jest licencjonowana – trzeba zatem za nią zapłacić, podczas gdy z drugiej może korzystać każdy producent sprzętu. Dolby Vision oferuje przede wszystkim bardziej zaawansowaną jakość obrazu w porównaniu do innych standardów HDR, takich jak np. HDR10.

HDR – Dolby Vision: czym się różnią?

  • Metadane – HDR przekazuje metadane statycznie, a Dolby Vision dynamicznie, co pozwala na lepsze dopasowanie obrazu do oczekiwań użytkownika (warto jednak zaznaczyć, że HDR10+ obsługuje już także dynamiczne metadane).
  • Kolory – HDR operuje 10-bitową głębią kolorów (ponad miliard odcieni kolorów), a Dolby Vision – 12-bitową (ponad 68 miliardów odcieni kolorów).
  • Kompatybilność – Dolby Vision wymaga specjalnego sprzętu (co sprawia, że jest on też droższy), podczas gdy HDR10 jest bardziej powszechny i obsługiwany przez większość urządzeń.
  • Kontrola jasności – Dolby Vision umożliwia mastering na 10 tys. nitów, a HDR10 ok. tysiąca (HDR10+ – 4000 nitów).

Gdzie wykorzystywany jest standard Dolby Vision?

Technologię Dolby Vision wykorzystuje się w grach, filmach i kinie. Wiele dużych studiów filmowych (w tym Lionsgate, Sony Pictures, Universal i Warner Bros) wypuściło tytuły Blu-ray 4K z Dolby Vision. Pierwszymi takimi filmami, które trafiły na rynek, były “Jak ukraść księżyc” i “Jak ukraść księżyc 2”.

Również konsole Xbox One oraz Series X/S umożliwiają obsługę tego standardu w wybranych tytułach (np. Forza Horizon 5, Marvel Guardians of the Galaxy, Halo Infinite). Jeśli chodzi o PS5 – Dolby Vision nie jest wspierane.

Nowoczesnym standardem można również cieszyć się w kinach Dolby Cinema, zapewniających obsługę najnowocześniejszych technologii dźwięku i obrazu. Niestety, w Polsce jeszcze nie doczekaliśmy się takiej placówki. W Europie można je odwiedzić między innymi we Francji i Holandii.

Dolby Vision Gaming

Jakie urządzenia korzystają z Dolby Vision?

Nie tylko w telewizorach możemy znaleźć Dolby Vision. Również w niektórych smartfonach dostępna jest ta technologia. Umożliwiają one oglądanie materiałów z popularnych serwisów streamingowych zgodnych z jakością Dolby, a także nagrywanie wysokiej jakości filmów. Są to:

  • Xiaomi 11, Xiaomi 12, Xioami 13
  • Apple iPhone 12, iPhone 13, iPhone 14
  • LG G6 i G7,
  • Vivo X90 Pro+,
  • One Plus 11,
  • Poco F4, Poco X4 GT, Poco X5 GT, Poco X5 Pro 5G,

Dolby Vision oferują też tablety, jednak na razie jest ich niewiele. Są to Amazon Fire HD 10, Apple iPad Pro, Lenovo Tab 2 A10, Lenovo Tab 2 A8 oraz Samsung Galaxy Tab S8 series.

W przypadku telewizorów, koncerny takie jak Philips, Sony, LG, Panasonic, TCL i HiSense korzystają z Dolby Vision.

Samsung postawił na inną technologię i we współpracy ze studiem filmowy 20th Century Fox opracował HDR10+.

Jeśli szukasz odbiornika z Dolby Vision, zwróć uwagę przede wszystkim na maksymalną luminancję ekranu. Powinna wynosić 10 000 nitów.

Inne urządzenia obsługujące Dolby Vision to przystawki Smart TV: Apple TV 4K, Chromecast z Google TV, czy Amazon Fire TV Stick 4K.

Technologię oferowaną przed Dolby znajdziesz też w konsolach Xbox oraz w profesjonalnym (i drogim) monitorze ASUS ProArt PA32UCX. Warto wspomnieć również o komputerach czy laptopach – niektóre z najlepszych modeli mają zaimplementowaną technologię Dolby Vision, np. Dell XPS 13 czy Lenovo ThinkPad X1 Nano.

dolby vision zastosowanie

Gdzie można znaleźć filmy z Dolby Vision?

Sporo serwisów oferujących filmy oraz seriale, zapewnia użytkownikom wybór jakości oglądanych materiałów. Wybrane pozycje można oglądać w Dolby Vision – oczywiście warto najpierw zadbać o odpowiedni telewizor oraz szybkie połączenie internetowe.

W których serwisach VOD znajdziesz filmy z Dolby Vision?

Jeśli nie posiadasz telewizora z Dolby Division, serwis zaoferuje Ci wówczas automatycznie wersję danego materiału w HDR10.

Zdjęcia: Dolby.com

Może Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.